Operatsioonisüsteemi Linux looja Linus Torvalds leiab, et hetkel kujutab tehisaru endast "90 protsenti turundust ja kümme protsenti päris asja".
Avatud lähtekoodiga tarkvara ja pilveraalinduse maailma uudiseid kajastav tehnoloogiaportaal TFiR avaldas 17. oktoobril intervjuu maailma ühe olulisema ja otstarbekama operatsioonisüsteemi Linuxi – mis käitab ilmavõrku, valdavat osa andmebaasidest ja superarvuteid – looja Linus Torvaldsiga. Suuremas osas keskendus intervjuu Linuxi arenduse ja turvalisusega seotud teemadele, kuid intervjuu lõpus (ca 37. minutist) puudutati ka "hetke kõige kuumemat teemat" ehk tehisaru ja täpsemalt loovat tehisaru (Generative AI). Loov tehisaru on "tehisaru tüüp, mis suudab luua uut sisu ja ideid, sealhulgas vestluseid, lugusid, kujutisi, videosid ja muusikat".
Austria pealinnas Viinis toimunud avatud lähtekoodiga tarkvara konverentsi ajal TFiR-i eestvedaja Swapnil Bhartiya tehisaru küsimusele vastates arvas Torvalds:
"Minu hinnangul on tehisaru päriselt huvitav ja see muudab maailma. Samal ajal vihkan ma haibitsüklit niivõrd, et ma tegelikult ei tahaks sellest (tehisarust) rääkida. Ehk minu lähenemine on hetkel selline, et ma sisuliselt eiran seda. Seda põhjusel, et kogu tehisaru ümbritsev tehnoloogiatööstus on väga halvas positisoonis ja 90 protsenti sellest on turundus ja kümme protsenti päris asi.
Kuskil viie aasta pärast asjad muutuvad ja siis saab näha, milliste tööülesannete täitmiseks tehisaru päriselt kasutatakse. Hetkel oskab ChatGPT korraldada suurepäraseid [tehnoloogia võimaluste] esitlusi ja seda kasutatakse paljudes valdkondades, nagu näiteks graafilises disainis ja muudes sarnastes asjades.
Haibitsüklite näol on tegemist tööstusharu probleemiga. Mõni aasta enne tehisaru rääkisid kõik ainult krüptorahast. Ka siis oli tegemist haibitsükliga. Ma olen põhimõtteliselt seda laadi inimene, et kui ma leian midagi huvitavat, siis ma jään selle juurde ja see on põhjus, miks ma arendan kolmkümmend aastat siiani [Linuxi] tuuma.
Ma vaatan inimesi, kes on niiöelda "sotsiaalsed liblikad", kes lendavad ühe populaarse teema juurest teise juurde ja räägivad asjades, mis on hetkel lahedad, mitte asjadest, mis võiksid olla ägedad kümne aasta pärast. See [tehisaru] pole minu teema."
Torvaldsi kriitika võib olla põhjendatud. Vaatamata sadadele miljarditele panustatud dollaritele pole tehisaru arendajad tänaseni mõelnud välja, kuidas sellest teha kasumit tootev tööstus.
Probleeme süvendab ainult asjaolu, et tehisaru tööstuses on juhtohjad progressiusu kuldvasikate kultuse ideoloogide käes ja näiteks juturobotite mudeleid õpetatakse kuulutama pigem õiget usku, ärklema, mitte kajastama loodusseaduseid ning päris elu.
Toimetas Karol Kallas