Septembri alguses jõudis avalikkuse ette järjekordne kogu dokumente, millest selgub, et Ameerika Ühendriikide riiklikud teadusametkonnad ja -organisatsioonid rahastasid nahkhiirte koroonaviiruse uuringuid seniteatust märksa suuremas mahus.
USA meediaorganisatsioon The Intercept pääses tänu informatsioonivabaduse seaduse alusel tehtud nõudele ligi rohkem kui üheksasajale leheküljele dokumentidele, milles kajastatakse, kuidas Ameerika Ühendriikide rahvatervisetööstuse organisatsioon EcoHealth Alliance kasutas valitsuselt saadud raha nahkhiirte koroonaviiruste uuringute rahastamiseks Hiina Wuhani Ülikooli biolaboris ja Viroloogiainstituudis.
Viidatud dokumentide hulgas on kaks varem avalikustamata rahastamistaotlust, millele eraldas raha USA Riiklik Allergia ja Nakkushaiguste Instituut (National Institute of Allergy and Infectious Diseases; NIAID). Alates 1984. aastast on NIAID'i juhtinud tänane USA presidendi covid-nõunik ning maailmas üks valdkonna mõjukamaid ametnikke Anthony Fauci.
Üks rahastamistaotlus kannab pealkirja "Nahkhiirte koroonaviiruste esilekerkimise riskide mõistmine" ja selles kirjeldatakse kuidas EcoHealth Alliance'i president Peter Daszak juhtis teadustööd, mille käigus uuriti uutele koroonaviirustele jälile saamiseks tuhandeid nahkhiirtelt kogutud proove. Uuringute käigus jälgiti ka inimesi, kes töötasid elavate loomadega. Dokumentides kirjeldatakse Wuhanis läbi viidud oluliste uuringute mitmeid üksikasju. Varem arvati, et Covid-19 algust tuleb otsida Wuhani Viroloogiainstituudi laboritest, kuid neist dokumentidest selgub, kuidas Ühendriikide toel viidi Wuhani Ülikooli Loomkatsete Keskuse 3. taseme bioohutuse laboratooriumis läbi koroonaviiruste uuringuid "inimlikustatud" hiirtega (humanized mice). Paljastused lisavad kaalu kahtlustele, et Covid-19 võib olla saanud alguse Hiina Wuhani laboratooriumitest, millist võimalust on nii Fauci kui Daszak kindlameelselt eitanud.
Teine teadusuuringute rahastamistaotlus kannab pealkirja "Zoonootiliste viiruste esilekerkimise riskide mõistmine uutes Kagu-Aasia nakkushaiguste kolletes". Sellele taotlusele eraldati raha 2020. aasta augustis ja rahastamisperiood kestab 2025. aastani. Rahastamistaotlus esitati juba 2019. aastal ja see paistab mitmes kohas olevat pea prohvetlik. Selles kirjeldatakse vajadust suunata rohkem vahendeid Aasias toime pandavatele teadusuuringutele, sest oodata on "nakkushaiguse esilekerkimist" ja Aasiat kirjeldatakse samuti kui "esilekerkivate nakkushaiguste epitsentrit" (this hottest of the emerging infectious disease (EID) hotspots).
Kirjeldatud kahe taotluse alusel anti EcoHealth Alliance'ile kokku 3,1 miljonit dollarit, millest 599 000 dollarit eraldati Wuhani Viroloogiainstutuudile, mida viimane kasutas osaliselt "nahkhiirte koroonaviiruste, mis võivad nakatada inimesi, tuvastamiseks ja muutmiseks".
Üks valdkonna teadlane kommenteerib taotlusi The Interceptis: "… enne pandeemiat oli suur hulk teadlaseid mures ohtude osas, mis võivad kaasneda taoliste eksperimentidega. … Välitöödega kaasneb kõige suurem võimalik risk puutuda kokku SARSi ja teiste CoV–tega (koroonaviirustega), sest tööd tehakse suure nahkhiirtetihedusega koobastes, millega kaasneb oht hingata sisse väljaheidete tolmu."
Viidatud uuringu jaoks eraldati raha 2014. aastal viieks aastaks. 2019. aastal rahastust uuendati, kuid see peatati Donald Trumpi valitsuse poolt 2020. aasta aprillis.
Intercept jätkab:
SARS-CoV-2, mis põhjustab Covid-19, kõige lähem sugulane on nahkhiirtelt leitud viirus, mis teeb neist loomadest uuringute keskpunkti, millega üritatakse saada jälile pandeemia algusele. Kuidas viirus võis üle kanduda inimesele, on tuliste arutelude teema.
Mitmed teadlased arvavad, et tegemist oli loomuliku arenguga, mis tähendab, et viirus kandus inimestele keskkonnas nagu elusloomade "märg" turg või maapiirkonnas, kus loomad ja inimesed on lähedases kontaktis. Samas suur hulk bioturvalisuse eksperte on avaldanud kahtlust, et viirus on välja pääsenud laborist.
Kui president Trumpi süüdistati teema politiseerimises, siis ka Joe Biden andis käesoleva aasta mais teabeorganisatsioonidele korralduse uurida lähemalt viiruse päritolu. 27. augustil teatas Biden, et uuringu tulemuste pealt pole kindlalt võimalik midagi väita.
Biden kritiseeris sealjuures Hiinat, et see piirab ligipääsu vajalikule teabele, kuid samuti pole asjasse puutuvate dokumentide avalikustamise osas eriti innukas olnud ka USA valitsus.
Teadlaste sõnul oleks viidatud dokumendid, kui need oleks avalikustatud 2020. aasta alguses, muutnud märkimisväärselt asjade kulgu.
Konservatiivsemad uudistekanalid osutavad, et 2013. aasta detsembris lendas toonase USA asepresidendi Bideniga Air Force 2 pardal Hiina visiidile kaasa tema poeg Hunter Biden. Kümme päeva peale Bidenite Hiina reisi kandis Hiina Kommunistliku partei allorganisatsioon Bank of China (Hiina Pank) investeerimisfondile, mille üks omanik oli Hunter Biden, üle ligi poolteist miljardit dollarit.
Teave, et Ameerika Ühendriigid ja Fauci alluvuses olevad organisatsioonid on rahastanud Wuhani Viroloogiainstituuti ning et NIAID viis koroonaviiruste võimendamise uuringud peale seda, kui Barack Obama valitsus need USAs 2014. aastal keelustas, Wuhanisse üle, olnud teada üle aasta. Faucit on nimetatud ka koroonaviiruste funktsiooni- ja võimendamise uuringute "ristiisaks".
Fauci on USA kongressi ja senati ees andnud Covid-19 teemal korduvalt selgitusi ja on kategooriliselt salanud, et temal või tema juhitavatel organisatsioonidel on midagi tegemist nahkhiirte koroonaviiruste võimendamise (gain of function) uuringutega. Avalikustatud dokumendid siiski lisavad kaalu väidetele, et ta valetas ja võivad osutada ühele põhjusele, miks Covid-19 päritolu väljaselgitamine läheb nii vaevaliselt.
Toimetas Karol Kallas