Ülikoolide õppejõud ja üliõpilaste esindajad kritiseerivad Ühendkuningriigi võrdsuse ja inimõiguste komisjoni (EHRC), kuna see mainis oma viimases ülikoolide rassismiuuringus ka rünnakuid valgete Briti üliõpilaste vastu.
Peamiseks süüdistuseks on, et uuringus julgeti võrrelda rassistlikke rünnakuid valgete üliõpilaste vastu samalaadsete kallalekippumistega värvilisele seltskonnale, vahendab The Guardian
Rassismivalveorgani uuringus väidetakse, et 9% Briti valgetest üliõpilastest on kogenud rassilist ahistamist. Mustade üliõpilaste puhul on see number 29% ja Pakistani-India ning sarnastest kantidest põlvnevast rahvast kurdab sama 27%.
"Rassilise ahistamise takistamine: ülikoolide väljakutse" (Tackling Racial Harassment: Universities Challenged) nimelises uuringus tõsteti esile rünnakuid valgete inglaste vastu Šotimaa ja Walesi ülikoolides.
Üks valge inglasest ülikoolitöötaja rääkis uuringu läbiviijatele, kuidas tema waleslastest kolleegid kasutasid inglaste kohta sõimusõna. "Ta rääkis inglise keeles ja ühe sõna puhul läks üle kõmri keelele arvates, et ma ei saa aru. Ma ei ole enne Walesi kolimist kunagi näinud nii palju rassismi."
Goldsmithsi Londoni Ülikooli rassi, usu ja kultuuri külalisprofessor Heidi Mizra sõnul vähendab EHRC uuringus brittide vastase rassismi mainimine värviliste inimeste rassismikannatusi.
"Mustade, aasia, moslemite ja juutide vastane rassism on levinud hoopis suuremal määral kui brittide vastane meelsus," rääkis ta ajakirjanikele. "Šoti ja walesi tudengite võimalikud rassimikogemused ei ole kuidagi võrreldavad sellega, mida peab ülikoolilinnakutes taluma värviline ning nähtavalt erinev rahvas."
Fope Olaleye, mustade tudengite esindaja Üliõpilaste Rahvuslikus esinduses rääkis, et EHRC eiras nende palveid korraldada valgete ahistamise väljajätmise teemal ümarlaud.
Olaleye, kes kasutab enda kohta asesõna "nemad" säutsus: "Ma mäletan, kuidas ma istusin ühel ümarlaual ja hulk tudengeid ning mina pidime seletama äärmise detailsusega, et "valgetevastastel eelarvamustel" ei tohi rassismiuuringus olla kohta, kuid ma näen, et meid ei kuulatud."
"Nemad" lisas hiljem: "Ruumis valitses uuringu korraldajate ja üliõpilaste vahel tajutav pinge, kuidas uuringus rassimi defineerida."
EHRC pressiesindaja sõnul on uuringus otseselt tehtud selgeks, et rassiteemalise ahistamise all kannatavad peamiselt mustad ja Lähis-Ida päritolu tudengid.
Ta lisas: "Meieni jõudsid mitmed inglastevastase meelsuse juhtumid Šoti ja Walesi ülikoolides, solvavad märkused mustlas- ja iiri rändajate (Irish Traveller) päritolu tudengite aadressil ja antisemiitliku sõimu nii üliõpilaste kui töötajate suunal. Selliste näidete eiramine oleks olnud vale. Meie suuniste eesmärgiks on, et ülikoolid tegeleksid rassilise ahistamisega selle kõigis vormides."
Toimetas Karol Kallas