Ameerika Ühendriikide Louisiana osariik lõpetab koostöö maailma suurima varahalduri BlackRockiga. Põhjuseks tuuakse viimase "Lousiana osariigi majandust hävitavad" ESG investeerimispoliitikad.
Louisiana rahandusminister (treasurer; laekur) John Schroder teavitas 5. oktoobril BlackRocki, et kuna ettevõte on põhimõtteline fossiilkütuste vaenlane, siis osariik likvideerib varahalduri juures enda investeerimisportfelli, vahendab Fox Business.
Schroeder kirjutas BlackRocki tegevjuhile Larry Finkile kirja, milles teatas, et osariik teeb kolme kuu jooksul lõpu kõikidele BlackRocki investeeringutele, mida on erinevates fondides kokku ligi 800 miljonit dollarit. Rahandusminister heitis Finkile ja BlackRockile ette nõndanimetatud keskkonna, sotsiaalse [vastutuse] ja [ettevõtete] haldamise/juhtimise (environmental, social and governance; ESG) põhiseid investeerimispoliitikaid, mis välistavad panustamise fossiilkütuste tootmisesse.
"Teie räigelt fossiilkütuste vastased investeerimispoliitikad hävitaksid Louisiana majanduse," kirjutas Schroder Finkile.
"See investeeringutest loobumine on vajalik Louisiana kaitsmiseks tegevuste ja poliitikate eest, mis aktiivselt otsivad võimalusi meie fossiilkütuste sektorile kahju tegemiseks. Minu arusaamise kohaselt on ESG investeeringute toetamine vastuolus Louisiana majandushuvide ja väärtustega. Ma ei saa toetada institutsiooni, mis keelab meie osariigile kasu saamise ühest selle kõige olulisemast varast," jätkas laekur.
"Lihtsamalt öeldes ei saa me võtta osa enda majanduse hävitamisest."
Schroder lisas, et ta ei saa anda ühtegi penni osariigi rahast ettevõttele, mis "võtab meie laudadelt toidu, taskust raha ja kõvasti tööd tegevatelt louisianalastelt nende töökohad".
Louisiana osariik on Ameerika Ühendriikides mahult teine nafta ja kolmas maagaasi ammutaja. Energiatööstus on osariigi suurim majandussektor ja moodustab osariigi sisemajanduse kogutoodangust 8,1 protsenti.
2021. aastal oli Louisiana sisemajanduse kogutoodang pisut alla 228 miljardi dollari. Osariigis elab 4,6 miljonit inimest.
Laekuri sõnul on osariik juba BlackRockist välja tõmmanud 560 miljonit dollarit ja aasta lõpuks ulatub see summa kavade kohaselt 794 miljoni dollarini.
BlackRock ja mitmed teised suured varahaldurid ning finantsinstitutsioonid on viimaste aastate jooksul olnud ESG standardite juurutamise esirinnas, mis tähendab kas ainult või eelisjärjekorras "null heitmetega" valdkondade toetamist ja seda eriti energiasektoris.
USA Osariikide Rahandusjuhtide Sihtasutus (State Financial Officers Foundation) nimetab ESG investeerimispoliitikaid demokraatiavaenulikeks ja organisatsiooni hinnangul on need kohati ka ebaseaduslikud.
Tarbijakaitseorganisatsioon Consumers' Research (Tarbijauuringud) kiidab Schroederi otsuse heaks ja kinnitab, et BlackRocki tegevus teeb tarbijate elu kallimaks nii Louisianas kui terves riigis.
"Tänase energiakriisi seemned külvati maha BlackRocki ja teiste sarnaste ettevõtete poolt, mis radikaalsete ja ärklevate poliitikutega ühte heites reetsid klientide usalduse ning eirasid oma kohustusi. Meil on hea meel, et Louisiana rahandusminister näeb vaeva, et teha lõpp selliste finantsasutuste majanduslikule vandalismile," kiitis Consumer Researchi juht Will Hild Schroederi tegevust.
Lääne-Virginia oli USA osariikidest esimene, mis hakkas rahandusettevõtteid ESG poliitikate eest nuhtlema. Texase, Kentucky, Oklahoma, Florida, Lõuna-Carolina, Arizona, Idaho, Utah, Wyomingi, Arkansase ja Põhja-Dakota osariigid on kas juba rakendanud rahandusinstitutsioonidele sarnaseid karistusi või kavatsevad seda teha.
BlackRock avas 1. septembril harukontori Soome pealinnas Helsingis.
Toimetas Karol Kallas