Ameerika Ühendriikide kongressi aruanne kinnitab, et kuulutades Hunter Bideni "põrguliku rüperaali" paljastuse Venemaa väärteabeks, sekkusid 51 endist ja toona ametis olnud luureametnikku demokraatide võidu nimel riigi presidendi valimistesse.
"[CIA] ametis olevatel töötajatel ja alltöövõtjatel pole sünnis osaleda poliitilises protsessis", tunnistas 25. juunil avaldatud ülevaates Luure Keskagentuuri (CIA) endine asedirektor (ametis 2010–2013) Michael Morell, vahendab Breitbart.
2020. aastal, enne novembri alguses toimunud presidendivalimisi, kirjutasid 51 CIA endist ja toonast töötajat alla valedest kubisevale teadaandele, et Hunter Bideni rüperaali paljastus on "Venemaa väärteave". Nõndanimetatud "51 kirja" koostamise algatas tänane USA demokraatide valitsuse riigisekretär Anthony Blinken.
Avalikkuse ette tõi "51 kirja" Politicos CNN-i ajakirjanik Natasha Bertrand.
Luurajate väiteid kasutasid demokraadid ära valimiskampaanias Trumpi asjakohaste süüdistuste ümber lükkamiseks ja tema mustamiseks.
Kongressi aruande kolm peamist tõika CIA sekkumise kohta 2020. aasta valimistesse on järgmised:
- CIA kõrgeid ametnikke, kelle hulgas oli toonane agentuuri direktor Gina Haspel, teavitati enne Hunter Bidenit puudutava luureametnike kirja üllitamist selle sisust. Kuna kirjale kirjutasid alla mitmed endised kõrged luureametnikud, saatis CIA dokumentide avalikustamise eelne nõukogu (Prepublication Classification Review Board; PCRB) avalduse mustandi CIA toonasele tegevjuhile (COO) Andrew Makridisele. Makridis teavitas omakorda Haspelit ja toonast asedirektorit Vaughn Frederick Bishopit, et peatselt ilmub säherdune avaldus. CIA kõige kõrgemal juhtkonnal oli võimalus aeglustada 51 kirja ilmumist ja tagada, et selles esitatud väited on tõestatud.
- Mitmel Hunter Bideni rüperaali loo Venemaa väärteabeks kuulutanud kirjale alla kirjutanud inimesel oli sel hetkel töösuhe CIA-ga. Kongressi komisjoni uurimise käigus kordasid allakirjutanud, et neil puudus toona täpsem salajane teave, kuid kinnitasid, et Hunter Bideni rüperaali paljastusel "olid kõik Venemaa väärteabe tunnused". 51 kirja ilmumise ajal olid nii Morell kui endine CIA peainspektor David Buckley agentuuri alltöövõtjad. Lisaks oli mitmel allakirjutanul toona nõndanimetatud "roheline kaart", mis tagas neile ligipääsu CIA turvatud hoonetele.
- Peale 51 kirja ilmumist kurtsid paljud CIA töötajad, et kirjast on selle poliitilise sisu tõttu pikemas vaates agentuurile rohkem kahju kui kasu. Vähemalt üks CIA töötaja leidis pöördumise meediale mõeldud jutupunkte puudutavas vestluses 51 kirja kaasautori, CIA endise kõrge luureteenistuse ametniku Marc Polymeropoulosega, et "huvitav oleks näha, milliseid kirja sisu puudutavaid dokumente vaadati ja heaks kiideti". Teine CIA ametnik nentis toona: "Paistab, et [Polymeropoulos] on aktiivselt kaasatud demokraatide presidendikampaaniasse ja võib selle heaks kasutada enda käsutuses olevat salajast teavet." PCRB leidis, et Polymeropoulosi mõned jutupunktid sisaldasid salastatud teavet ja neid ei lubatud kasutada.
Hiljem korraldatud küsitlused näitavad, et Hunter Bideni rüperaali paljastuse tõepärane käsitlemine oleks 2020. aastal mõjutanud 71 protsendi valijate arvates presidendivalimiste tulemusi.
CIA valedega läks kaasa Eesti korporatiivne meedia.
Mart Helme, kes nimetas USA 2020. aasta USA presidendivalimisi võltsituteks, pidi siseministri kohalt tagasi astuma. Eesti korporatiivne meedia kirjutas toona:
"Selliseid avaldusi kritiseerisid president Kersti Kaljulaid ("Rünnak Eesti demokraatia ja julgeoleku vastu."), peaminister Jüri Ratas ("Mart ja Martin Helme sõnavõtud USA valimistulemusi hinnates ei ole tõsiseltvõetavad ja on isegi absurdsed."), kaitseminister Jüri Luik ("Ohtlik mäng [Eesti julgeolekuga]"), välisminister Urmas Reinsalu ("Pöörane jutt.")."
New York Postis ilmunud paljastust on Objektiiv läbivalt käsitlenud tõesena.
Toimetas Karol Kallas