Rahvastikuminister Riina Solman (Isamaa) ütles Delfile, et mõistab SAPTK soovi lõpetada Eesti LGBT Ühingu riiklik rahastamine, sest ideoloogiliste kodanikuühenduste riikliku rahastamisega on Eestis asjad paigast ära.
"Kui vaadata selle nurga alt, et Vooglaid [SAPTK juhatuse esimees – toim] teostab oma konservatiivset ideoloogiat ilma riikliku toeta, võib mõista ka tema nördimust ja kriitikat vastasideoloogia, LGBT ja Feministeeriumi suunal, kes korraldavad muuhulgas ideoloogilist tööd täna riikliku rahastuse toel. See ei olegi tema poolt vaadates õiglane ega aus. Küsimus ei ole siin LGBT ühingus või Feministeeriumis, vaid selle rahastamises ideoloogiliseks tööks riigi poolt," ütles minister.
Solmani sõnul peaks ideoloogiliste kodanikuühenduste riiklik rahastamine olema tasakaalustatud, mida see praegu paraku ei ole.
"Täna see päriselt nii ei ole, riigipoolne rahastus on paigast ära. Igasugune ideoloogiline rahastus ja propaganda tegemine riikliku toega ei ole õigustatud samal ajal, kui panustamist vajavad tõeliselt hädas olevad sihtgrupid," ütles Solman.
Igasugune ideoloogiline rahastus ja propaganda tegemine riikliku toega ei ole õigustatud samal ajal, kui panustamist vajavad tõeliselt hädas olevad sihtgrupid.
Solmani seisukohta toetab ka rahandusminister Martin Helme poolt Objektiivile väljendatud seisukoht, mille kohaselt on radikaalsest ideoloogilisest programmist lähtuvate ühiskonnalõhestajate riiklik rahastamine täiesti lubamatu.
Seevastu keskerakondlasest sotsiaalminister Tanel Kiige arvates külvatakse Eesti LGBT Ühingu riikliku rahastamise lõpetamist nõudes kahetsusväärselt vaenu ja levitatakse valesid.
"Mul on kahju, et antud aktsiooniga külvatakse vaenu, levitatakse valesid ja laimu ning alandatakse inimesi. Vähemuste tagakiusamine ei edenda vähimalgi määral pereväärtusi ega aita lahendada tegelikke väljakutseid sotsiaal- ja tervisevaldkonnas," toonitas ta.
Tähelepanuväärselt selgus hiljutise küsitluse tulemustest, et lausa 78% protsenti koalitsioonierakondade toetajatest on Eesti LGBT Ühingu riikliku rahastamise vastu, kusjuures ka Keskerakonna pooldajatest ei poolda seda koguni 73%.
Viimase seitsme aasta jooksul on Eesti LGBT Ühing saanud sotsiaalministeeriumi kaudu riikliku toetust ligi veerand miljonit eurot. Seejuures on toetussummad aina kasvanud: kui 2013. aastal saadi 6000 eurot, siis käesoleval aastal kanti neile üle koguni 96 000 eurot maksumaksjate raha.
Toimetas Varro Vooglaid
Allikad: