Justin Trudeau vastamas Kanada parlamendisaadikute küsimustele peale hädaolukorra seaduse kehtestamist. Foto: Scanpix

Kanada peaminister Justin Trudeau kehtestas esmaspäeva, 14. veebruari, hommikul Vabaduse Konvoi rahumeelsete Covidi türannia vastaste meeleavalduste lämmatamiseks riigi ajaloos esimest korda hädaolukorra seaduse, mis annab talle ainuisikuliselt pea totaalse võimu.

Trudeau rääkis ajakirjanikele, et hädaolukorra seaduse (Emergencies Act) pidi kehtestama selleks, et jõustruktuuridel oleks võimalik lõpetada piiripunktide blokaadid ja Ottawa kesklinnas mitmendat nädalat toimuv meeleavaldus.   

Hädaolukorra seadus, mis varem kandis nime sõjameetmete seadus (War Measures Act), võeti Kanada parlamendis vastu 1987. aasta lõpus ja hakkas kehtima 1988. aasta suvel. Tegemist on märkimisväärselt jõulisema seadusega, kui seda on näiteks Eesti häda- ja eriolukordade seadused, sest see annab peaministri kätte ainuisikuliselt pea piiramatu võimu kehtestada piiranguid ja juhtida jõustruktuure ning majandust.

Sõjameetmete (hädaolukorra) seaduste ajalugu piltides. Meem: @stillgray

Trudeau väitis, et hädaolukorra seadus kehtib piiratud aja ja geograafiliselt piiratud piirkondades. Ta lubas, et selle jõustamiseks ei kasutata sõjaväge, ega peatata Kanada inimõiguste harta kehtivust.  

Peale teist maailmasõda on hädaolukorra seaduse eellast sõjameetmete seadust rakendatud ainult ühe korra ja seda Justin Trudeau ametliku isa, peaminister Pierre Trudeau, poolt 1970. aasta oktoobrikriisi ajal kui äärmusvasakpoolne terroristiderühmitus Front de libération du Québec (Québeci vabastusarmee; FLQ) röövis ja tappis Québeci asepeaministri Pierre Laporte.

Kanada sõjaväelased marssimas peale ühe FLQ rakukese alistumist. Foto: Wikipedia

Hädaolukorra seadus lubab Trudeaul kehtestada erinevaid meetmeid, mille hulgas on võimalus arestida ilma kohtu otsuseta inimeste pangaarved; konfiskeerida ettevõtete vara – näiteks protestidel osalevad veoautod –; sundida ettevõtteid ja töötajaid osutama teenuseid, või tootma kaupu, mida peaminister vajalikuks peab; keelata inimeste kogunemised ja reisimine riigi piires.

Esimesed pangad on hakanud juba meeleavaldajate ja meeleavalduste toetajate pangaarveid arestima.

Trudeau teavitas enne hädaolukorra seaduse kehtestamist sellest provintside peaministreid, kellest neli olid nii ränkade meetmete rakendamisele vastu. 

Saskatchawani peaminister Scott Moe. Foto: Scanpix

Oma kindlast vastuseisust ülemäärastele meetmetele teatas Saskatchawani konservatiivist peaminister Scott Moe:

Saskatchewan ei toeta Trudeau valitsust selle hädaolukorra seaduse kehtestamise juures. Kui föderaalvalitsus selle meetmega edasi läheb, siis ma loodan, et see kehtestatakse ainult provintsides, mis seda nõuavad, nagu seda lubab teha ka seadusandlus.

Alberta peaminister Jason Kenney. Foto: Scanpix

Hädaolukorra seaduse kehtestamise vastu on ka Alberta provintsi peaminister Jason Kenney:

Meil on olemas kõik seaduslikud vahendid, mida meil on vaja. Meil on olemas tegutsemisvahendid, millega korda jõustada ja ma leian, et kui föderaalvalitsus pöördub sellisel kujul, ilma meiega arvestamata, ülemäärase jõu poole ilma midagi konkreetselt põhjendamata, siis ei ole see mitte kuidagi abiks.

Alberta on üks provintsidest, mis peab tegelema piiril Ameerika Ühendriikidega veoautojuhtide blokaadidega. Näiteks on meeleavaldajad blokeerinud viimased kaks nädalat Couttsi piiripunkti.

Kuigi peale seda, kui Alberta leevendas mitmeid Covidi-piiranguid, meeleavaldajad mõneks ajaks vabastasid piiri, siis möödunud nädalal blokeeriti piir taas.

Manitoba provintsi peaminister Heather Stefanson. Foto: www.gov.mb.ca

Manitoba provintsis, kus rahumeelsed meeleavaldajad blokeerivad Emersoni linnas asuvat piiripunkti, üllitas peaminister Heather Stefanson avalduse, milles teatas, et temagi ei toeta hädaolukorra seaduse kehtestamist:

Minu hinnangul ei ole kõikehõlmavad mõjud ja signaalid, mida saadab mitte kunagi varem kasutatud hädaolukorra seaduse kehtestamine, siin Manitobas konstruktiivsed. Ettevaatlikult tuleb suhtuda võimuliialdustesse ja võimalikesse negatiivsetesse tagajärgedesse.

