Eile Vatikanis kohtunud paavst Franciscus ja Prantsuse president Emmanuel Macron arutasid omavahel ligi tund aega Euroopa, migratsiooni, abordivabaduste, homoabielu ja keskkonnakaitse küsimusi.
Tegemist oli harukordselt pika kohtumisega – ligi kaks korda pikemaga, kui paavst tavaliselt riigipeadele või valitsusjuhtidele eraldab.
"Me kumbki oma kella ei vaadanud, mis võibolla selgitab, miks see [kohtumine] kestis nii kaua. Nii see on, kui aruelu on intensiivne," ütles Macron hiljem ajakirjanikele.
Vaatlejate hinnangul oli kohtumine eriliselt soe ja sõbralik. Esile tuuakse kahe liidri kallistust ja suudlusi põsele, mis on kohtumistel kõnealuse kirikujuhiga haruldane.
Itaalia poliitikat teadaolevalt ei arutatud, samuti ei kohtunud Macron oma visiidil Itaaliasse valitsuse esindajatega.
Küll aga teatas Macron kohe pärast kohtumist, et Prantsusmaa võtab Malta sadamas viibivalt "päästelaevalt" Lifeline vastu oma osa migrante.
Mäletatavasti on Itaalia asepeaminister ja siseminister Matteo Salvini esitanud Hollandile nõudmise kutsuda nende lipu all seilav Lifeline Vahemerelt ära, kuna Itaalia ei soovi osaleda "illegaalses migratsiooniäris."
Salvini on juhtinud tähelepanu tõsiasjale, et laevad nagu Lifeline passivad Liibüa ranniku lähistel ning "ootavad oma järgmist inimlasti," mille toimetavad üle lainete nende juurde kriminaalsete ja mõnikord terroristlike sidemetega inimkaubitsejad.
Vatikani ametlik kommünikee kohtumisest on siin.
Toimetas Urho Meister
Benedictus XVI sõbrast filosoof ja poliitik: praegune paavst on teinud kristlusest poliitika