Maailma Terviseorganisatsiooni peadirektori Tedros Adhanom Ghebreyesuse sõnul ähvardab "vääruudiste, valede ja vandenõuteooriate valing" nurjata üleilmastujate pandeemialepingu sõlmimise.
Tedrose jaoks on rahvusvaheline pandeemialeping olnud südameasi vähemalt alates 2020. aasta lõpust. Osutatud lepingu eesmärgiks on Maailma Terviseorganisatsioonile (WHO) riikide iseotsustamise arvelt suurema voli andmine ja seda puhuks kui peaks taas hakkama levima mõni tõsisem haigus. Esimest korda arutati üleilmse pandeemialepingu kava 2021. aasta WHO Maailma terviseassambleel ja lepingu eelversioon sai valmis 2023. aasta alguses, vahendab Breitbart.
2023. aasta Maailma terviseassambleel – mis on WHO liikmesriikide igaastane tippkohtumine ja WHO kõrgem võimuorgan – peeti aru "WHO pandeemia ennetamise, valmisoleku ja vastuse kokkuleppe, lepingu või muu rahvusvahelise tööriista" teemal.
Toona ei suutnud liikmesriigid otsustada, kas nad soovivad näha kokkulepet, konventsiooni, lepingut või mõnda muud rahvusvahelist dokumenti. Lahkhelid valitsesid teemadel, kas ja kes/mis peaks pandeemia ajal loovutama elupäästvate ravimite intellektuaalomandi, kui "õiglased" peavad olema pandeemia maandamise vahendid ja millised on rikaste ning vaeste riikide "eristuvad vastutusvaldkonnad", mis kõik kokku lükkas dokumendi kokku kirjutamist edasi.
Lisandusid tõsised kahtlused, et leping rikub riikide suveräänsust ja inimõiguseid. Samuti, võttes arvesse kui saamatu oli WHO Wuhani koroonaviiruse haldamisega, siis valitsevad tänaseni kahtlused, kui hästi saab see hakkama tulevaste pandeemiatega juhul kui sellele anda suurem voli suunata riikide rahvatervisetööstuseid.
Tedros süüdistas kõhklevaid valitsusi, et need ei saa aru pandeemialepingu sõlmimise ja WHO võimu suurendamise pakilisusest ning tema sõnul on viivituste taga "vääruudiste, valede ja vandenõuteooriate valing". WHO juhi sõnul on "absoluutselt vale" väita, nagu pandeemialeping annaks WHO-le vastu liikmesriikide valitsuste tahtmist õiguse kehtestada sulgemisi ja teisi põhiõiguste piiranguid.
"Me ei tohi lubada seda ajaloolist kokkulepet, seda maailma tervise teetähist, kellelgi nurjata," rääkis Tedros.
Tedros esines pandeemialepingut kaitsva sõnavõtuga käesoleva aasta esimesel WHO juhatuse istungil. Tema sõnul peab leping saama valmis käesoleva aasta terviseassamblee ajaks (27.05–01.06.2024), muidu "saab aeg otsa".
"Poliitilisel tasandil otsustasid maailma riigijuhid ÜRO peaassamblee kõrgetasemelisel kohtumisel jõulise poliitilise deklaratsiooni kasuks, sealhugas otsustasid lõpetada maikuuks pandeemialepingu läbirääkimised ja leppida kokku rahvusvaheliste terviseregulatsioonide muutmises. Kuid ma pean nentima, et ma olen äärmiselt mures, sest liikmesriigid ei pruugi oma lubadust täita," rääkis ta.
"Aega on väga vähe ja jäänud on mitmed olulised teemad, mida on vaja lahendada," hoiatas ta.
"Minu nägemuse kohaselt tähendaks läbikukkumine pandeemialepingu sõlmimisel ja rahvusvaheliste terviseregulatsioonide muutmisel kaotatud võimalust, mida tulevased põlvkonnad ei pruugi meile andeks anda."
Rahvusvaheliste tervisergulatsioonide muudatused annaksid WHO-le muuhulgas suurema voli kuulutada välja rahvusvahelised tervise hädaolukorrad. 2023. aastal lisati rahvusvahelistesse terviseregulatsioonidesse säte, mis lubab WHO-l kuulutada välja rahvatervise hädaolukorra ilma, et see peaks selleks saama kinnituse riigilt, kus väidetav haigusepuhang aset leiab.
Kõigele lisaks nõudis Tedros WHO liikmesriikidelt lisaks poolteist miljardit dollarit, et "see saaks tegeleda hädaolukordadele lahenduste leidmisega".
Maailma Majandusfoorumi Davose kohtumisel ähvardas WHO juht inimesi Haigus X-iga, millele saab tema sõnul hakata vastu ainult pandeemialepingu toel.
"Pandeemialeping paneb kokku kõik kogemused, kõik väljakutsed, millega ollakse silmitsi seisnud ja kõik lahendused," jätkas ta. "See leping aitab meid tulevikuks paremini ette valmistuda, sest tegemist on ühise vaenlasega ja kui talle ühiselt vastu ei hakata, alustades ettevalmistumisest, siis tabavad meid samad probleemid, nagu Covidiga."
Üks maailma tunnustatumaid epidemiolooge Jay Bhattacharya arvab WHO pandeemialepingu kohta:
"Tedros kurdab, et WHO uue lepingu kriitikud valetavad kui väidavad, et see annab WHO-le õiguse sundida riikidele peale piiranguid. Ta ajab siinkohal juuksekarva lõhki. Lepinguga luuakse taristu, kus WHO-l on õigus lükata ümber esimene doominokivi, millega kohustatakse liikmesriike sulgemisi kehtestama.
Tõeliselt äratab imestust, kuidas rahvatervise institutsioonid, mis läksid kaasa kohutavalt kahjuliku mõjuga sulgemistega ja kukkusid eriti ulatuslikult läbi haavatavate inimeste kaitsmisel Covidi eest, üritavad enda kätte haarata rohkem võimu omamata sealjuures pisematki enesekriitilist mõtet."
Toimetas Karol Kallas