Vooglaid ja Järvi saates "Fookuses". Foto: Objektiiv

Youtube võttis maha viimase, paari päevaga üle 10 000 vaatamise saanud "Fookuses" saate pealkirjaga "Covid-19 vastase võitluse loosungi kattevarjus kehtestatakse diktatuuri", kuna voogedastusplatvormi hinnangul on tegemist "meditsiinilise desinformatsiooniga" ehk hetkel kehtiva ametliku narratiiviga vastuolus informatsiooniga. Saade on endiselt vaadatav Objektiivi koduleheküljel.

Teade saate mahavõtmise kohta ilmus täna hommikul. Youtube teatas kiiresti ka SAPTK juhataja Varro Vooglaiu esitatud apellatsiooni tagasilükkamisest.

Vooglaid palus video kas taastada, kuna seal ei sisaldu meditsiinilist desinformatsiooni, või alternatiivselt selgitada, mida konkreetselt Youtube sääraseks desinformatsiooniks peab. Sisulist vastust Youtube'lt ootuspäraselt ei laekunud. "Oleme teie video tähelepanelikult üle vaadanud ja kinnitame, et see rikub meie meditsiinilise desinformatsiooni vastaseid reegleid," teatas platvorm.

Youtube'i mahukad "meditsiinilise desinformatsiooni" teemalised reeglid ei luba postitada videosid, kus seatakse kahtluse alla konkreetsel hetkel kehtiv Maailma Terviseorganisatsiooni ja/või kohaliku terviseameti ametlik seisukoht viiruse ravi, ennetamise, diagnoosimise, leviku, selle leviku tõkestamiseks vajaliku sotsiaalse distantseerimise ja eneseisolatsiooni reeglite ja koroonaviiruse kui säärase eksisteerimise kohta. See tähendab, et kuigi ametlik narratiiv võib ajas muutuda, peab Youtubes lähtuma konkreetsel hetkel kehtivast narratiivist.

Muuhulgas selgub Youtube reeglitest, et klorokviini ei tohi praegu nimetada koroonaviiruse efektiivseks raviks, ivermektiini ei tohi selleks nimetada aga "kategooriliselt" ehk kindlas kõneviisis. Kumbagi ravimit ei tohi aga soovitada koroonaviiruse raviks. "Desinformatsioon" ei tähenda seega tingimata valeinformatsiooni, vaid pigem säärast infot, mis on mingil konkreetselt hetkel kehtiva ametliku (riikliku) narratiiviga vastuolus.

Seonduvalt olukorraga on Objektiivi Youtube kanal saanud ka esimese nn strike'i ehk hoiatuse ning järgneva nädala jooksul ei saa kanalile videosid üles laadida. Teise hoiatuse korral rakendatakse samasugust karistust kaheks nädalaks ning kui 90 päeva jooksul rakendub ka kolmas hoiatus, siis kanal kustutatakse.

Saadet saab endiselt vaadata Objektiivi portaalist: