Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) kutsub kodanikke üles sõnavabaduse kaitsele Läänes pärast seda, kui globaalse haardega tehnoloogiafirmad on otsekui koordineeritult asunud eemaldama sotsiaalmeediast parempoolseid hääli nagu InfoWars ja Tommy Robinson.
Mäletatavasti kõrvaldasid Apple, Facebook, Pinterest, Spotify ja Google'ile kuuluv YouTube esmaspäeval jäädavalt uudisportaali InfoWars ja selle omaniku Alex Jonesi sisu, viidates väidetavale vihakõnele.
Keelu pooldajad kirjeldavad Jonesi kui vandenõuteoreetikut, kes vaigistamise igati välja oli teeninud. Kriitikute kinnitusel on puhastuse eesmärgiks aga sekkumine USA vahevalimistesse ning "poliitiline tsensuur".
Taustaks eelnevale keeldus Facebooki asutaja, juht ja omanik Mark Zuckerberg aprillis USA senati ees vihakõnet defineerimast, mis aga ei takista uduse mõiste kasutamist teisitimõtlejate eemaldamiseks tema väidetavalt erapooletult platformilt.
Eile ehk teisipäeval visati inglasest islamiseerumise vastane aktivist Tommy Robinson välja Facebookile kuuluvalt platvormilt Instagram. Tänase seisuga on Robinsoni konto taastatud ning Instagram kinnitab, et tegemist oli eksitusega.
Selsamal teisipäeval külmutas Twitter mitme juhtiva libertaari, nende hulgas Ron Pauli instituudi direktor Dan McAdamsi kontod. Viimane sai keelu oma mõttekaaslase postituse jagamise eest, milles too oli väljendunud ebasündsalt ühe ajakirjaniku suhtes, kelle käitumine talle vastukarva oli.
Oma ametlikus teates sedastab UKIP, et kuigi sotsiaalmeedia platvormide omanikud "on eraettevõtted, tegutseb nende kui oma käpiknukkude kaudu poliitiliselt korrektne establishment, et teha vagaks kõik, mis globalistlikule eliidile ei meeldi."
Puhastuse vallandumise vastu on teravalt sõna võtnud ka erakonna endine esimees Nigel Farage, kes süüdistas sotsiaalmeediafirmasid Fox Newsi vahendusel autokraatias.
Farage kutsus üles nõudma ühiskondliku kampaania abil sotsiaalmeediavabaduste seadusi nii Ühendriikides kui Suurbritannias.
Samal ajal on ajakirjandusse lekkinud demokraatidest USA senaatorite seas ringlev memo, mis sisaldab ridamisi autoritaarseid ettepanekuid sotsiaalmeediaplatvormide reguleerimiseks.
Meetmed oleksid vajalikud võitmaks tagasi ameeriklaste usaldust "meie institutsioonide, demokraatia, vaba ajakirjanduse ja turgude" vastu.
Muuhulgas oleks sotsiaalmeediafirmade jaoks kohustuslik kinnitada postitajate identiteet ja geograafiline asukoht.
Kuna sotsiaalmeedia liigituks "oluliseks vahendiks", kohalduksid sellele kõikvõimalikud kõrgendatud reeglid ja kontrollmehhanismid.