Viktor Orbán Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

30. augustil avaldas Tucker Carlson intervjuu Viktor Orbániga, milles räägiti Ukraina sõjast, NATOst ja Ungari ning USA suhetest. Orbáni sõnul pole läänel, veel vähem Ukrainal üksi, võimalik Ukraina sõda võita.

Carlson küsis intervjuus, mida Orbán arvab tõigast, et Ameerika Ühendriikide valitsus on teda konkreetselt nimetanud fašistiks. Ungari peaministri sõnul on see ohtlik, kuid on tähtsamaid asju kui tema ego: perekond, rahvus ja Jumal on olulisemad. 

Tema sõnul on kõige taga nõndanimetatud "liberaalsus": "Liberaalsus tähendas kunagi vabadust. Kuid tänases Euroopas tähendab "liberaalne" vabaduse vaenamist. Me oleme Ameerika Ühendriikide liitlased, kuid meiega käitutakse halvemini kui venelastega."

Orbán Ukraina sõjast

Intervjuu algas Ukraina sõja teemal. Orbáni sõnul tuleb see hullumeelsus kohe ära lõpetada, sest "meie [lääs] pole võimelised Venemaad võitma". Venelastel on nii relvastust kui elavjõudu rohkem kui Ukrainal. Viimasel hakkavad sõdurid otsa lõppema, kuid sõja saab võita ainult "saabastega lahinguväljal". Kui lääs peaks hakkama saatma sõdureid Ukrainasse, siis tähendab see automaatselt kolmandat maailmasõda ja selleks pole mitte keegi valmis. 

Ukraina ei ole sõda Venemaaga võitmas. Seda tõestavad loogika, numbrid ja andmestik.

Kui Ameerika Ühendriikides üritatakse jätta muljet, nagu Ukraina oleks sõda võitmas, siis see on Ungari peaministri sõnul sulaselge vale. Seda tõestavad tema sõnul loogika, numbrid ja andmestik.

Samuti ei mõista lääs venelasi. Venelased ei tapa Vladimir Putinit ära. Nende jaoks on kõige tähtsam riigi koos hoidmine, mitte vabadused. Mis omakorda tekitab läänest erineva kultuuri ja poliitikast arusaamise. Venelaste lähenemine on teatud moel sõjaline. Selline on ka nende ajalugu.

Kui Carlson küsis, et mis juhtuks siis kui läänel õnnestuks Putin kõrvaldada, rääkis Orbán kogemusest Venemaaga sajandivahetusel. Ta oli toona Ungari peaminister ja siis olid kõik mures Boriss Jeltsini halveneva tervise pärast. Mis saab tema surma järel Venemaa tuumarelvadest, sõjaväest ja nii edasi. Kõik olid nii Ungaris kui Euroopas hirmul, et Venemaal puhkeb anarhia.

Kui ilmus välja Putin, siis kõik olid õnnelikud. Nüüd kui ta on olnud võimul pikki aastaid, tahetakse temast lahti saada. Ära on unustatud, kui ohtlik oleks olukord kui Venemaal peaks tekkima mingisugune ilma tugeva juhita interregnum. Kui eesmärgiks on Putinist lahti saamine, siis on see Orbáni sõnul suur viga.

Orbán lisas, et kui see oleks tema teha, üritaks ta otsekohe rahu sõlmida. Tema sõnul tuleks Donald Trump tagasi presidendiametisse kutsuda, see oleks ainus võimalus sõjast väljuda. Trump sellepärast, et Ungari peaministri sõnul ajas ta viimaste aastakümnete parimat USA välispoliitikat. Ta ei alustanud ühtegi sõda.

Orbán Ukraina NATOga liitumisest

Carlson uuris Orbáni arvamust Ukraina liitumise kohta NATOga. Orbani sõnul tuli see teema esimest korda jutuks kas 2007. või 2008. aastal NATO tippkohtumise ajal. Siis oli Venemaa nõrk ja Ukraina oleks saanud NATOsse vastu võtta. Kuid toona olid sellele vastu suured lääneriigid.

Alates sellest ajast on Venemaa muutunud ainult tugevamaks ja Ukrainat enam NATOsse vastu võtta pole võimalik. Ajalooline aken Ukraina NATO liikmeks saamisele on sulgunud. Ukraina NATOsse võtmine pole ohtlik ainult Ukraina naabritele [nagu Ungari], vaid ka kogu Euroopale ning isegi Ameerika Ühendriikidele, sest nende sõdurid peaksid sellisel juhul Ukrainas sõdima hakkama. Samuti kaasneb sellega väga suur tuumasõja oht. Venelastega tuleb sõlmida rahu ja anda ukrainlastele teatud turvatagatised ning hetkel tuleb nende NATOsse saamine ära unustada.

Rahust

Kui Ameerika Ühendriigid tahaksid rahu, siis järgmisel hommikul oleks Venemaa ja Ukraina vahel rahuleping sõlmitud.

Orbáni sõnul pole Ukrainas rahu tegemine ukrainlaste käes. Kui Ameerika Ühendriigid tahaksid rahu, siis järgmisel hommikul oleks Venemaa ja Ukraina vahel rahuleping sõlmitud. Sest ukrainlased, õnnetud ukrainlased ei ole selles sõjas iseseisvalt konkurentsivõimelised. Kui lääs, eriti Ameerika Ühendriigid neile enam relvi ja raha ei anna, on see sõda läbi. Loomulikult tuleb rahu tegemisse kaasata ka ukrainlased, kuid nad ei ole selles protsessis suurim mõjutaja. Kõige tähtsam on rahu sõlmimise juures, mida tahavad Ameerika Ühendriigid.

