Rahvarõivais ungarlased eile Euroopa Liidu pagulaskvoote maha hääletamas. Foto: Ferenc Isza, AFP/Scanpix

Bloombergi andmetel teeb peaminister Viktor Orbán pärast eilset Brüsseli pagulaskvootide hülgamise referendumit ettepaneku Ungari põhiseaduse muutmiseks.

Rahvahääletusel küsiti ungarlastelt: "Kas te tahate, et Euroopa Liit kirjutaks ette teiste riikide kodanike kohustusliku ümberpaigutamise Ungarisse ilma Ungari parlamendi nõusolekuta?"

Küsimusele vastas eitavalt lausa 98 protsenti hääletusel osalejatest. Kuigi osalejate arv jäi allapoole nõutud 50 protsendi läve, hindas Orbán rahva sõnumi küllalt jõuliseks, et anda talle "piisavalt tugev relv" lobitööks eesmärgiga muuta Euroopa Liidu pagulaspoliitikat.

"Brüssel või Budapest, see oli küsimus, ning me otsustasime, et õigus otsustada selle üle, kellega koos me elada tahame, kuulub eksklusiivselt Budapestile," ütles Orbán hääletuse lõppedes Budapestis kõnet pidades.

Meediakajastused ungarlaste referendumi kohta langevad laias laastus kahte lehte. Sel ajal, kui peavoolumeedia pajatab rahvahääletuse läbikukkumisest, on konservatiivsete väljaannete toon lootusrikas ja võidukas.

Nii tõlgendab Breitbart Ungari referendumit kui Euroopa Liidu alandamist ja rõhutab, et ülikõrge eitavalt vastanute protsent oli Euroopa Liidule üüratu hoop.

Nagu tsiteeris Saksa ajalehte Berliner Morgenpost Ameerika ärileht The Wall Street Journal, nimetas Euroopa Parlamendi spiiker Martin Schulz ungarlaste rahvahääletust "ohtlikuks mänguks", kuna see heidab väljakutse Euroopa Liidu seadusloome õiguspärasusele.

Isegi kui Ungari referendumi tulemus ei peaks osutuma siduvaks, on Brüssel oma sundusest kvootide osas juba paljuski taganenud, kirjutab The Wall Street Journal.

Pigem rõhutab blokk nüüd vajadust paremini kaitsta välispiire, millise loosungi varjus võidakse aga luua Euroopa Liidu armee.