Kuigi Ontarios on olukord väga erinev, siis kõnealuse kõige jõulisema föderaalse seadusandluse rakendamist peaks kaaluma ainult siis kui selleks on proportsionaalne vajadus ja seda peab rakendama ainult piirkondades, kus seda on tõeliselt vaja. 

Québeci provintsi peaminister Francois Legault. Foto: Scanpix

Hädaolukorra seaduse rakendamise vastu on ka prantsuskeelse Québeci provintsi peaminister Francois Legault:

Ma arvan, et ma andsin peaministrile väga selgelt mõista, et föderaalset hädaolukorra seadust ei peaks, ega tohiks Québecis rakendada.

Tänaseni meil Québecis probleeme ei ole. Sureté du Québecil (Québeci politsei) on kõik kontrolli all.   

Ma saan aru, et Ottawas on asjad läinud üle piiri. Sa võid meelt avaldada, kuid sa ei tohi teha seda, mida nemad on teinud kaks nädalat.

Ontario progressiusklikust konervatiivist peaminister Doug Ford seevastu teatas esmaspäeva hommikul, et tema toetab Trudeau hädaolukorra seaduse rakendamist. Mõned päevad varem kehtestas Ford provintsiülese eriolukorra, eesmärgiga lõpetada mitmed piiriblokaadid, sealhulgas kaubavahetuse jaoks üliolulise Ambassadori silla tõkestamise.

Ford kuulutas:

Ma toetan föderaalvalitsust ja iga nende ettepanekut, mis toovad meie provintsi tagasi seaduse ja korra, mis kindlustavad meie ettevõtluse stabiilsust ja kogu maailma kaubandust.

Kahtlustatakse, et Trudeau kehtestas jõhkra hädaolukorra seaduse suuresti Joe Bideni käsu peale. Foto: Scanpix

Mitmed väljaanded on juhtinud tähelepanu, et Trudeau kehtestas hädaolukorra seaduse peale seda, kui Joe Biden kutsus teda üles rakendama rahumeelsete meeleavaldajate vastu "föderaalseid meetmeid". Ehk pole võimatu, et Trudeau hakkas kanadalasi terroriseerima Bideni käsu peale. 

Hädaolukorra seadus näeb ette, et peale seda kui peaminister selle välja kuulutab, peavad sellise otsuse heaks kiitma nii Kanada parlament kui Senat.

Inimesed on peale hädaolukorra seaduse rakendamist otsinud välja mitmeid Trudeau varasemaid sõnumeid.

Kanada peaminister Stephen Harper ja tema naine Laureen Hiina Rahvavabariigi visiidi ajal 11.02.2012. 

2012. aasta 23. mail säutsus Trudeau Kanada endise konservatiivse peaministri Stephen Harperi mõttetera:

Kui valitsus üritab tühistada erimeelsusi, või erimeelsusi välistada, on hetk kui see hakkab kiiresti kaotama valitsemiseks vajalikku moraalset autoriteeti. 

Käesoleva aasta 15. veebruaril kirjutas Kanada esiliberaal Twitteris:

Me kaitseme alati kanadalaste õigust rahumeelselt koguneda ja nende sõnavabadust. Samas me teeme kõik, mida vaja, et jõustada põhimõtteid, väärtuseid ja institutsioone, mis hoiavad kõik kanadalased vabadena – ja seda me teeme hädaolukorra seaduse kehtestamisega. 

Pillt: @KyleKashuv

Samasuguste argumentidega, nagu on esitatud viimases säutsus, esines Trudeau reedel 11. veebruaril ka Kanada Parlamendi ees sõnumiga, et "piiranguid on vaja, et vältida edasisi piiranguid".

George Orwelli välja mõeldud Suur Vend arvas, et kuna Okeaania tahab rahu, peab see pidama sõda, ergo "sõda on rahu". Kommunistide paradiis saabub maailma peale maailmarevolutsiooni ja Lev Davidovich Bronstein leidis, et revolutsioon, nii kaua kui pole kehtestatud ülemaailmset ühtset kommunistlikku maailmakorda, peab olema permanentne, ehk katkematu ja püsiv seisukord, režiim, või mis iganes.

Trudeau teatas 2013. aasta lõpus ühel avalikul esinemisel, et riik, mida ta maailmas kõige rohkem imetleb, on Hiina Rahvavabariik.

Pangaarvete arestimise võimaluse peale levivad sotsiaalmeedias üleskutsed, et inimesed võiksid selle peale korraldada Kanada pankadele pangajooksu.

"4chan kutsub vastusena Trudeau meeleavalduste mahasurumisele üles Kanada panku maha jooksma".

