Antibeebipillid ehk suu kaudu manustatavad hormonaalsed kontratseptiivid. Foto: Bigstockphoto.com

Kolumnist Nancy Flanders kirjutab kümnest tõsisest ohust, mis kaasnevad hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamisega nii naise enda tervisele kui ka temas eostatud lapsele, ning kutsub naisi üles niivõrd riskantsetest kontratseptiividest hoiduma.

Hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid on pikka aega reklaamitud kui tervislikku viisi enamike naiste jaoks raseduse vältimiseks. Mõningad abordiõigust propageerivad rühmitused käsitlevad hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid koguni inimõigusena ning soovivad, et kindlustusseltsid kataksid nende kulud täies ulatuses kõigil naistel, kes neid kasutavad. Samas tuleb ka tasuta hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite eest maksta ränka hinda terviseriskide kujul, mis on vägagi reaalsed. Need riskid on seotud paljude hormonaalsete rasestumisvastaste vahenditega, sealhulgas antibeebipillidega, spiraaliga, rasestumisvastase süsti, rõnga ja plaastriga. Alljärgnevalt toon ära kümme ohtu, millest iga naine peaks teadlik olema:

1. Suurenenud depressiooni ja enesetapu risk

Taani teadlased on avastanud, et hormonaalsed rasestumisvastased vahendid suurendavad depressiooniriski 70 protsenti. Samad teadlased avastasid uuringus, mis avaldati Ameerika psühhiaatriaajakirjas American Journal of Psychiatry, et naistel, kes kasutavad hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, sealhulgas antibeebipille, plaastrit, rõngast ja hormonaalseid spiraale, on kuni kolm korda kõrgem enesetapurisk kui naistel, kes ei ole kunagi hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutanud. Enesetapurisk oli kõrgeim naistel, kes kasutasud rasestumisvastast plaastrit, millele järgnesid riskitasemelt spiraal, rõngas ja antibeebipillid.

2. Suurenenud trombioht

Kuigi mõnedes uuemates rasestumisvastastes tablettides on küll varasemast vähem östrogeeni ning sellest tulenevalt ka väiksem trombioht, suurendavad aga desogestreeli või drospirenooni sisaldavad kombineeritud hormonaalsed rasestumisvastased tabletid omakorda trombiohtu. Trombid tekivad enamasti jalgades või kopsudes. Jalas moodustunud tromb võib liikuda mööda südame-veresoonkonda ning põhjustada kopsuemboolia, mis võib väikese trombi korral kahjustada kopsu ning suure trombi korral olla surmav.

3. Suurenenud südamerabanduse oht

Rasestumisvastastest vahenditest põhjustatud trombid suurendavad naistel südamehaiguste ja -rabanduste ohtu. Paljud meditsiinitöötajad ütlevad, et suitsetavad või vanemad kui 35-aastased naised ei tohiks kasutada kombineeritud hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, kuna neil on veel kõrgem südamehaiguste oht.

4. Suurenenud insuldioht

Clevelandi kliiniku neuroloogi dr Irene Katzani sõnul oli kunagi süvaveeni tromboosioht meeste ja naiste jaoks sama suur, kuid hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite tõttu on see nüüd naiste jaoks suurenenud. Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid suurendavad trombidest põhjustatud isheemilise insuldi ohtu 1,9 korda. Lisaks võivad kombineeritud hormonaalsed rasestumisvastased tabletid põhjustada migreene – ning auraga migreenid suurendavad insuldiriski.

5. Suurenenud rinnavähi oht

Hiljutine New Englandi meditsiiniajakirjas avaldatud uuring avastas, et hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutavatel naistel on 20 protsenti suurem oht rinnavähi tekkeks. Lisaks on vanematel naistel – ning naistel, kes kasutavad rasestumisvastaseid vahendeid 10 või enam aastat – 38 protsenti kõrgem rinnavähi oht. Kokkuvõtvalt on tagajärjeks, et iga 100 000 naise kohta esineb nüüd iga-aastaselt 68 rinnavähi juhtu, võrreldes 55 juhuga naiste puhul, kes ei kasuta hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid. Samuti on tõestatud, et ka abordi sooritamine suurendab naistel rinnavähi ohtu hormonaalse laastamistöö tõttu, mida see naise kehas põhjustab.

