USA Ülemkohus asus esmaspäeval 27. juunil Washingtoni osariigi riikliku üldhariduskooli ameerika jalgpalli treeneri poolele, kes jäi tööst ilma pärast mänge põlvitades palvetamise eest.
Otsust langetades pidid kohtunikud hindama, kuidas tasakaalustada õpetajate ja treenerite religioosseid vaateid õpilaste õigusega keelduda usutoimingutes osalemisest, vahendab Breitbart.
Ülemkohus otsustas häältega kuus poolt ja kolm vastu, et jalgpallitreeneri palvetamine on põhiseaduse 1. paranduse – sõnavabaduse – teema ja sedasi kaitstud.
"Põhiseadus ja meie parimad traditsioonid näevad ette, et üksteist austataks ja sallitaks, mitte ei tsenseerita, ega survestata ning seda ühte moodi nii religioossete kui ilmalike vaadete puhul," selgitatakse ülemkohtunik Neil Gorsuchi poolt kirjutatud kohtuotsuse põhjenduses.
Kohtuasjas seisis oma usuvabaduse eest endine Washingtoni osariigi Bremertoni linna Keskkooli ameerika jalgpalli treener Joseph Kennedy ja tema vallandajaks oli Bremertoni riiklik koolipiirkond.
Kennedy, kes on kristlane, asus koolis jalgpallitreenerina tööle 2008. aastal ja alguses ta palvetas ta pärast mänge palliplatsi 50 jardi joone juures üksi. Ühel hetkel hakkasid temaga ühinema õpilased, siis hakkas Kennedy pidama lühikesi usuteemasid käsitlevaid inspiratsioonikõnesid. Sedasi tegi ta aastaid ja väljakul palvetamisele lisandusid riietusruumis palvetamised. Koolipiirkond palus treeneril 2015. aastal plavetamine ja kõned ära lõpetada.
Kennedy lõpetas riietusruumis ja väljakul palvetamise, kuid soovis seda väljakul ise edasi teha ja anda õpilastele võimalus temaga soovi korral ühineda. Kool hakkas muretsema õpilaste "usuvabaduse" pärast ja palus tal põlvitamine ning palvetamine lõpetada. Kool soovis, et treener palvetaks enne või pärast mängu teistest eraldi. Kui Kennedy jätkas väljakul palvetamist, saatis kool ta tasustatud puhkusele.
President Barack Obama poolt ülemkohtunikuks määratud Sonya Sotomayor ei ole kohtuotsusega nõus ja väitis on lahkarvamuses, et kohtu otsus "juhib meid allakäigurajale, kus osariigid on sunnitud ennast religiooni sisse mässima". Sotomayoriga nõustusid kaks teist progressiusklikku ülemkohtunikku Stephen Breyer ja Elena Kagan.
Sotomayor on USA Ülemkohtus üks pahemäärmuslikemaid kohtunikke, kelle nimetas ametisse Barack Obama, kes on ennast nimetanud "positiivse diskrimineerimise lapseks" ja on hääletanud nii samasooliste abielu kui laste soomuutmise ning muude LGBTQIA+ "õiguste" eest.
Toimetas Karol Kallas