120 000 maksnud banaan kunstigaleriis. Foto: Scanpix

Sellel nädalal näidati Miami kunstigaleriis taiest, mis oli tavaline valgele seinale teibitud banaan. Kaks sellist teost müüdi kumbki 120 000 dollari eest. Seeria kolmandat taiest tabas aga ootamatu saatus – see söödi ära.

Sellel nädalal näidati Miamis Art Baseli kunstigaleriis itaallasest kunstniku Maurizio Cattelani moodsat taiest pealkirjaga „Comedian“ (eesti k ’koomik’). Teos ise on sõna otseses mõttes valgele seinale teibitud tavaline banaan. Kaks teost kolmeosalisest seeriast on müüdud 120 000 dollari (sic) eest, kolmanda hinnaks pidi saama lausa 150 000 dollarit. Cattelan ostis banaani enda sõnul kohalikult turult ja maksis selle eest umbes 30 senti.

Laupäeva pärastlõunal tabas taiest aga ootamatu saatus – see söödi ära. Pealtvaatajate silme all astus banaani juurde performance-kunstnik David Datuna, rebis selle seinalt ja sõi ära. Enne hammustamist tituleeris Datuna akti pealkirjaga “Näljane kunstnik”, söömise ajal kiitis teose autorit, kordas teose 150 tuhandest hinda ja ütles, et see on “väga maitsev”. Kuigi enne kui galerii töötaja palus tal endaga kaasa tulla jõudis ta öelda, et “näeme pärast vanglat”, Datunat siiski ei arreteeritud.

Galerii kõneisiku Lucien Terrase hinnangul jäi tegelik kunstiteos aga puutumata. “Ta ei hävitanud kunstiteost! Banaan on idee,” ütles ta.

Datuna kiitles aga, et jõudis ka ideeni: “Ma võin ära süüa nii banaani kui banaani idee – sest olen kunstnik ja mitte tavaline inimene.”

Banaanisaaga sellega aga ei lõppenud. Peagi kirjutas mees külastajate hulgast punase huulepulgaga valgele seinale sõnumi “Epstien didn’t kill himself” (eesti k “Epstien ei tapnud ennast”, nimi “Epstein” oli valesti kirjutatud – toim).

Kui galerii turvatöötajad olukorda sekkusid küsis mees “See on ju see galerii, kus igaüks võib kunsti teha, eksole?” Kiiresti kaeti sõnum valge papiga kinni.

Hiljem idenftifitseeriti mees 46-aastase Roderick Webberina ja talle esitati süüdistus õigusrikkumises. “Kui keegi võib ära süüa 120 000 dollarit maksva banaani ja teda ei arreteerita, siis miks mina ei või seinale kirjutada?” hüüdis ta enne minema saatmist.

Toimetas Oto Tuul