6. Suurenenud emakakaelavähi oht

Riikliku Vähiinstituudi kohaselt on hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite pikaajaline kasutamine – viie või enama aasta vältel – seotud suurenenud emakakaelavähi ohuga. Ning mida kauem naine neid kasutab, seda suurem on oht. Hea uudis on aga, et kui naine lõpetab hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite tarvitamise, siis võib oht taas langeda.

7. Luutiheduse vähenemine

Rasestumisvastane süst Depo-Provera, mis kasutab ovulatsiooni takistamiseks hormooni progestiin, suurendab samuti luutiheduse vähenemise ohtu. Vähenenud luutihedus võib hilisemas eas põhjustada luuhõrenemist ja luumurde ning uuringud ei ole suutnud tõestada, kas luutiheduse vähenemine on tagasipööratav. USA toidu- ja ravimiamet hoiatab, et Depo-Proverat ei tohiks kasutada üle kahe aasta.

8. Healoomulised maksakasvajad

Riiklik Vähiinstituudi kohaselt suurendab hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine healoomuliste maksakasvajate ohte, mis tekivad maksa erinevates osades. Nendel kasvajatel on kõrge rebenemise ja veritsemise oht. Naistel, kes tarvitavad hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid kauem kui viis aastat, tundub olevat kõrgendatud oht nende tekkeks.

9. Viljatus

Hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamisega näib kaasnevat suurem lühiajalise viljatuse oht kui barjäärimeetodil põhinevate rasestumisvastaste vahendite puhul. Sellekohane uuring näitas, et naised, kes kasutasid vähemalt kahe aasta vältel hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid kulus rasedaks jäämiseks keskmiselt üheksa kuud, samas kui rasestumise vältimiseks kondoomi kasutanutel kulus selleks kolm kuud. Lisaks ilmnes spiraali kasutanud naistel viljatuse suurenemist. Uuringu kohaselt sünnitasid aasta jooksul 54 protsenti naistest, kes loobusid kondoomi kasutamisest ja soovisid rasedaks jääda. Spiraali kasutanud naistest sünnitasid aasta jooksul 39 protsenti. Suu kaudu manustatavaid rasestumisvastaseid vahendeid kasutanud naistest sünnitas aasta jooksul aga kõigest 32 protsenti. Neil, kes kasutasid spiraali kuue ja poole aasta jooksul või kauem, oli kõige suurem viljakuse langus. Viljatuks muutumise kartuses on paljud naised otsustanud ka antibeebipillide kasutamisest loobuda.

10. Tahtmatu abort

Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid peaksid eelkõige toimima ovulatsiooni tõkestamise ja emakakaela limaskesta paksendamise kaudu. Kuid mitmed hormonaalsed rasestumisvastased vahendid – sealhulgas eri tüüpi spiraalid (k.a vaskspiraal), Depo-Provera, antibeebipillid, rasestumisvastane plaaster, rõngas, SOS-pillid – ühtlasi õhendavad või eemaldavad emakalimaskesta. See teave ei ole naistele sageli kergesti kättesaadavaks tehtud, kuid kui uurida tootja kodulehte või lugeda hoolikult toote infolehte, siis selgub sealt tõde. Mida emakalimaskesta õhenemine või eemaldamine tähendab? See tähendab, et kui naisel tekib mõnda rasestumisvastast vahendit kasutades ovulatsioon – mis on tõestatavalt võimalik –, siis ei pruugi äsja eostatud inimolend olla võimeline emakaseina külge kinnituma. Paljud naised ei saa seetõttu iial teada, et nad kaotasid lapse või lapsed rasestumisvastaste vahendite kasutamise tõttu.

Kokkuvõte

Naised jätkavad oma tervise, oma tulevase viljakusega ja oma laste eludega riskimist, selleks et praegu rasestumist vältida. Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid muudavad kardinaalselt seda loomulikku viisi kuidas naiste kehad toimivad. Mõned naised kaotavad koguni oma elu, et olla vabalt saadaval kohustuste ja tagajärgedeta seksiks. Naised jõuavad tõelise emantsipeerumiseni siis, kui nad teavad tõde imeliste viisidest kuidas nende keha toimib. Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid ei võimalda seda, kuna need lämmatavad naise loomuliku tsükli kemikaalidega, mis võivad teda kahjustada mitmeteks aastateks. Viljakuse alane kirjandus on muutunud kaasaegse naise jaoks populaarseks teemaks ning iga naise jaoks on kasulik õppida raseduste planeerimist või edasilükkamist loomulikul, tervel viisil – hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutamata –, mis austab tema ja tema laste elu.

Tõlkis Martin Vaher