Volodõmõr Zelenskõi ja Emmanuel Macron peale Elysee palees toimunud pressikonverentsi, 16.02.2024 Foto: Scanpix

Vastates Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni ettepanekule saata Venemaa vastu NATO väed, leidis Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi, et nii kaua kui Ukrainat säästetakse lääne abiga kaotusest, ei pea lääne noored sõtta minema.

Macron esines hiljuti väitega, et "midagi ei saa välistada", kui on vaja purustada Vladimir Putini Venemaa ja kaaluda võiks NATO vägede Ukraina sõtta sekkumist, vahendab Breitbart.

NATO sõjalises liidus enamus riike siiski sedasi ei arva ja välistavad NATO vägede Ukrainasse saatmise.

Zelenskõi sõnul ei peaks eurooplased Venemaaga otse sõtta asumise pärast muretsema nii kaua, kui Ukraina on nende eest sõdimises edukas. Prantsusmaa ajakirjanikele antud intervjuus esitatud väitega osutas Ukraina president, et nii kaua kui lääs annab Ukrainale relvi ja raha, hoitakse ära sõjategevuse laienemine Euroopasse.  

Zelenskõi väitis: "Nii kaua kui Ukraina peab vastu, võib Prantsusmaa armee jääda Prantsusmaale … Teie lapsi ei hakata Ukrainas tapma, kuid kui Venemaa tungib mõnda NATO riiki, siis teie lapsed võidakse saata sinna."

Samas leidis Zelenskõi, et küll lääs võiks saata Ukrainasse toetusjõude. Nagu näiteks tehnilist personali, kes aitaks parandada lahingutegevuses kahjustada saanud tehnikat, mida siis ei peaks saatma Poolas asuvatesse töökodadesse. Või sapööre miine otsima ning instruktoreid Ukrainas sõdureid välja õpetama.

Zelenskõi kinnitusel on Ukraina väed peatanud Venemaa edasitungi. Ukrainlased kaevuvad rohkem kui tuhande kilomeetri ulatuses maasse ja valmistuvad kaitselahinguteks.   

Toimetas Karol Kallas