Süüria pommitamine ajalehtede esikaantel. Foto: Scanpix

Endine Briti suursaadik Süürias keeldus Briti rahvusringhäälingu otse-eetris minemast kaasa USA narratiiviga ning nimetas president Bashar al-Assadi väidetavat vastutust kodumaise keemiarünnaku eest süütute tsiviilisikute vastu tõe väänamiseks ja valeks.

"See on faktiväide (ingl. k. a statement of fact), eks?" alustas saatejuht, olles lugenud ette president Donald Trumpi ütluse, et Assad on süüdi kohutavas keemiarünnakus.

"See on valefakti vääresitus (a misstatement of nonfact)," vastas Peter Ford. "Me ei tea. Vaja on uurimist. Sest on kaks võimalust, mis võis juhtuda. Üks on Ameerika versioon, et Assad heitis sinna keemiarelva. Teine versioon on, et heideti tavaline pomm ja see tabas laskemoonaladu, kus džihadistid hoidsid keemiarelvi."

Ta jätkas: "Me ei tea, milline nendest kahest võimalusest õige on. Tuletage meelde sündmuste arengut enne Iraaki. Eksperdid, luureagentuurid, poliitikud olid veendunud, et Saddam [Husseinil] olid massihävitusrelvad. Nad esitasid köidete kaupa tõendeid, fotosid, diagramme. See kõik oli vale. See kõik oli vale. On võimalik, et nad eksi(ta)vad (meid) ka nüüd. Et nad otsivad vaid ettekäänet, et rünnata Süüriat. Ja ärgem petkem end… See, mis juhtus, teeb keemiarelvade kasutamise edaspidi tõenäolisemaks, mitte vähem tõenäoliseks."

Selle peale ütles saatejuht: "Aga tee räägite praegu selles võtmes, mis langeb rahvusvaheliste reaktsioonide keskel rohkem kokku sellega… mida ütleks Venemaa." Saatejuht toonitas, et Briti kaitseminister Michael Fallon toetab "seda sammu" ehk Süüria pommitamist USA poolt.

"Miks teie siis…" alustab saatejuht küsimusega, millele Ford vastab: "Ma ei jäta oma ajusid ukse juurde, kui uurin ja analüüsin olukordi. Ma üritan olla objektiivne. Ja varasemate kogemuste põhjal, Iraak kaasa arvatud, võime me näha, et me ei saa võtta puhta kullana, mida need niinimetatud luureeksperdid meile räägivad. Mitte siis, kui neil on agenda. Aga põhiteema juurde tagasi tulles, see ei lõpe siin. Ja meid, Britannia tiritakse ilmselt selle sisse. Sest Trump on nüüd andnud džihadistidele tuhat põhjust fake flag operatsioonide lavastamiseks – nähes, kui edukas ja kui kerge on kergeuskliku meediaga provotseerida, panna Läänt kontrollimatult reageerima. Väga tõenäoliselt lavastavad nad operatsiooni, sarnase sellega, mida nad tegid – ja see sai ÜRO poolt dokumenteeritud läinud aasta augustis – nad korraldasid kloorgaasi rünnaku tsiviilelanike pihta ja üritasid näidata, nagu teinuks seda režiim. Pange tähele mu sõnu, te kuulete seda siin. Läheb nii, et kõik sõjaõhutajad tulevad ja ütlevad, et Assad trotsib meid, ja et meil tuleb tungida jõulisemalt Süüriasse. See oleks fake flag."

Ford selgitas endise saadikuna Süürias, et Assad "võib olla julm ja jõhker, kuid ta ei ole hull, ning on võimatu uskuda, et ta tõmbaks selle endale kaela ilma, et sellest sõjaliselt midagi kasu oleks. Objekt, mis tabamuse sai, ei oma sõjaliselt mingit tähtsust, sel polnud absoluutselt mingit mõtet. See ajas venelased vihale … Ja – see on samuti oluline – venelased ja süürlased teevad nüüd [meiega] vähem koostööd võitluses ISISe vastu."

https://www.youtube.com/watch?v=KU5taO5vRDo