Raadiosaates "Räägime asjast" kõneles sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juht Varro Vooglaid Alfie Evansi juhtumist ning samuti Briti saatkonna juures toimunud meeleavalduse laiali saatmise asjaoludest. Saadet juhtinud Martin Helme sõnul on Alfie Evansi kaasus surmakultuuri näidisjuhtum – Inglise riik võttis vanematelt lapse ja mõistis ta surma.
"Inglise riik võttis selle lapse tema vanematelt ära ja otsustas, et ta peab surema. Me oleme jõudnud olukorda Euroopas 21. sajandi alguses, kus laps ei ole enam lapsevanemate oma, vaid riigi oma. Ja see on juba sõjakommunism minu meelest," kommenteeris Martin Helme.
Varro Vooglaid nõustus, et sellest juhtumist kumab läbi nägemus, et lapsed kuuluvad riigile ja lapsevanematel on õigus oma lapsi hooldada vaid niivõrd, kuivõrd riik seda võimaldab.
Nii Varro Vooglaid kui Martin Helme tõdesid, et olukord meenutab Nõukogude aega – haiget last ei lubatud riigist lahkuda teise riiki ja samuti ei lastud teda isegi haiglast välja. Politseinikud võtsid haigla kaitserõngasse, et last ei saaks salaja välja viia.
"Need on õõvastavad kaadrid. Ma ütlen veel kord, Eesti meedias ei ole neist midagi olnud, sest see ei ole teema, mis erutaks Eesti vasakpoolset meediat. Surmakultuur on asi, mis peab alati olema ilus," nentis Martin Helme.
Edasi tuli jutuks SAPTK pikett Briti saatkonna juures, kus avaldati protesti Alfie Evansi tapmise vastu ning mille kohale tulnud politsei kiiresti lõpetas.
"Vilistati, ja meie võimud ajasid kodanikud laiali," tõdes Martin Helme.
Varro Vooglaid selgitas, et politseinik küsis protesteerijatelt, kas neil on meeleavalduseks luba. Eesti põhiseadus aga sätestab paragrahvis 47: "Kõigil on õigus ilma eelneva loata rahumeelselt koguneda ja koosolekuid pidada." Politseiniku sõnul tulevat igal juhul politseid teavitada kaks tundi enne avaliku koosoleku korraldamist. Seejuures viitas ta ligikaudu 4 aastat tagasi kehtivuse kaotanud seadusele.
Martin Helme sõnul on see viis, kuidas Putini Venemaal opositsioon lõa otsas hoitakse – koguneda võib, kuid enne tuleb hankida nõutavad kooskõlastused. "Niipea, kui sa nõustud, et sinu poliitilise eneseväljenduse vabadus vajab kellegi jupijumala nõusolekut, niipea oled sa nõustunud, et tegelikult sinu sõna- ja kogunemisvabadus on tinglik," ütles Martin Helme.
"Mina pean seda erakordselt häirivaks intsidendiks," lisas Helme ja jätkas: "See toimub jälle kulpi löömise vormis mõne välisjõu ees pugemiseks. Ehk tuleb kuskilt saatkonnast telefonikõne, et teil seal naljakad vennad protestivad Suurbritannia poliitika vastu, lõpetage see nali ära! Ja meie omad saadavad tragunid holoppidele peale ja politsei peksab oma kodanikud laiali. Õige vastus oleks pidanud olema: nad protestivad Eesti territooriumil, siin on Eesti seadused ja neil on selleks õigus. Elage üle! Kui te olete nõus kaheaastaseid lapsi vaikselt ära koristama ja neid oma vanematele mitte kätte andma enne surma, siis leppige sellega, et inimesed on teie peale vihased."
"Kõikvõimalikud nihked hakkavad peale väikestest sammudest," nõustus Vooglaid ja lisas, et võimude poolseid rikkumisi ei tohi ignoreerida kõige vähemalgi määral. Vooglaid viitas, et karistusseadustiku järgi on avaliku koosoleku läbiviimise ebaseaduslik takistamine karistatav.
"Minu silmis on asi väga lihtne: täna keelatakse ära viie inimese pikett saatkonna ees ja homme keelatakse ära 5000 inimese tõrvikurongkäik," võttis Martin Helme teema kokku. "Mingi jupijumal paneb käed puusa ja ütleb, et mina ei luba. Nulltolerants sellise asja peale."
Saade "Räägime asjast" on eetris igal pühapäeval Tre Raadios, raadios Ring FM ja Kuressaare Pereraadios – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Saadet saab järelkuulata siit.
Teisel katsel möödus pikett Alfie Evansi tapmise vastu protesteerimiseks ilma politsei sekkumiseta
Briti saatkonna ees protesteeriti Alfie Evansi surmamise vastu, aga politsei ajas piketi laiali