Europarlamendi Horvaatia sõltumatu saadik Mislav Kolakušić võttis 15. veebruaril Trudeau kohta sõna:

Kanada peaministri Trudeau kavatsus külmutada oma äranägemise järele ja ilma kohtu otsuseta kodanike, kes on tema hullumeelsete meetmete vastu, pangaarved, on sügavalt hirmutav ja vastik. Kanada kodanikud, seiske neile auoritaarsetele meetmetele vastu ja võtke pankadest raha välja.  

Trudeau hädaolukorra seaduse kehtestamise juures torkab silma asjaolu, et kuigi ta kehtestas  rahumeelsete meeleavalduste maha surumiseks sisuliselt sõjaseisukorra, siis mitte ükski maailma valitsus, ega riigijuht – kui välja arvata El Salvadori president Nayib Bukele – pole Trudeau võimuliialduste vastu sõna võtnud.

Kas need on need samad inimesed, kes õpetavad teistele riikidele demokraatiat ja vabadusi? See on üks maailma "demokraatia indeksi" esimestest riikidest. Teie usaldusväärsus sellistel teemadel on nüüdsest null.

Natukene "äkilisemas" Twitteris levivad Trudeau hädaolukorra seaduse kohta järgmised sõnumid:

Kas te teate, mis on šokeeriv ja väga kõnekas?

Mitte ükski lääne valitsusjuht ei kritiseeri seda, mida Kanada ja Trudeau teevad täna oma inimestele.

Miks?

Sest kavas on samamoodi teha kõikjal…
Kõikjal.

Parem ärgake kohe üles.

Erinevate kommentaatorite ja avaliku elu tegelaste poolt on Trudeau saamatus ühelt poolt ja jõhkrus teiselt saanud ägeda kriitika osaliseks.

Populaarne Ameerika Ühendriikide konservatiivne meediategelane Dave Rubin leiab

Süttinud on totalitaarsete valitsuste vastane ülemaailmne liikumine ja progressiusklikud on totaalselt selle vastu. Tõde on selles, et prgressiusklikud tahavad alati ainult ühte asja – võimu –, kuid vabades demokraatiates kuulub võib rahvale.

See on alles algus!

Isegi üldiselt progressiusku kuulutav Kanada Päevaleht Toronto Star leiab, et: "Hädaolukorra seaduse kehtestamine on šokeeriv läbikukkumise tunnistamine." 

Tuntud õigusteadlane Jonathan Turley esines Tucker Carlsoni telesaates ja kirjeldas Kanadas valitsevat olukorda järgnevalt:

Mida valitsus on korda saatnud on tõeliselt vastuolus kõige elementaarsemate inimõiguste ja kodanikuvabadustega.

Nähes, kuidas habras demokraatlik süsteem kokku kukub, on ajaloos dramaatiline hetk, mis tähendab meie kõigi jaoks kodutööd.

Loosung "Bay of Rigs" (veoautode laht) osutab USA sõjaajaloos ühele ebaõnnestunumale Bay of Pigs (Sigade Lahe) lahingule.

Trudeau meeletusele osutab ka asjaolu, et ainukene Kanada provints, kus veel kehtib vaktsiinipass, ehk sundvaktsineerimise kohustus – mis on üks suuremaid põhjuseid, mille vastu kanadalased meelt avaldavad – on Briti Columbia. Kanadas on kümme provintsi ja kolm põhjaterritooriumi.

Sotsiaalmeedias levib väga laialdaselt arvamus, et Trudeau on kaotanud olukorra kohta igasuguse arusaamise ja võime midagi lahendada. Kutsutakse üles üldstreigile ja muudele vastupanu viisidele.

Tõeline Kanadat ähvardav viirus Meem: @SharonT20519250

Ühe vastupanuviisina soovitatakse veoautojuhtidele "strateegilist taganemist" – kuigi täna veel meeleavaldused jätkuvad – ja mitte midagi tegemist. Mõttes, et veoautojuhid võiksid minna koju ja jääda sinna. Kui kaubaautod ei sõida, pakutakse välja, et totaalse kaose puhkemiseks kuluks kõige rohkem kolm päeva.

Ühe vastupanuviisina soovitatakse veoautojuhtidele "strateegilist taganemist" – kuigi täna veel meeleavaldused jätkuvad – ja mitte midagi tegemist. Mõttes, et veoautojuhid võiksid minna koju ja jääda sinna. Kui kaubaautod ei sõida, pakutakse välja, et totaalse kaose puhkemiseks kuluks kõige rohkem kolm päeva.

Samuti on üldlevinud arvamus, et hädaolukorra seaduse kehtestamine on Trudeau luigelaul ja – sarnaselt Rubiniga – leitakse, et sarnane terror osutab progressiuskliku maailmakorra langemisele.

Peter Sloly teatamas oma tagasiastumisest, 15.02.2022. Foto: Scanpix

Samal päeval kui Trudeau kuulutas välja hädaolukorra seaduse, pani ameti maha Ottawa politsei juht Peter Sloly.