Sotsiaalmeediahiid Twitter teatas, et USA presidendi Donald Trumpi konto kustutati jäädavalt, kuna tema viimaseid säutse olevat võimalik interpreteerida kui üleskutset vägivallale. Trump teatas seepeale, et peab läbirääkimisi teiste platvormidega ja kaalub ka omaenda sotsiaalvõrgustiku loomist.
Ametlikus teadaandes teatas Twitter, et otsuse põhjustas see, kuidas Trumpi viimaseid säutse võidakse "vastu võtta ja interpreteerida". Esimese näitena tuuakse välja Trumpi tviit, kus ta ütles: "75 miljonit võimast Ameerika Patriooti, kes hääletasid minu, Ameerika esikohale seadmise ja Ameerika uuesti võimsaks tegemise poolt, saavad ka tulevikus omama HIIGLASLIKKU HÄÄLT. Neid ei hakata mingilgi moel alandama või ebaõiglaselt kohtlema!"
Varsti pärast seda teatas Trump uues säutsus, et ei kavatse osaleda 20. jaanuaril toimuval Joe Bideni ametissenimetamise tseremoonial.
Twitteri teatel tuleb säutse lugeda USAs toimuvate sündmuste "kontekstis". Twitteri hinnangul olevat tõenäoline, et Trumpi säutsud võivad julgustada ja inspireerida inimesi kordama sarnaseid tegusid, mis toimusid Kapitooliumihoone hõivamisel.
Trumpi teadet, et ta ei kavatse Bideni ametissenimetamisel osaleda, võtvat tema toetajad kui kinnitust, et valimised ei olnud legitiimsed. Samuti tühistavat see nende silmis Trumpi asepersonalijuhi Dan Scavino säutsud (mis tehti ajal, kui Trumpi konto oli ajutiselt Twitteri poolt suletud), mis kinnitasid, et võim läheb rahumeelselt uuele administratsioonile üle.
Veel leiab Twitter, et Trumpi ametissenimetamisel mitteosalemine võib julgustada inimesi üritust ründama. Tähelepanuväärsel kombel peab sotsiaalmeediagigant problemaatiliseks ka väljendit "Ameerika Patrioodid", mida nähakse Kapitooliumihoone hõivajate toetamisena.
Edasi väidab Twitter, et Trumpi toetajad tõlgendavad tema väljaütlemist oma toetajate hääle jätkuvast kõlamisest ning kinnitust, et neid ei tohi alandada ja ebaausalt kohelda kui indikatsiooni, et Trump ei kavatse võimu rahumeelselt üle anda ning plaanib jätkuvalt "toetada, võimestada ja kaitsta" neid, kes usuvad, et just tema võitis valimised.
Viimaks väidab Twitter, et nii platvormil endal kui väljaspool seda käivat juba "relvastatud protestide" ning Kapitooliumihoone ja osariikide kapitooliumihoonete ründamise planeerimine, viitamata seejuures tõenditele sääraste plaanide kohta.
Samuti annab Twitter mõista, nagu oleks Trump juba varasemalt kutsunud oma toetajaid üles Kapitooliumihoonet ründama. Tegu on valeväitega, kuna Trump rõhutas oma Washingtonis enne toimunut peetud kõnes, et tema toetajad peaks Kapitooliumihoone juures rahumeelse protestiaktsiooni korraldama. Kuuendal jaanuaril peetud kõnes ütles Trump toetajatele, et nad on kokku tulnud nõudmaks, et Kongress langetaks õige otsuse ja loeks vaid seaduslikke hääli.
"Tean, et kõik siin marsivad peagi Kapitooliumihoone juurde, et panna rahumeelselt ja patriootlikult oma hääled kõlama," sõnas president.
Pärast sündmuste eskaleerimist avaldatud videosõnumis kutsus Trump aga protestijaid koju minema. "Te peate nüüd koju minema. Meil on vaja rahu. Meil on vaja seaduste ja korra maksvust. Me peame austama oma vägevaid korrakaitsjaid. Me ei taha, et keegi haiget saaks," sõnas ta.
Seitsmendal jaanuaril avaldatud järgmises videopöördumises mõistis Trump Kapitooliumihoones toimunu teravalt hukka. "Nagu kõiki ameeriklasi, paneb mindki nördima vägivald, seadusetus ja kaos. Saatsin koheselt välja Rahvuskaardi ja föderaalsed korrakaitsejõud, et hoone kontrolli alla võtta ja sissetungijad välja tõrjuda /…/ Kapitooliumisse inflitreerunud demonstrandid on rüvetanud Ameerika demokraatia koda. Neile, kes vägivalla ja hävingu taga on, ütlen ma – te ei esinda meie riiki. Ja neile, kes rikkusid seadusi, ütlen – te maksate selle eest," sõnas Trump.
Trump märkis, et kuigi tema kampaania püüdis igal seaduslikul viisil valimistulemusi vaidlustada, oli tema ainus eesmärk hääletustulemuste tõepärasuse kindlustamine. "Minu fookus on nüüd sellel, et kindlustada sujuv, korrapärane ja ühtlane võimu üleandmine," sõnas president.
Trump kaalub alternatiive
Trump tegi värskelt avalduse, et tema konto kustutamine toimus demokraatide, radikaalsete vasakpoolsete ja Twitteri töötajate koostöös. "Ma ennustasin, et see juhtub. Me oleme pidanud läbirääkimisi erinevate veebilehekülgedega ja teeme peagi suure teadaande. Samal ajal uurime ka võimalust lähitulevikus omaenda platvorm luua. Meid ei VAIGISTATA!" teatas ta.
Trumpi sõnumi avaldasid mitmed Valge Majaga seotud kontod, kust see aga ülikiirelt kustutati. Siiski jõudsid paljud kasutajad sõnumi juba salvestada.
Twitteri samm saab kriitikat
Ajakirjanik Michael Tracey hinnangul pole praegu toimuv seotud mitte "ohutusega", vaid väidetava ohu tahtliku võimendamisega, et omandada poliitilist ja kultuurilist dominantsi. Tracey sõnul oli pärast kolmapäevaseid sündmusi kohe näha, et "kriisi" kasutatakse ära tsensuuri drastiliseks suurendamiseks ja poliitilise kõne allasurumiseks.
"(Nähtavasti) on "fašism" väita, et mittevalitud korporatsioonide aparatšikud ei tohiks olla ainsad otsustajad selle üle, milline poliitiline kõne tohib internetis levida. Praegu juubeldavad inimesed on nii neetult rumalad, et nad päriselt usuvad seda," säutsus Tracey.
Tracey sõnul on ametisoleva presidendi käest tema peamise kommunikatsiooniplatvormi ära võtmine "täielik autoritaarne hullumeelsus".
Ajakirjanik Allum Bokhari sõnul on tähelepanuväärne, et aastaid suurte tehnoloogiafirmade poolset demokraatia ülevõtmist kritiseerinud vabariiklastest senaatorite suunast kostub praegu kõrvulukustav vaikus.
Ajakirjanik ja vasakäärmusliku Antifa liikumise ekspert Andy Ngô märkis, et Twitter lubab jätkuvalt Antifa gruppidel oma platvormil organiseeruda ning vägivallale üles kutsuda.
Twitteris ripub üleval ka pea veerand miljoni laigiga säuts, mis teatab, et "natside peksmine on tiimisport".
Toimetas Jaanus Vogelberg