Sihtasutuse Terve Rahvas nõukogu esimees Jaak Valge kõnelemas 12. märtsil 2018 meeleavaldusel rahvaalgatuse taastamiseks. Foto: Objektiiv

Täna, 1934. aasta riigipöörde aastapäeval, toimub virtuaalne meeleavaldus, mis taotleb rahvahääletus- ja algatusõiguse taastamist. Üritus leiab aset Toompea lossi ees, kust otsepilt jõuab sihtasutuse "Terve Rahvas" Facebooki lehele.
 
Otsedemokraatia edendamise sihtasutus "Terve Rahvas" ja riigikogu otsedemokraatia toetusrühm korraldavad täna riigikogu ees virtuaalse meeleavalduse, milles nõutakse otsedemokraatlike vahendite taastamist.
  
Meeleavaldus toimub 1934. aasta riigipöörde aastapäeval, kuna just 12. märtsil 1934 läks kaotsi nii 1920. kui ka 1933. aasta põhiseadustega tagatud rahvaalgatuse õigus, mis andis kodanikele võimaluse algatada siduvaid rahvahääletusi.
 
Riigikogu otsedemokraatia toetusrühma juht Paul Puustusmaa rõhutab, et rahvaalgatuse õiguse puudumine näitab eelkõige usaldamatust rahva suhtes.
 
SA Terve Rahvas juhatuse esimehe Joonas Laksi sõnul on siduvate referendumite korraldamise võimalus vaja kiiremas korras seadustada.

"See olukord, kus kõrgeima võimu kandjal ei ole valimiste vahelisel ajal mingit sõnaõigust, ei ole ühele demokraatlikule riigile kohane. Otsedemokraatia täiendab esindusdemokraatiat, mitte ei asenda seda ning seda ei oleks vaja karta," leiab Laks.
 
SA Terve Rahvas ja riigikogu otsedemokraatia toetusrühm korraldadad iga aasta 12. märtsil meeleavaldusi seni, kuni kodanike demokraatlikud õigused on taastatud.
 
Meeleavaldusel võtavad sõna Henn Põlluaas, Jaak Valge, Aleksander Laane, Paul Puustusmaa, Kerstin-Oudekki Loone, Varro Vooglaid, Kaido Väljaots, Anti Poolamets, Joonas Laks ja Emil Rutiku.

Meeleavaldus toimub kell 14-15 Toompea lossi ees, kust otsepilt jõuab sihtasutuse "Terve Rahvas" Facebooki lehele. Kõnelejad astuvad üles kaamera ees. Füüsiliselt on kohal ainult kõnelejad ja korraldajad.

Toimetas Markus Järvi