Maailma Terviseorganisatsiooni nõukojas, mis koostab maailmale "soomuutmise" ja "soomuutjate" tervisepoliitikaid, on enamus inimestest "inimõiguslased" ja "soomuutmise" aktivistid.
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) teatas 2023. aasta juunis nõukoja moodustamise kavatsusest, mis koostab "soomuutjate" ja "soomitmekesiste" inimeste tarbeks tervisejuhendeid.
Juhised keskenduvad viiele valdkonnale: "sugu kinnitav" ravi, mille hulgas on hormoonravi; tervishoiutöötajate harimine ja treenimine, kuidas osutada "sugu-kaasavat" ravi (gender-inclusive care); kuidas osutada terviseteenuseid "sugu muutnud" ja "sooliselt mitmekesistele" inimestele, kes on kannatanud oma vajadustest tingitud inimestevahelist vägivalda; millised peaksid olema "sugu kaasavat" ravi ja iseennast "suguliselt määratlenud sooidentiteediga" inimesi toetavad poliitikad.
Juhiste arendamise meeskonda (guideline development group; GDG) kuulub 21 inimest, kelle nimed tehti teatavaks möödunud aasta 18. detsembril. Juhiste arendajad kogunevad esimest korda käesoleval aastal 19. kuni 21. veebruarini WHO peakorteris Genfis.
Üheteistkümnel GDG liikmel pole meditsiinilist haridust. Seitse on ise "soomuutjad", kümnel on mingisugune meditsiiniline haridus, kaheksa tegutsevad arstina ja enamus on kas "soomuutmise" aktivistid, sotsiaalse õigluse sõdalased või inimõiguste juristid. Mitmed meditsiiniharidusega inimesed on suguhaigusi uurivad teadlased.
Üks ekspert on näiteks Kanada "soomuutjast" õigusteaduse professor Florence Ashley, kes leiab, et puberteeditõkesteid peaks söötma kõigile lastele hoolimata nende "soolisest enesemääratlusest", et nad saaksid oma sugu ise "valida" ja ei peaks leppima neile ühiskonna poolt peale surutud sooga. Tal on tätoveering, mis teatab: "Ole omasooihar, pane toime kuritegusid."
Järgmine WHO meeskonna liige Teddy Cook kinnitab, et "sooline üleminek" ei põhjusta mingisuguseid terviseprobleeme ja väidab, et "soomuutmisega" kaasnevad "tegelikud terviseprobleemid" tagavad "märkimisväärselt paranenud elukvaliteedi … ja "soomuutmise rõõmu".
WHO kõneisik Tarik Jašarević kinnitab, et tulevased "soomuutjate" tervisejuhised on mõeldud vaid täiskasvanutele ja laste hormoonravist või kirurgilistest protseduuridest seal ei kirjutata.
WHO juhised on riikide rahvatervishoius äärmiselt mõjukad ehk võrreldavad standardite ja "parimate praktikatega".
Eesti mõttekoda Praxis koostab alates 2021. aastast õpetusi Eesti tervishoiutöötajatele, kuidas ravida "soomuutjaid".
Toimetas Karol Kallas