Google'i juhtivtöötaja Jen Gennai tunnistas salaja filmitud vestluse käigus organisatsioonile Project Veritas, et tehnoloogiahiid soovib 2020. aasta USA presidendivalimistel hoida ära "uut Trumpi olukorda" ning on selle nimel töötanud juba alates 2016. aastast. Kriitikute sõnul on üha totalitaristlikumal ettevõttel valimiste mõjutamiseks olemas nii piisav võimekus kui ka tahe.
Google'i vastutustundliku innovatsiooni meeskonna juht Jen Gennai rääkis konservatiivse aktivisti James O'Keefe'i organisatsiooni Project Veritas töötajatele, et Google on eelmistest USA presidendivalimistest alates töötanud selle nimel, et hoida lähenevatel 2020. aasta valimistel ära "uut Trumpi olukorda":
"Me täiendame oma algoritme juhuks kui 2016. aasta olukord peaks uuesti korduma. Oleks me seda juba toona teinud, kas siis oleks [presidendivalimiste] tulemus olnud teistsugune? Meile kõigile keerati 2016. aastal käru, mitte ainult meile, vaid ka rahvale, uudismeediale… meile kõigile. Seega oleme üritanud kiiresti välja selgitada, mis toona juhtus ning kuidas hoida ära selle kordumine."
Gennai sõnul on 2020. aasta presidendivalimised kindlasti tema endise Google'i usalduse ja turvalisuse meeskonna prioriteet: "Nad on selle kallal töötanud alates 2016. aastast, et tagada, et me oleksime 2020. aastaks valmis."
Gennai arvates on ühtlasi eksiteel need (nt demokraadist senaator Elizabeth Warren), kes soovivad Google't ja teisi suuri tehnoloogiaettevõtteid vaba konkurentsi soodustamiseks ja monopolide pärssimiseks tükeldada:
"See ei muuda olukorda paremaks vaid halvemaks, kuna kõik need väiksemad ettevõtted, kellel ei ole nii palju ressursse kui meil, peaksid nüüd hoidma ära järgmise Trumpi olukorra, kuid väikene ettevõte ei tule selle ülesandega lihtsalt toime."
Tehisintellekt peaks tagama õigluse
Gennai poolt juhitava Google'i vastutustundliku innovatsiooni meeskonna ülesandeks on tagada, et ettevõtte poolt välja töötatav tehisintellekt oleks eetiline.
Salaja salvestatud vestluse käigus selgitab Gennai, et põhjuseks, miks Google'i hakkas oma tehisintellekti põhimõtteid välja töötama on see, et "inimesed ei olnud valmis punaseid jooni tõmbama": "Kuna nad ei ütelnud ise, mis on õiglane, siis ütleme seda meie suurettevõttena."
Gennai nendib ühtlasi, et leidub ka "inimesi, kes hääletasid praeguse presidendi poolt, kes ei nõustu meie õigluse määratlusega".
Tema sõnul ei lase Google end seejuures ka kongressi poolt häirida. "Meid on korduvalt kongressi ette kutsutud… ning nad võivad üritada meid küll survestada, kuid me ei muutu," hooples Gennai.
Gennai: süüdistused valimistesse sekkumises on täielik jama
Gennai väitel monteeriti aga Project Veritas'e video tahtlikult kokku viisil, et jätta temast mulje kui mõjuvõimsast juhtivtöötajast, kes justkui kinnitab Google'i kavatsust mõjutada 2020. aasta valimisi. See on tema sõnul aga "muidugi täielik ja puhas jama".
"Ma selgitasin vabas restorani õhkkonnas, kuidas Google'i usalduse ja turvalisuse meeskond (milles ma kunagi töötasin) töötab selle nimel, et hoida ära selliseid välismaiseid sekkumiskatseid, mis leidsid aset 2016. aastal," kaitses Gennai end. "Google on olnud väga avalik selle töö osas, mida meie meeskonnad on pärast 2016. aastat teinud, seega pole siin tegemist just mingi avastusega."
Samas möönab Gennai, et tema keelekasutus oli ebatäpne ning see võimaldas Project Veritase'l teda vahele võtta. Praeguseks on Google Project Veritas'e video oma YouTube'i videojagamisplatvormilt eemaldanud.
Täna hommikuse seisuga on video koos terve Project Veritas'e kontoga eemaldatud ka videojagamisplatvormilt Vimeo. Ettevõte põhjendab konto kustutamist oma suuniste rikkumisega, mis keelavad "vihakõneliste, laimavate või diskrimineerivate videote üleslaadimist" nende platvormile.
Insaider: Google on väga kallutatud poliitiline masin
Ühe teise Google'i insaideri väitel, kes ise Project Veritas'e poole pöördus, näitab ettevõte maailmale aga lihtsalt fassaadi, kuid see, mida ettevõttes tegelikult tehakse ning mida töötajad seal näevad, on sellest hoopis erinev.
Anonüümseks jääda sooviva vilepuhuja sõnul pole Google mitte objektiivne infoallikas, vaid "väga kallutatud poliitiline masin, mille eesmärgiks on enam mitte kunagi lasta kellelgi Donald Trumpi sarnasel võimule tulla".
