Elupooldav veebileht LifeSiteNews juhib tähelepanu uuele eutanaasiavastasele dokumentaalfilmile "Fatal Flaws", mis toob vaatajate ette eutanaasiapraktika ehk halastussurma kogu oma inetuses, halastamatuses ja inimvaenulikkuses. Ühtlasi kutsutakse oma lugejaid üles filmi valmimist omapoolse annetusega toetama. Ka portaal Objektiiv palub võimaluse korral anda panus selle äärmiselt olulise filmi valmimisse ning toetada seeläbi filmitegijate võitlust surmakultuuri üha jõulisema pealetungi vastu.
Üheksateistkümne kuu eest üritasid arstid survestada üht Kanada ema, kes viibis oma 25-aastase tütrega erakorralisel haiglaravil, et ta otsustaks ajuhalvatusega tütre eutanaasia kasuks.
Sheila Elson meenutab peagi ilmuvas dokumentaalfilmis "Fatal Flaws" ("Surmavad vead"), kuidas üks Newfoundlandi arst ütles talle, et tema tütar Candice Lewis on suremas ning andis ühtlasi mõista, et eutanaasia oleks sellises olukorras kõige parem "lahendus".
Elson istus seda lugu rääkides oma tütre kõrval. Kui ta jõudis selle kohani, kus arst soovitas eutanaasiat, puhkes Candice nutma.
"Ära nuta, see on nüüd kõik möödas," lohutas Sheila Elson oma tütart kallistades, kes samal ajal võttis prillid eest, et oma pisaraid pühkida. "Me lihtsalt ei taha, et see kellegi teisega juhtuks, on ju nii?"
See on liigutav hetk eutanaasia seadustamist käsitlevast dokumentaalfilmist, mille loojaks on Ontario linnas asuv filmi- ja meediaettevõte Dunn Media koostöös eutanaasiavastase mittetulundusühinguga Euthanasia Prevention Coalition (EPC).
EPC tegevjuhi Alex Schadenbergi sõnul muudab see dokumentaalfilm "kultuurilist suhtumist abistatud enesetappu."
Selles räägitakse "uskumatuid lugusid, mida pole varem kusagil räägitud" ning lisaks Lewise võrdlemisi õnneliku lõpuga loole jõuavad vaatajateni ka palju traagilisemad saatused. Muuhulgas räägib seal oma loo Margreet, kelle emale tehti Hollandis eutanaasia ilma tema nõusolekuta.
Filmis tuuakse vaatajateni ka muutmata kujul intervjuud Hollandi ja USA juhtivate surma-lobistidega nagu näiteks liiduga Right to Die Federation (Õigus surmale) ja mittetulundusühinguga Death With Dignity (Väärikas surm).
"See film sisuliselt lammutab kõik selle, mida eutanaasia-lobi on meile pähe määrinud," ütles Schadenberg lehele LifeSiteNews.
"Nad väidavad, et küsimus on autonoomias, kuid kui te kuulate, mida neil öelda on ning te kuulete Margreeti ema lugu või kui te kuulete Candice Lewise lugu, siis te mõistate, et see kõik on vale," lisas ta. "See on väga võimas sõnum."
Lewise juhtumi puhul viis Elson oma tütre 2016. aasta septembris Charles S. Curtise memoriaalhaiglasse, et ta saaks seal ravi oma krambihoogude vastu. Erakorraline arst dr. Aaron Heroux ütles väidetavalt, et Lewise neer oli paigast nihkunud ja „tema kopsude alumine osa oli kokkulangenud."
Järgmisel päeval „suunas arst mind koridori, viis mu seina juurde ja rääkis mulle abistatud enesetapust ning teavitas mind, et see on Kanadas seaduslik," meenutas Elson.
Kui Elson andis arstile mõista, et ei ole sellest huvitatud, vastas arst talle, et "see on temast isekas ning et ta soovib mind selle läbiviimise juures aidata." Selle juures on aga kõige kohutavam, et Lewis kuulis kogu seda vestlust pealt. Lewis ei öelnud aga "kordagi, et ta soovib oma elu lõpetada, mitte kordagi," kinnitas ta ema. Hoopis vastupidi, Lewis meenutab filmis, kuidas ta ütles arstidele: "Ma ei taha minna."
Lewis jäi siiski elama ning juba aasta pärast tegi ta filmi režissööri sõnul "taas kõike seda, mida ta kõige enam armastab; joonistas ja veetis aega koos oma perega."
Filmi režissööri sõnul oli tema eesmärgiks vastata "ühele meie aja peamisele küsimusele: kas me peaksime andma arstidele – või üldse kellelegi – õiguse ja seadused, et lõpetada teise inimolendi elu? Ning kuidas mõjutavad need seadused ühiskonda pikas perspektiivis?"
Oma veebilehel kirjutab Dunn, et filmi eesmärk ei ole "demoniseerida arste, eutanaasia eest võitlejaid ega kedagi teist. Tegelikult ei taha enamik arste abistatud enesetapuga üldse mingit tegemist teha. Kuid samas väike vähemus siiski tahab ning nende hulk muudkui kasvab." Lisades veel kokkuvõtvalt, et "see film räägib pigem uue kultuurilise filosoofia üha ulatuslikumast omaksvõtmisest, millel on potentsiaal saada hukatuslikuks ühiskonna kõige haavatavamate jaoks. Ning tegelikult oleme ju kõik haavatavad."
Dokumentaalfilm Fatal Flaws peaks esilinastuma 8. mail Ottawas, kuid Schadenbergi sõnul vajab EPC veel umbes 25 000 dollarit selle projekti lõpetamiseks. Seetõttu on ta sunnitud pöörduma toetajate poole ning lootma nende heldusele, et katta annetustega puudujääv summa.
"Nüüd, mil film on juba peaaegu valmis, oleme taaskord sattunud suurde majanduslikku kitsikusse," kirjutas Schadenberg EPC kodulehel. "Meil on palgalised töötajad ja kontoriga seotud kulud ning oleme olnud sunnitud filmi Fatal Flaws valmimiseks langetama raskeid otsuseid."
25 000 dollarilise puudujäägi katmiseks palub EPC seega heade inimeste annetusi, mida on võimalik teha siin. Toetajad saavad aidata filmi valmimisele samuti kaasa, kui eeltellivad filmi DVD-plaadi siit.