Parema ilmavaatega Saksamaa kodanikke esindav Alternatiiv Saksamaale pidas möödunud nädalavahetusel Dresdenis kahepäevase parteikongressi. Kongressil lepiti kokku septembris toimuvate Bundestagi valimiste valimisprogramm, milles on olulisel kohal Saksamaa Euroopa Liidust välja viimine.
Valimisloosungiks valis Alternatiiv Saksamaale (AfD), mis on populaarsuselt Saksamaa neljas partei, "Saksamaa. Aga normaalne." (Deutschland. Aber normal.), vahendab DW.
Peavoolumeedia juhib tähelepanu, et nii organiseeriad kui 570 kohale tulnud kongressi delegaati ei pööranud suuremat tähelepanu nõndanimetatud "koroonaviiruse pandeemia käitumisjuhistele".
Samas jäi kongressil valimata partei kantslerikandidaat. Otsustati, et üles seatakse kaks kandidaati ja otsus tehakse partei liikmete küsitluse põhjal.
Valimisprogrammi ühe olulisema küsimusena otsustati, et Saksamaa lahkumine Euroopa Liidust on "vajalik". Samas kutsuti üles looma uut Euroopa majanduste ja huvide kogukonda.
Tino Chrupalla, kes on AfD üks kaasjuhtidest ja keda peetakse peamiseks kantslerikandidaadiks, kutsus üles lõpetama viimastel valimistel kalliks maksma läinud parteisisene kodusõda ja minema uutele valimistele vastu ühtsena. Tema sõnul vajab partei "selget profiili, ühtsust ja solidaarsust".
Partei teine kaasjuht Jörg Meuthen ründas oma kõnes peavooluparteisid. Tema sõnul on viimased kuusteist aastat Saksamaad juhtinud kantsler ja parteid, kes/mis on kild-killu haaval hävitanud "normaalsust".
Kohapeal olnud DW ajakirjaniku Simon Youngi sõnul tähendab "normaalsus" AfD jaoks kohustusliku ajateenistuse taaskehtestamist ja minarettide keelamist.
Young viitas ka ühe AfD delegaadi sõnadele, kes leidis, et "kui Saksamaa tahab elada, peab Euroopa Liit surema" lisades, et EL-i teemal pole partei siiski nii üksmeelne.
Covid-19 haiguse koha pealt leidis AfD, et valitsusparteid on kasutusele võtnud "hirmupoliitika" ja nõudsid, et inimesi isegi kaudselt ei sunnitaks ennast vaktsineerima või testima.
AfD Thuringia liidumaa juht Björn Höcke osutas, et pandeemia on loodud testimise kaudu. "Testimine ja selle ulatus on viinud selleni, et välja on kuulutatud pandeemia. Kui poleks sellist massilist testimist, poleks tegemist millegi suurema kui tavalise nakatumisega," väits Höcke.
Höcke kuulub AfD harusse, mida Saksamaa julgeolekuorganid jälgivad kui võimalikku ekstremistide liikumist.
AfD asutati 2013. aastal ja toona oli nende peamiseks programmiks ühisraha euro vastasus. Täna on AfD Bundestagi suurim opositsioonipartei.
Toimetas Karol Kallas