Ekspressi ajakirjanik Mikk Salu meenutas ERRi saates "Suud Puhtaks", et juba aastate eest tõstatas Inimõiguste Keskus justiitsministeeriumis nn "vihakõne" eelnõu teemal toimunud koosolekul Varro Vooglaiu personaalküsimuse, uurides võimalusi viimast vangi panna. Salu hinnangul pole sääraseid eelnõusid üldse vaja.
"Hanno Pevkur oli justiitsminister (aastatel 2012-2014 – toim.), kui seda eelmine kord menetleti – siis millegipärast Reformierakond oli küll vastu sellele eelnõule. Ma mäletan – seal samas justiitsministeeriumi hoones ühe laua taga oli ka Inimõiguste Keskuse esindaja /…/ ja siis arutati Varro Vooglaiu kaasust, et kuidas teha seadust nii, et saaks Vooglaiu vangi panna. /…/ See keskus arvas, et seadust võiks kuidagi nii teha," meenutas Salu.
Nn "vihakõne" või "vaenukõne" seadust pole Salu meelest vaja. "Ma ei tea, mis on vaenukõne. Ma isegi ei saa aru, miks me peame arutama sellest sellises võtmes, et me peame kuidagi seda tegema või mida me tahame saavutada. Mina ei tahaks üldse mingisugust vaenukõne seadust. Minu meelest on see täielik tobedus. Seda ei oleks vaja," rääkis ta.
Salu sõnul on inimestel juba praegu terve hulk võimalusi end kaitsta, kui teda solvatakse, rünnatakse või laimatakse. Ta tõi näiteks, et Facebookis saab kasutaja teisi kasutajaid blokeerida.
Menetluse alustamist nõuti juba aastate eest
Juba 2013. aasta aprillis esitasid homoaktivistid politseile kaebuse kampaania "Kaitskem üheskoos perekonda!" suhtes, nõudes SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks suhtes vaenu õhutamise süüdistuse alusel menetluse algatamist. Sellele eelnevalt olid loomuliku perekonna kaitseks korraldatud kampaaniat vaenu õhutamiseks nimetanud nii Eesti Inimõiguste Keskuse juhataja Kari Käsper, homoaktivist Reimo Mets ja kui ka Eesti presidendi toonane nõunik Iivi Anna Masso.
Hiljem väljendas Eesti LGBT Ühing oma Facebooki lehel pahameelt, et politsei jättis menetluse algatamata. Ühingu president Helen Talalaev leidis toona justiitsministeeriumis sõna võttes, et karistusseadustiku vaenu õhutamise keelu (§ 151) koosseisu tuleks lõdvendada viisil, et sellele toetudes saaks politsei menetlust algatada ka inimeste vastu, kes on öelnud midagi sellist, mida keegi võib tõlgendada solvavana.
Toimetas Jaanus Vogelberg