Teadlane: Google ei ole monopol, Google on totalitaarne entiteet
Harvardi psühholoogiadoktori ja Ameerika Käitumisuuringute ja -Tehnoloogia Instituudi vanemteadur Robert Epsteini sõnul kinnitab Project Veritas'e järjekordne paljastus kõigest taaskord seda, mille eest tema ja teised inimesed on üritanud maailma juba aastaid hoiatada.
Epsteini arvates on selliste kõhedusttekitavate mõistete nagu "algoritmiline õiglus" taga olev loogika utoopiline ning need inimesed, kes seda kõike ellu üritavad rakendada, näevad ka end ise justkui messiaanlikke heategijatena, kelle ülesandeks on luua "parem maailm".
Oma poliitilist agendat maskeerivad nad seejuures aga kõrgelennulise utoopilise retoorika ja väidetava maailmaparandussooviga:
"Nad kasutavad väljendeid nagu "õiglus" ja "ebaõiglus", mis kõlavad justkui hästi. "Näitame inimestele asju lähtudes õigluse printsiibist. Muudame oma algoritmid õiglasteks." Kuid kui hoolikamalt vaadata, siis nad ütlevad tegelikult hoopis, et "propageerime kindlat väärtussüsteemi. Propageerime ühte kindlat poliitilist parteid. Summutame materjali, mis läheb vastuollu meie väärtuste ja poliitiliste vaadetega."
Epstein läheb aga oma kriitikas veel kaugemale. Tema hinnangul ei kujuta Google endast mitte monopoli, vaid koguni totalitaarset entiteeti:
"Google ei ole monopol. Google on totalitaarne entiteet – valitsuse laadne entiteet – millist ei ole maailm kunagi varem näinud ning ma ei liialda, kui ma seda väidan. Pigem ma isegi pisendan seda, kui kõhedusttekitav see olukord on.
Google'i algoritmidel on hetkel drastiline mõju kahe ja poole miljardi inimese mõtlemisele, käitumisele, suhtumistele, uskumustele, ostudele ja valimiseelistustele. See on see võim, mis neil on. See on võim, mida nad kasutavad.
See on midagi, mida teeb totalitaarne režiim. See ei ole monopol. Monopol fikseerib hindu. See ei ole see, millega meil siin tegu on. See on palju hullem. See on repressiivne valitsus. See on totalitaarne, autoritaarne valitsus, mis valitseb praegusel ajahetkel suurt osa maailmast."
Tehnoloogiahiiud võivad ümber veenda miljoneid valijaid ning otsustada riiklikke valimisi
Epsteini arvutuste kohaselt otsustasid Google'i algoritmid juba 2015. aastal kuni 25 protsenti riiklikest valimistest üle maailma. Tema sõnul on selle põhjuseks tõsiasi, et paljud valimised otsustatakse napi ülekaaluga, mistõttu on lihtne neid mõjutada.
"92% veebiotsingutest maailmas tehakse Google'i otsingumootori abil ning inimesed usaldavad sealt saadavaid tulemusi, kuna nad usuvad, et saavad need algoritmilt ning et algoritmid on objektiivsed ja erapooletud. See mõjutab väga kiiresti ja drastiliselt nende inimeste arvamust, kes pole veel oma otsust langetanud," selgitas Epstein valimiste mõjutamise protsessi.
Fox News'i konservatiivsele kommentaatorile Tucker Carlsonile antud intervjuus lisas Epstein, et "Google'il mitte ainult ei ole võimu arvamuste ja häälte massiivseks mõjutamiseks, vaid nad ka tarvitavad seda võimu".
Oma uurimistöö tulemusena oskab Epstein enda sõnul ka üsna täpselt öelda, kui palju hääli Google ja teised tehnoloogiahiiud on võimelised mõjutama:
"Kui kõik [tehnoloogiahiiud] teevad 2020. aastal koostööd sama presidendikandidaadi toetuseks, mis on väga tõenäoline, siis võivad nad [tema kasuks] mõjutada kuni 15 miljonit häält ilma, et keegi saaks aru, et nendega on manipuleeritud ning ilma, et sellest jääks maha ametivõimude poolt tuvastatav jälg."
Kuna Google, Facebook ja teised suured tehnoloogiafirmad on tema hinnangul Ühendriikides täiesti reguleerimata, siis ei käsitleta nende mõjutustööd ka niiöelda valimiste häkkimisena. "Seega saavad nad teha, mida tahavad," ütles Epstein.
President Trump: Google üritab valimisi manipuleerida
"Nad [Google – toim.] üritavad valimisi manipuleerida," kommenteeris USA president Donald Trump Project Veritas'e paljastust uudistekanalile Fox Business Network. "Me peaksime keskenduma sellele, mitte alusetule nõiajahile [Trumpi presidendikampaania väidetavate Vene sidemete osas – toim.], mis ei ole suutnud mitte midagi tõestada, isegi mitte telefonikõnet. See on kõige suurem poliitiline häbiplekk ajaloos."
Allikad: Project Veritas, Summit News, ERR, Breitbart
Toimetas Martin Vaher