Eesti Energia juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul on nende poolt alates 1. oktoobrist pakutav elektri universaalteenus hinnaga 19,24 senti kilovatt-tunni eest väga kallis. Samas soovivad nad universaalteenuse tootmishinda veelgi suurendada, vahendab ERR.
Eesti Energia pakub universaalteenust hinnaga 19,24 senti kWh eest, mille sees on konkurentsiameti kehtestatud universaalteenuse tootmishind 15,4 senti kWh eest, Eesti Energia kulud, riskid ja mõistlik kasum (0,63 senti kWh) ja käibemaks (20 protsenti ehk 3,21 senti kWh).
Sutteri sõnul on tegu ikkagi kõrge hinnaga ning ta tõi näiteks, et Eesti Energia praegune turupõhine pakkumine on vaid ligikaudu 10 protsenti kallim.
"Me teeme rohkem, et elektri hind oleks Eestis odavam kui see universaalteenuse hind. Kust tuleb odav elekter täna Eestis – see ei tule paraku põlevkivielektrijaamast. Kui võtame omahinnad, maksupaketi mida kanname, siis sealt ei tule odavat hinda, sest see 19,2 senti kilovatt-tunni eest on väga kõrge hind," rääkis Sutter "Esimeses stuudios".
"Kui saatsime välja 120 000–130 000 (universaalteenuse) pakkumist, siis see on kõigest 30 protsenti meie klientidest. Meie turupõhine pakkumine täna on 21 senti, mis on umbes 10 protsenti kallim. Siis võime öelda, et ainult 30 protsenti meie klientidest said 10 protsenti odavama hinna selle suure tralli peale. Aga see on ikkagi väga kõrge hind."
Sutteri sõnul annab samas universaalteenus paljudele tarbijatele teatud kindlustunde.
"Minu arust on see tarbijatele teatud langevari, tõsi, teatud kindlustus, sest me ei tea, mis talv ette toob – aga absoluutnumbrina on see väga kallis hind. Meie töötame selle nimel, et pakkuda klientidele odavamat energiat," ütles ta.
Sutteri sõnul saab elektri hinda alla tuua ikkagi ainult uute taastuvenergiavõimekustega, sest tema väitel tuleb odav elekter täna tuulest ja päikesest ja seda on lihtsalt liiga vähe.
Eesti Energia soovib universaalteenuse tootmishinda suurendada
Eesti Energia tütarettevõte Enefit Power on vaidlemas konkurentsiametiga lõpliku tootmishinna üle, kuna 15,4 senti kWh eest ei kata väidetavalt nende tootmiskulusid, mistõttu soovivad nad selle hinda tõsta 18,2 sendini kWh kohta.
Sutteri sõnul on kahe pakkumise erinevus 15 protsendi juures küll suhteliselt väike, kuid Eesti Energia jaoks on see siiski oluline ning läbirääkimised jätkuvad.
"Jätkame tööd. Loodame, et meie hinnataotlus saab kinnitatud," rääkis Sutter ning selgitas, et oma kaupa müües peavad nad tagama, et nende kulud oleksid kaetud ning teenitaks ka mõistlikku kasumit. Tema sõnul ei olevat siin jonniga mingit tegemist.
Sutter väidab aga samas, et nemad Eesti Energias teavad kõige paremini, kui raske on täna tarbijatel ja kui keeruline on nende kõrgete energiahindadega hakkama saada. "Ma julgen seda ka kinnitada, et me teeme palju rohkem kui see universaalteenuse hinna paika saamine, selleks, et võimalikult pea need hinnad oleksid oluliselt madalamad kui universaalteenuse hind – see on tõsiselt meie missioon," väitis Eesti Energia juhatuse esimees.
Universaalteenuse müügihinnale rakendub tarbijate jaoks ka valitsuse kehtestatud hüvitis, mis tähendab, et 19,2-sendise müügihinna puhul maksab tarbija 13,2 senti kilovatt-tunni eest
Toimetas Martin Vaher