Erinevate ettevõtete ESG (environmental, social and governance) reitingute võrdlemine näitab, et elektriautode tootjal Teslal läheb keskkonna- ja sotsiaalvalla ning õigalse juhtimise mõõdikutega märksa halvemini kui tubakatootjatel.
Keskkonna- ja sotsiaalvalla ning õiglase juhtimise (environmental, social and governance; ESG) mõõdikud on väidetavalt välja mõeldud, et ettevõtete puhul saaks mõõta, kuidas need aitavad kaasa "sotsiaalse õigluse" ehitamisele, vahendab HotAir.
Kui hakata vaatama erinevate ettevõtete ESG edetabelit, siis reitinguagentuur S&P Global annab Teslale 37 punkti sajast. Philip Morrise; ettevõtte, mis toodab Marlboro sigarette, ESG punktisumma on seevastu 84 sajast.
Teine ESG reitingute jagaja Sustainalytics hindab Teslat madalamalt kui Altriat, mis on üks maailma suurimaid tubakatootjaid. Põhjuseks on asjaolu, et Altria on näinud ränka vaeva oma nõukogude äärmiselt "mitmekesiseks" muutmisega ja sotsiaalse õigluse algatustega – nagu näiteks makstes "vähemuste" äritegemisele peale ja toetades naiste spordialadel osalevaid mehi.
Kriitikute sõnul on ESG usupõhine hea uue ilma ehitamise, mitte maailma päriselt paremaks tegemise projekt.
Boyden Gray & Associatesi juhtivpartneri Jonathan Berry sõnul "mõõdavad ettevõtete ESG reitingud abstraktseid ärklevaid eesmärke, millel pole ettevõtete tegeliku äriga mingisuguseid mõistlikke kontakte. Ettevõtted saavad plusspunkte ainult DIE (diversity, inclusion, equity; mitmekesisus, kaasamine, õiglus) kompleksi välja mõeldud dogmadele kuuletumise eest.
Tesla Inc tegevjuhi Elon Muski sõnul pole investeerimisilmas võimust võtnud keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimise mõõdikutel pea mingisugust mõtet ning need on põhimõtteliselt vigased.
ESG mõõdikute järele hakkab Eesti riigihankeid korraldama ka Kaja Kallase valitsus.
ESG on kesksel kohal Euroopa Liidu rahajagamise ja arenguprogrammide juures.
Toimetas Karol Kallas