Kui Carlson uuris Krimmi tagasivallutamise üle, arvas Orbán selle kohta, et see pole võimalik. 

Rahvuslusest

Carlson tegi intervjuu Orbániga käesoleva aasta 21. augustil, päev pärast Ungari riigi asutaja pühaku kuningas Stefanuse päeva – mis on riigi rahvuspüha – ja avaldas imestust ungarlaste valdavate rahvustunnete üle.

Orbáni sõnul on põhjus osalt asjaolus, et Ungari on väga vana riik – see asutati 1100 aastat tagasi – ja nad on oma ümberkaudsete rahvaste seas üksi. Nende ümber elavad slaavlased ja germaanlased, kuid ungarlastega samast rahvusrühmast mitte kedagi. Peaministri sõnul on oma kultuuri ja keele säilitamine olnud iseenesest väga suured saavutused. Ungarlased on oma riigi ja rahva üle uhked. Lääne ühiskondades pole on riigi ja rahva üle uhke olemine enam peavoolu mõtlemine, kuid Ungaris on inimesed jätkuvalt patrioodid ja kristlased ning pühendunud sellega kaasas käivatele väärtustele.

Carlsoni küsimuse peale, miks USA ja teised lääneriigid tänast Ungari juhtkonda väga ei salli, vastas peaminister, et paraku liberaalid teda ei salli ja ta ei ole täiuslik.

Orbáni sõnul on küsimus tsivilisatsioonis, lääne kristlikus tsivilisatsioonis. Täna ei lõhesta ühiskondi niivõrd erinevad ideoloogiad, vaid lõhe on palju sügavamal, antropoloogilist laadi. Ühel pool on inimesed, kes leiavad, et kõige tähtsam asi maailmas on nemad ise, nende ego, "mina". Teisel pool on inimesed, kes arvavad, et "minast" on tähtsamaid asju: perekond, rahvus ja Jumal. Ungaris on viimast tüüpi inimesi rohkem kui esimest. Lääneriikide valitsused kuuluvad pea kõik esimese inimgrupi hulka, mis mõjutab ka nende poliitikaid. Ungari lähenemine on Lääne-Euroopa ühiskondades täiesti moest väljas.

Carlson jätkas küsimusega, et miks Ungari lähenemine on nii paljude lääne inimeste jaoks nii väljakutsuv?

Kui liberaalid ütlevad, et ideoloogia on ühiskonna tõlgendamise laad, siis nad mõtlevad selle all, et liberaalsus on ainus võimalik ühiskonda juhtiv ideoloogia.

Ungari peaministri sõnul on selle põhjuseks, et lääne ühiskondade poliitikat juhivad tihti intellektuaalid. Intellektuaalidele meeldib olla ideoloog, läheneda teemadele konkreetsest ideoloogilisest vaatepunktist. Ideoloogia on keeruline asi, sest see välistab kõik muu, see on eksklusiivne. Kui liberaalid ütlevad, et ideoloogia on ühiskonna tõlgendamise laad, siis nad mõtlevad selle all, et liberaalsus on ainus võimalik ühiskonda juhtiv ideoloogia. Kui keegi teeb midagi teisiti, siis pole võimalik, et tegu oleks hea inimesega. Ungarlased on kristlased ja rahvuslased, mis on põhjus, miks liberaalid ei suuda neid taluda. Ungari vaade on mitmekesine, liberaalide vaade hegemooniline. 

Liberaalsesse ideoloogiasse on Orbáni sõnul sallimatus sisse "küpsetatud".

Liberaalsesse ideoloogiasse on Orbáni sõnul sallimatus sisse "küpsetatud". "Liberaalsus tähendas kunagi vabadust. Kuid tänases Euroopas tähendab liberaalsus, et sa oled vabaduse vaenlane, sest sa sead ühiskonnale hegemoonilisi nõudmiseid, selle väärtustele ja inimeseks olemise kontseptsioonile."

Kui Carlson osutas, et Ungari valitsusjuhti nimetatakse Ameerika Ühendriikide kartellimeedias otseselt "fašistiks", siis Orbáni sõnul on see väga ohtlik lähenemine. USA on praegu veel maailma kõige võimsam riik ja see peaks väga hoolikalt jälgima, kuidas nad kellegi suhtes sõna võtavad. Kuid selline suhtumine pole kogu USA suhtumine, näiteks Trump oli suur Ungari sõber.

Ungari vaenamine on tänase USA demokraatide valitsuse poliitika. Kui demokraadid USAs võimule said, tühistasid nad Ungari ja USA vahelise topeltmaksustamise vältimise lepingu. Kuid selline leping kehtib tänaseni jätkuvalt USA ja Venemaa vahel. Tänane Ungari ja USA suhete olukord on absurdne.

Viimaste valimiste ajal panustas USA Orbáni ja tema liitlaste vastu väga palju raha, mis on vastu igasugustele demokraatlikele põhimõtetele. Kuid kuna Ungaris on vabad valimised, ei saavutatud sellega midagi. Peaministri sõnul on sellise vastuseisu taga lisaks "suure raha" huvid.

Viktor Orbáni intervjuu ingliskeelset mahakirjutust saab lugeda siit.

Käesoleva ülevaate avaldamise ajaks on Carlsoni intervjuud Orbániga vaadatud X-is ligi 130 miljonit korda.

Toimetas Karol Kallas