USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskuse (CDC) juht Rochelle Walensky kaitses kolmapäeval uusi juhiseid, mis haigustunnusteta koroonaviirust põdevate inimeste karantiinisoovituse lühendasid kümnelt viiele päevale, kirjutab ERR. Kriitikute sõnul võib aga säärane otsus nakatumiste arvu veelgi tõsta.
Viiepäevane karantiinisoovitus kehtib inimestele, kelle infektsioon oli juba algul asümptomaatiline või sümptomid on kadunud viiendaks päevaks. Kriitikud aga leiavad, et soovitusse tuleb lisada ka negatiivse testi sooritamine.
Nagu kirjutab Reuters, on Valge Maja otsus suuresti tingitud soovist vältida liiga paljude inimeste korraga töölt kõrvale jäämist. Srippsi instituudi direktor Eric Topol aga märkis Reutersile, et otsus ei erista vaktsineerimata ja vaktsineeritud inimesi. Nimelt on vaktsineerimata inimesed keskmiselt oluliselt kauem nakkusohtlikud.
USA terviseameti CDC juht Rochelle Walensky aga väitis kolmapäeval meedial,e et 90% koroonaviiruse edasikandmise juhtumitest toimuvat just esimese viie päeva jooksul alates nakatumisest. Samuti tõdes ta, et vaid väike vähemus nakatunutest on teadaolevalt seni 10-päevase karantiini lõpuni end nõuetekohaselt isoleerinud. Seega tuleb Walensky sõnul esitada inimestele nõudmisi, mida nad ka täidavad.
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) hädaolukordade juht Mike Ryan märkis, et mitmed riigid teevad sarnaseid otsuseid isolatsiooni-karantiini lühendada esialgse info baasilt omikroni tüve kohta ning kutsus üles ettevaatusele.
Kolmapäeval registreeriti USAs pea 260 000 nakkusjuhtu, mis on kõigi aegade rekord (siinkohal tuleb küll arvestada, et registreeritud nakkusjuhud ei võrdu kõigi nakkusjuhtumitega ja statistilised näitajad sõltuvad tehtud testide arvust – toim.). Kuna juhtumeid on nii palju, kardetakse isolatsiooninõude senises vormis jätkamisel tööjõupuuduse teket. Samas võivad aga varakult isolatsioonist lahkujad omakorda uusi inimesi nakatada.
Toimetas Jaanus Vogelberg