Vladimir Putin võis häkkida Donald Trumpi pooldajateks miljonid ameeriklased. Foto: Anton Novoderežkin, TASS/Scanpix

Nagu nipsti on narratiiv USA presidendivalimiste häkkimisest Venemaa poolt paisatud kõige kõrgemale võimalikule tasemele.

Kuna valijameeste hääletuseni on jäänud vaid neli lühikest päeva ning demokraatide üldsõnaline jutt, et Donald Trumpile võidu tagamiseks sekkus mängu "Venemaa", ei ole eriliselt vedu võtnud, tuli lükata sisse kiirem käik.

Nii ongi nüüd süüdlasena paljastatud Venemaa juhtkonna tähtsaim tegelane ehk president ise, kirjutab Zero Hedge.

Nagu nentis NBC viitega kahele kõrgele ja materjalidele otsest ligipääsu omavale anonüümsele allikale, näitavad uued luureandmed, et "[Vladimir] Putin isiklikult juhtis [seda], kuidas demokraatidelt häkitud materjali lekitati ning muul moel kasutati. Luureandmed pärinevad diplomaatilistelt allikatelt ning luurajatelt, kes on USA liitlaste teenistuses," ütlesid ametnikud.

Miks küll häkkis Putin need mõned miljonid ameeriklastest töölised uskuma, et elu on Barack Obama ja edaspidi Hillary Clintoni ajal niivõrd vilets, et riik vajab muutust?

NBC pistab lugejaile lausa lusikaga loogika suhu:

Putini eesmärgid olid mitmetahulised, ütles NBC Newsile kõrge luureallikas. Mis algas lihtsalt kui "vendeta" Hillary Clintoni vastu, moondus katseks näidata korruptsiooni Ameerika poliitikas ning "lüüa kiil Ameerika võtmetähtsusega liitlaste vahele, luues kuvandi sellest, et [teised riigid] ei saa enam arvestada USA kui usaldusväärse globaalse tegijaga," ütles ametnik.

Lõppude lõpuks, on järeldanud CIA, "tahtis Vene valitsus valida [USA presidendiks] Donald Trumpi."

Ja siinkohal laguneb lugu laiali, kuna NBC on sunnitud tunnistama, et "FBI ja teised agentuurid seda vaadet täielikult ei toeta."

Aga nad lisavad, et "vähesed ametnikud võtaksid vaidlustada, et Venemaa operatsiooni eesmärk oli kahjustada Clintoni kandidatuuri, lekitades meile demokraatide kohta."

Nimetatud meilid on muuhulgas ainus allikas, kust me teada saime, et Demokraatlik Partei manipuleeris oma sisevalimiste tulemusi ja välistas tegeliku soosiku Bernie Sandersi osutumise presidendikandidaadiks.

Meilid avalikustanud Wikileaksi liider Julian Assange on küll korduvalt kinnitanud, et need ei pärinenud Venemaalt… kuid USA valitsus väidab vastupidist.

Igal juhul on NBC allikad veendunud, et "ainult kõrgeimad Vene võimukandjad võinuks selliseks tegevuseks loa anda." Sest nad eeldavad ja usuvad, et Vene valitsuses käivad asjad justnimelt niimoodi, kuna kõike kamandab seal absoluutse autoriteediga Putin.

Ja kes vajab tõendeid, kui meil on ametnike arvamused.

Eriti juhul, kui nimetatud arvamused baseeruvad "ümberlükkamatutel luureandmetel" tulenevalt sellest, et ametnikud kõnelesid "suure veendumusega."

Ümberlükkamatud andmed ja vankumatu veendumus on aga rajatud inimeste isiklikule arvamusele, et Putin on despoot.

Need andmed ja veendumused "langevad vastuvaidlematult kokku selle Putiniga, keda ma jälgisin ja kellega ma koos töötasin, suursaadikuna ja valitsuses," ütles Michael McFaul, kes oli USA suursaadik Venemaal aastal 2012–2014.

Asi on naljast kaugel, kuna endine CIA ametnik ütles NBC uudistele, et Obama administratsioon võib pidada vajalikuks enne ametist lahkumist reageerida.

"Kogu see asi on niivõrd pingeliseks läinud," ütles allikas. "Me ei saa lihtsalt öelda, et vau, hirmus küll, aga mis me ikka teha saame."

Eestis jõudsid uudist juba varasemalt tõsimeeli kajastada väljaanded nagu Postimees ja Delfi.

Täiesti kriitikavabalt andis näiteks Postimees oma lugejatele edasi, mida "tõdetakse" ja mis "on teada."

"USA erinevate luureorganite ühisraportis tõdetakse, et sellise ulatusliku luure ja häkkimise taga saab olla vaid Venemaa juhtkond. Teada on, et Venemaal ei astuta ühtegi tähtsat sammu ilma Putini nõusolekuta ning seega on Putin USA valimiste mõjutamisega otseselt seotud," kirjutas Postimees.