Obama Hiinas oma lennuki saba alt välja ronimas. Foto: Nicolas Asfouri, AFP/Scanpix

Seekordsel G20 tippkohtumisel Hiinas ootas Ameerika Ühendriikide presidenti ees enneolematult ebaviisakas vastuvõtt.

Nagu kajastab Associated Press, algasid hõõrumised juba esimestel minutitel Hangzhou lennujaamas, kus Barack Obama lennuki juurde ei veeretatud vastavat treppi ega rullitud lahti punast vaipa – nagu teistele liidritele. Obama väljus oma lennuki "saba alt" teenindavale personalile mõeldud uksest:

https://www.youtube.com/watch?v=c-msVdsmiQo

Samal ajal läks sealsamas lähedal raginaks Obama meekonna liikme ja Hiina ametniku vahel, kes keelas presidenti saatvate ajakirjanike lubamise tema lähedusse – mis on standardiks USA presidentide saabumisel välismaale.

Kui Valge Maja ametnik rõhutas, et USA määrab reeglid oma juhi jaoks, hüüdis Hiina ametnik vastu: "See on meie maa! See on meie lennuväli!"

Samal ajal üritas teine Hiina ametnik takistada Obama juurde tulemast tema julgeolekunõunikku Susan Rice'i.

The Guardiani hinnangul tehti Ameerika presidendile Hiinas teadlikult ninanipsu. Briti leht tõi ühtlasi lugejateni väikese loetelu liidritest, kelle jaoks punast vaipa lahkesti jagus – Vene president Vladimir Putin, Briti peaminister Theresa May ja teised.

"President Barack Obama ja tema meeskonna vastuvõtt laupäeval oli muserdav (ingl. k. bruising), isegi Hiina standardeid arvesse võttes," kirjutas The New York Times.

Nagu mainib oma põhjalikus analüüsis kristlik USA raadiojaam TruNews, eelistatakse Aasia maades sageli alandamisele surma.

Endine Mehhiko suursaadik Hiinas Jorge Guajardo ütles The Guardianile, et sellised asjad pole Hiina puhul iial juhus.

Mitmete vaatlejate arvates andis Hiina seekordsel tippkohtumisel jõuliselt märku oma ambitsioonidest maailmaareenil ning hoiatas selgesõnaliselt Ühendriike lugemast neile epistlit näiteks käitumise osas Lõuna-Hiina merel. Samal ajal märgati Alaska rannikul Aleuudide lähistel Hiina sõjalaevu, mis on tõenäoliselt tiirutanud seal juba aasta aega.

Finantsanalüütikud viitavad aga Hiina jüaani peatsele tõusule reservvaluutaks ning Pekingi plaanile kehtestada oma rahale kullastandard ning kergitada ühtlasi õiglasele tasemele kollase väärismetalli hind maailmaturul. Lisaks suurtele riiklikele kullavarudele on küllaga kulda ka elitaarsetel Hiina suguvõsadel.