Eile õhtul eemaldas kaebuse peale videojagamisplatvorm YouTube ka kolmanda Objektiivi video "Mis on kultuurimarksism?", mis oli väljaande kanalil olnud üleval juba 2017. aasta septembrist.
YouTube väitel olevat kultuurimarksismi tähendust selgitav video vastuolus ettevõtte "vihakõne poliitikaga", kuid taaskord jäetakse selgitamata, mis täpsemalt selles ligikaudu kaks aastat tagasi Objektiivi kanalisse üles laetud videos endast lubamatut "vihakõnet" kujutab.
Täpsemalt lahkab Objektiivis avaldatud video kultuurimarksismi välja kasvamist Frankfurdi koolkonnast, mille liikmed (nagu Marcuse, Adorno jne), kes olid kriitilised nii kapitalismi kui ka nõukogude sotsialismi suhtes, püüdsid kriitilise teooria rakendamise abil ületada klassikalise marksismi puudusi ühiskondlike muutuste elluviimisel.
Täiendavalt selgitatakse maha võetud videos, kuidas 1960-ndatel kogus Frankfurdi koolkonna kriitiline teooria populaarsust teatud vasakpoolsetes ringkondades ja pahempoolses mõttevoolus üldisemalt nii Euroopas kui Põhja-Ameerikas ning kuidas tänapäeval on selle mõju tuntav kogu lääne akadeemilises maailmas, domineerides nii sotsiaal- ja kui ka humanitaarteadustes.
Kultuurimarksismist ja selle aluseks olevast kriitilisest teooriast on tänapäevaks välja kasvanud aga sellised distsipliinid nagu soouuringud ja nn valgesuseuuringud (whiteness studies) ning ideoloogiad ja liikumised nagu sotsiaalne õiglus, feminism, uusprogressivism ja postkolonialism.
"Olgu selleks sugu, seksuaalne orientatsioon, perekond, rass, kultuur või religioon – inimese identiteedi iga aspekt seatakse kahtluse alla, iga ühiskondlik norm ja standard vaidlustatakse ning ideaalis ka muudetakse, et tuua kasu väidetavalt rõhutud vähemusrühmadele," selgitatakse "vihakõneks" tembeldatud videos täpsemalt.
Prohvetlikult on videos selgitatud ka klassikalise marksistliku klassikonflikti muundumist uueks kultuurimarksistlikuks "trööstituks igaveseks sõjaks üha kitsamalt määratletud solvunud vähemusrühmade vahel", mille ainsaks sisuliseks tagajärjeks saaks olla traditsioonilise Euroopa kultuuri marginaliseerumine.
Kuigi video on nüüdseks eemaldatud, on võimalik video tervikteksti eesti keelses tõlkes lugeda Objektiivis koos videoga avaldatud artiklist.
Toimetas Martin Vaher
Juhtkiri: YouTube'ist Objektiivi videote kõrvaldamine on märk ideoloogilise diktatuuri pealetungist