Kurikuulsa Trumpi "toimiku" koostaja, endine Briti luuraja Christopher Steele tunnistas hiljuti Briti kohtule, et suhtles toimiku koostamise ajal ka kahe demokraatliku partei advokaadiga, kellest vähemalt üks talle väärinfot andis.
Steele kohtus enda sõnul USA ühe suurima, pikalt demokraatidele ja konkreetsemalt Hillary Clintonile teenust pakkunud advokaadibüroo Perkins Coie partnerite Michael Sussmanni ja Marc Eliasega, kirjutab Daily Caller. Steele tunnistas kohtumised üles kohtuasja raames, kus Vene Alfa panga asutajad süüdistavad teda laimus.
Elias, kes oli toona Clintoni kampaania peajurist, palkas 2016. aasta aprillis Fusion GPS nimelise firma Trumpi tausta uurima. Fusion GPS võttis sama aasta juunis omakorda "allhankijana" tööle endise MI6 luuraja Steele'i, kes pidi võimalikke Vene-sidemeid uurima.
Steele'i toimikus oli muuhulgas väide, nagu oleks Alfa pangal olnud salajane kommunikatsioonikanal Trumpile kuuluva organisatsiooniga – täpsemalt olevat nende serverite vahel toimunud kahtlane liiklus. Tänaseks ümberlükatud info olevat Steele'ile 2016. aasta juulis edastanud aga just advokaat Sussmann. Seejärel andis Fusion GPS'i juht Glenn Simpson Steele'ile käsu asja edasi uurida.
Steele pani enda sõnul asja uurima ühe oma Vene allika. See oli "mõjuvõimsalt valitsuse ametnikult" kuulnud, et Alfa panga kolm omanikku olid minevikus olnud Putiniga keerulistes suhetes, kuid olid nüüdseks ära leppinud. Samuti olevat panga omanikud Putinile 1990ndatel "suures koguses sularaha" tõid, kui viimane veel Peterburi aselinnapea oli. Viimaks väitis Steele, et mõlemal poolel oli teise kohta kompromiteerivat infot. Alfa panga omanikud on Steele'i juttu kategooriliselt eitanud.
Hiljutine USA justiitsministeeriumi raport paljastas, et FBI uuris võimalikke seoseid Alfa panga ja Trumpi organisatsiooni vahel, kuid oli juba 2017. aasta veebruariks veendunud, et mingeid seoseid pole. Huvitav on see, et väidetavatest sidemetest kirjutas veel sama aasta märtsis näiteks Postimees, viidates allikana CNNile.
Infot lekitati ka meediale
Sussmann ei andnud valeinfot mitte ainult Steele'ile, vaid ka erinevatele ajakirjanikele, sealhulgas New York Times'ile ja Slate'ile, ning oma isiklikule tuttavale, FBI juhtivale juristile James Bakerile. Paralleelselt tegeles meediale lekitamisega ka Steele.
Slate avaldaski 2016. aasta oktoobris artikli, kus seisis, et grupp Alfa panga ja Trumpi organisatsiooni vahelist serveriliiklust uurinud IT-eksperte leidis, et seda kasutatakse "mingit sorti suhtluseks". Kes need eksperdid täpsemalt olid, pole aga tänaseni teada. Nad on kasutanud pseudonüüme ning on teemast rääkinud mitmete ajakirjanikega. Alfa panga enda palgatud IT-firma on väitnud, et ekspertide jutt oli fabrikatsioon.
Slate'i looga samal päeval kirjutas Mother Jones "endise Lääne luureohvitseri" väidetel tugineva loo, nagu oleks Vene valitsusel Trumpi kohta kompromiteerivat informatsiooni. Septembris kirjutas lisaks Yahoo! News, kuidas Trumpi meeskonna liige Carter Page olevat Kremli insaideritega Hillary Clintoni kohta info kogumist arutanud. Nüüdseks on teada, et kõigi kolme loo taga oli Steele.
Tõlkis Jaanus Vogelberg