22. septembril allkirjasid Vatikan ja Hiina eellepingu, millega Püha Tool annab Hiina kommunistlikule valitsusele õiguse valida ametisse piiskoppe. Leppe tuliseim vastane kardinal Joseph Zen nimetab lepet reetmiseks, mis õõnestab paavsti autoriteeti.
Hiinas on kokku umbes 10 miljonit katoliiklast. Protsentuaalselt moodustab see vähem kui ühe protsendi ligemale 1,4 miljardilisest populatsioonist. Kuid arvuliselt on seda natukene rohkem kui usukaaslaseid näiteks Portugalis.
Hiina katoliku kiriku lõikab kaheks riigi kommunistlik režiim. Pühale Toolile alluva autentse kiriku kõrval tegutseb riigi kontrolli all olev pseudokirik. Esimene, seejuures, on ametlikult keelatud ja sunnitud tegutsema põranda all.
Lepe sõlmitakse kesk tagakiusamisi
22. septembril jõudis Hiina aastate pikkune surve Vatikanile lõpuks eesmärgini. Püha Tooli Riikidevaheliste Suhete allsekretär monsenjöör Antoine Camilleri ja Hiina asevälisminister Wang Chao allkirjastasid Pekingis eellepingu piiskoppide ametisse määramise küsimuses. Sellega annab Vatikan Hiina riigile loa pühitseda ametisse kohalikke piiskoppe. Seni on kiriku kanoonilise seaduse järgi selleks voli olnud vaid paavstil, ei kellelgi muul.
Lepingus sätestatud punktid kehtivad juriidiliselt juba sõlmimise hetkest, kuid mõlemale osapoolele jääb veel võimalus taganeda. Edaspidi on kommunistliku režiimi poolt ametisse määratud ja Vatikani poolt kinnitatud vaimulikud täielikus osaduses Püha Tooliga.
Lepe sõlmitakse usulise tagakiusamise harjal. Septembri alguses rakendusid senisest rangemad religioosse eneseväljenduse regulatsioonid online-keskkondadele. Kirikuid on mitmeid kuid suletud või lammutatud. Vajadusel dünamiidi ja buldooseritega. Riste hävitatud. Lastele on keelatud liturgiatel osalemine ja vaimulikud on suletud vanglatesse. Usuvabaduse ning inimõiguste eest võitlevad juristid on kadunud salapärastel asjaoludel.
Seejuures ei ole kristlaskond ainus kannataja. Ligi miljon Xinjiangi moslemit on arreteeritud pelgalt nende usutunnistuse pärast ja suunatud "ümberõppekeskustesse". Tiibeti budistide olukord ei ole näidanud samuti vähimaidki paranemise märke.
Hong Kongi kardinal nõuab Vatikani riigisekretäri tagasiastumist
Kardinal Joseph Zen, Hong Kongi endine peapiiskop, nimetas lepet Vatikani poolseks reetmiseks. 86-aastane kardinal, kelle ametiaeg lõppes 2009. aastal, nõudis avalikult Vatikani riigisekretäri Pietro Parolini tagasiastumist.
"Nad heidavad oma inimesed hundikarja lõugade vahele. Parolin on küll Vatikani kõrgeim diplomaat, kuid ma ei arva, et tal usku on. Ta teeb oma tööd väga sekulaarselt ja on reetnud usukangelased," sõnas Zen 21. septembri South China Morning Posti veergudel.
27. novembril andis Zen intervjuu prantsuse veebiuudistele La Croix International, milles kordab oma seisukohta. "Paavst ei saanud 22. septembri leppest midagi. Peking vaid õõnestas sellega tema autoriteeti," rõhutas Zen.
Pealegi pole kaks kuud peale allkirjastamist neljaleheküljelise dokumendi sisu täies mahus ikka veel avalikustanud. Peale sõlmimist märkis Vatikan vaid, et leppega "on loodud paremad bilateraalsed koostöövõimalused". Tegelikkuses on see Zeni sõnul andnud Hiina võimudele võimaluse rahvaga manipuleerimiseks.
"Kuna lepe on salastatud, siis puudub selle sisust selge arusaam. Arvatakse ekslikult, et kogu piiskoppide valimise protsess on delegeeritud Hiina riigile ja kommunistid võivad teha, mida tahavad. Inimestele valetatatakse, et meelitada neid põrandaalustest Vatikanile kuuletuvatest kirikutest välja liituma kommunistide loodud Katoliikliku Patriootliku Assotsatsiooniga*," selgitas Zen olukorda.
Tegelikult tähendab lepe, et Hiina valitsus võib pakkuda välja oma piiskopikandidaadid ning alles peale Püha Tooli lõpliku heakskiitu pühitsetakse vaimulikud ametisse.
*Katoliiklik Patriootlik Organisatsioon loodi 1957. aastal Mao Zedongi valitsuse all parema kontrolli saavutamiseks riigi katoliiklaskonna üle.
Zen külastab isiklikult Vatikani
Uue poliitika kinnituseks tühistab paavst Franciscus septembri lõpus seitsme Hiina piiskopi ekskommunikatsiooni (s.o lahutatuse kiriku osadusest). Meestele on seda ka varem palutud, kuid nüüd see viimaks saadakse. Kõik seitse on Hiina Patriootliku Katoliikliku Assotsatsiooni liikmed.
"Praegune on alles algus. Ühele meestest, piiskop Guole, usaldati juba Chengde piiskopkonna juhtimine. On vaid aja küsimus, millal ülejäänud kuuele oma haldusala antakse," jäi Zen praeguse Vatikani võimuladviku otsuste suhtes kriitiliseks.
Hiljuti külastas Zen Vatikani, et isiklikult anda paavstile üle seitsmeleheküljeline kiri, milles kirjeldab kiriku täbarat olukorda Hiinas ning palub koheselt läbirääkimised Pekingiga peatada. "Ma ei usalda inimesi paavsti ümber. Seetõttu soovisin talle kirja isiklikult üle anda," märkis ta.
Ühtlasi palub Zen Franciscusel Hiinat mitte külastada, kuna visiit tõstaks oluliselt president Xi Jinpingi rahvusvahelist usaldusväärsust ja oleks diplomaatiliselt väga halb käik. "Kõik need aastad kompromissiotsinguid on kirikut vaid nõrgestanud. Samas kui tema tegelik ülesanne on julgustada liikmeid vastupanule," lisas Zen.
Vaata ka kardinal Joseph Zeni inglise keelset intervjuud Hong Kongi telekanalile RTHK.