Liberalistide poolt autoritaarseks muudetud Euroopa peab kaduma ajaloo prügikasti. Ameerikast tuli äsja sõnum, et Washingtonis on ametis uus šerif, kes ei ole päri demokraatia ja vabaduse moonutamisega, kirjutab kolumnist Veiko Vihuri.
Möödunud reedel pidas USA asepresident James David Vance Müncheni julgeolekukonverentsil kõne, mis jahmatas paljusid. Eesti Rahvusringhääling vahendas selle kohta uudise, mis kandis pealkirja „Meedia: Vance'i kõne Münchenis põhjustas šoki". Uudise sissejuhatuses öeldakse: „USA asepresident J. D. Vance jahmatas reedel Müncheni julgeolekukonverentsil peetud kõnega suuresti Euroopa liidritest ja analüütikutest koosnevat auditooriumi, kui ta ründas selles Euroopas omaksvõetud norme ja kutsus üles aktsepteerima parempopulistlikke erakondi".
Mida siis asepresident Vance ütles? Tegelikult mitte midagi erilist. Ta lihtsalt meenutas Euroopale tema väärtusi, alustades mõttest: „Siiski on üks oht, mis teeb mulle Euroopa puhul kõige enam muret. See ei ole Venemaa, see ei ole Hiina ega ükski muu välisjõud. Mind teeb murelikuks sisemine oht – Euroopa taandumine oma kõige fundamentaalsematest väärtustest, väärtustest, mida me jagame Ameerika Ühendriikides."
Võime siin näha osutust, et Ameerika silmis Euroopa ei jaga enam ameeriklastega samu väärtusi.
„Me peame tegema rohkem kui vaid kõnelema demokraatlikest väärtustest. Me peame nende järgi elama. Paljude siinviibijate eluea jooksul oli külm sõda võitlus demokraatia kaitsjate ja selle kontinendi kõige türanlikumate jõudude vahel. Mõelge sellele, kes selles võitluses tsenseeris teisitimõtlejaid, sulges kirikuid ja tühistas valimisi. Kas need olid „head inimesed"? Muidugi mitte," jätkas Vance.
„Jumal tänatud, et nad kaotasid külma sõja. Nad kaotasid, sest ei väärtustanud ega austanud vabaduse imelist kingitust – vabadust üllatada, eksida, leiutada, ehitada. Selgus, et innovatsiooni ja loovust ei saa sundida, samamoodi nagu ei saa sundida inimesi mõtlema, tundma või uskuma. Need asjad on omavahel lahutamatult seotud. Kahjuks, kui ma täna Euroopale otsa vaatan, ei ole alati selge, mis juhtus mõne külma sõja võitjaga."
Edasi tõi Vance välja probleemid sõna- ja meelsusvabaduse, poliitilise pluralismi ja ausate valimistega Euroopas. Ta peatus kaasustel nagu abordikliiniku juures vaikselt palvetanud mehe ja kristliku aktivisti süüdimõistmine vastavalt Ühendkuningriigis ja Rootsis ning presidendivalimiste esimese vooru tühistamine Rumeenias. Samuti valmistas talle muret poliitiliste „tulemüüride" ehitamine ümber teatud erakondade, mida vanad peavooluparteid ei taha võimule lubada.
„Demokraatia põhineb pühal põhimõttel, et rahva hääl loeb. Seal ei ole kohta tulemüüridele. Te kas peate sellest põhimõttest kinni või mitte. Euroopa inimestel on hääl, Euroopa liidrite ees on valik. … Kuulake oma inimesi, isegi kui see teid üllatab, isegi kui te nendega ei nõustu. Kui te seda teete, võite tulevikku vaadata enesekindlalt ja uhkusega, teades, et kogu rahvas seisab teie kõigi taga," ütles Vance.
See, et asepresident Vance'i sõnad mõjusid granaadiplahvatustena auditooriumis, näitab, kui kaugele on Euroopa liberalistlik establishment hälbinud lääne ühiskondade deklareeritud aluspõhimõtetest. Vabadust mitteaustavate ebademokraatlike peavooluparteide võimupositsioonide säilitamiseks käiku lastud tsensuur, usu-, sõna- ja südametunnistuse vabaduse mahasurumine ning „tulemüürid" parempopulistideks tembeldatud jõudude vastu on saanud Euroopas tavapäraseks. Sellel ei ole midagi tegemist demokraatiaga, mille aluseks on ausad ja vabad valimised, sõna- ja meelsusvabadus ning poliitilise pluralismi austamine.
Euroopa poliitilises peavoolus reageeriti Vance'i kõnele raevuka eitusega. „Kui ma temast õigesti aru saan, võrdleb ta Euroopa olukorda sellega, mis valitseb mõnes autoritaarses režiimis… See ei ole vastuvõetav!" teatas Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius. „See on nii hullumeelne ja muret tekitav," märkis üks Saksa ametnik.
Eesti Rahvusringhääling vahendas vastavas uudises Vance'i suhtes selgelt õelaid kommentaare. Näiteks Financial Timesi välissuhete juhtivkommentaatori Gideon Rachmani sõnu: „Vance'i šokeeriv silmakirjalikkus – õpetab Euroopale demokraatiat, kui ta on asepresident mehele, kes üritas USA-s riigipööret sooritada." Või Briti liberaaldemokraadi Ed Davey küsimuse: „Huvitav, kas J. D. Vance kavatseb pidada oma ülemuse sõbrale Vladimir Putinile ka loengut demokraatiast ja sõnavabadusest?" Eesti endine diplomaat Harri Tiido nimetas USA asepresidendi sõnavõttu räigeks ja Euroopa ründamiseks.
Neile võib lisada ka mõttekoja Istituto Affari Internazionali juhi Nathalie Tocci mujal avaldatud kurtmise: „Vance'i rünnak Euroopa demokraatia vastu Münchenis, demokraatia keele perversne väänamine ei tohiks jätta kahtlustki, et selle administratsiooni eesmärk on hävitada EL ja selle liberaalsed demokraatiad."
Tõesti, nõustuda saab sellega, et sõna- ja meelsusvabadus, vabad valimised ja tegelik poliitiline pluralism hävitavad Euroopa Liidu libademokraatia igal juhul. Just sel põhjusel tuleb Ameerika Ühendriikide uue administratsiooni kõrge esindaja, asepresident Vance'i sõnumit eurooplastele üksnes tervitada. Liberalistide poolt autoritaarseks muudetud Euroopa peab kaduma ajaloo prügikasti. Ameerikast tuli äsja sõnum, et Washingtonis on ametis uus šerif, kes ei ole päri demokraatia ja vabaduse moonutamisega. Eurooplased, otsige üles ühiskonnaõpetuse õpik ning lugege uuesti üle peatükk „Demokraatia alused". Teie koolnud libademokraatia haiseb juba pikemat aega.