Novak Djokovic eelmisel aastal Australian Openi võidukarikaga koos võistluse direktori Craig Tileyga Foto: Scanpix

Australian Open'ile lennanud Novak Djokovic pääses lõpuks riiki, kui kohus tühistas Austraalia valitsuse otsuse tunnistada Djokovici viisa kehtetuks.

Juba mõnda aega oli õhus küsimus, kas vaktsineerimata Djokovic saab tennise tippvõistlusel osaleda. Lõpuks sai Djokovic meditsiinilise eriloa, mis vabastas ta võistluste korraldajate kehtestatud vaktsineerimiskohustusest. 

Djokovici saadetud vereproovide andmeid analüüsis Austraalias kaks sõltumatud laborit, millest üks uuring oli tellitud Victoria osariigi valitsuse poolt. Tulemuste põhjal (läbipõetud koroonaviirus ja antikehade kogus veres) antigi talle meditsiiniline eriluba. 

Djokovic saabus eelmise nädala kolmapäeva hilisõhtul Austraaliasse, kuid piirikontroll teda riiki ei lubanud. Piirivalve väitel Djokovicile antud viisa meditsiinilist erandeid ei toetanud. 

Juba enne Djokovici saabumist Austraaliasse tõstatas peaminister Scott Morrison küsimuse, kas Djokovicil on ikka piisav alus saada meditsiiniline erand mittevaktsineerimiseks. "Soovime, et ta tõestaks ja põhjendaks, miks ta sai meditsiinilise erandi," sõnas Morrison.

Kokku esitas meditsiinilise erandi saamise taotluse 26 Australian Open'il osalejat. 

Djokovic peeti riiki sisenemisel kinni, temalt võeti telefon ja ülekuulamine kestis terve öö kuni kella kolmveerand kaheksani hommikul. Ülekuulamisprotokollist on näha, et tegemist on kafkaliku näitega vaktsineerimata inimese kohtlemisest.

Ülekuulamisel ütles piirivalveametnik ühel hetkel, et Djokovicil on 20 minutit aega, et anda piirivalvele põhjused, miks nad ei peaks viisat tühistama. Djokovic vastas: "Ma tõesti ei saa aru, mida muud te tahate, et ma teile esitan. Ma olen andnud kõik dokumendid, mis Austraalia tenniseliit ja Victoria valitsus palusid mul teha viimase kolme-nelja nädala jooksul, see on see, mida me tegime… nad on lubanud meditsiinilist erandit Covid vaktsiini osas. Mina taotlesin, nemad kinnitasid, ma tõesti ei tea, mida muud te tahate, et ma ütleksin. Ma saabusin siia tänu nendele dokumentidele, vastasel juhul ei oleks lubatud mul tulla. Ma tõesti ei saa aru, mis on põhjus, et te ei luba mind riiki – ma olen oodanud tunde ja ei saa siiani aru, mis on peamine põhjus.. mis paberite puudumine? Millist informatsiooni teil vaja on?"

"Te annate mulle 20 minutit selleks, et ma annaksin teile lisainformatsiooni, mida mul ei ole? Kell 4 hommikul? Te panete mind vägagi ebameeldivasse positsiooni olukorras, kus ma ei saa kell 4 hommikul Austraalia tenniseliidu direktorile helistada. Ma ei saa tenniseliidu kaudu mitte kellegagi ühendust Victoria valitsusest. Te olete mind pannud väga ebameeldivasse olukorda. Ma ei tea, mida ma teile veel ütlema pean. Kõik, mis minult nõuti, on siin," protesteeris Djokovic.

"Ma olen teinud kõik, mida ma teha saan. Praegu peaksin ma oma agendile helistama. Teie, Teie olete mul keelanud telefoni kasutada, seetõttu ei saa ma kellegagi ühendust. Mitte keegi tea, mis siin praegu toimub," lisas sportlane.

Ühtlasi heidab Djokovic piirivalvelametnikule ette tema suhtumist: "Te olete mulle möödunud tundidel andnud väga ümmargusi vastuseid või tegelikult mitte ühtegi vastust. Ma olen olnud pikalt siin, te olete kolm korda ülekuulamises pausi teinud. Ja nüüd tulete tagasi teatega, et minu viisa tühistatakse."

Pärast ülekuulamist viidi Djokovic hotelli, kuhu toimetatakse riigist väljasaadetavad isikud. Pärast kohtusse pöördumist tegi föderaalkohus üleeile otsuse, et Djokovic võib riiki jääda. Djokovici advokaadid vaidlustasid võimude otsuse üheteistkümnele alusele toetudes, kirjeldades viisa tühistamist "tõsiselt ebaloogilise, irratsionaalse ja seaduslikult põhjendamatu" tegutsemisena, kirjutab ERR. Austraalia valitsus on tunnistanud vigu Djokovici kohtlemisel.

Tennisetähe isa Srdjan Djokovic sõnas pärast kohtuotsust: "Viimased päevad on kõigi maailma vabade mõtlejate jaoks olnud rasked. Nad võtsid Novakilt tema inimõigused. Nad keeldusid, kui ta soovis endale kaitset ette valmistada ja nad võtsid temalt telefoni. Õnneks sai Novak siiski oma telefoni tagasi ja sai võtta ühendust oma advokaatidega, kes tagasid talle suurepärase kaitse. See on suur võit nii Novakile, tema perekonnale kui tervele vabale maailmale," vahendab Delfi.

Djokovic tänas pärast vabanemist oma toetajaid: "Ma tänan, et te mind toetasite ja julgustasite olema tugev."

Toimetas René Allik