Sumaira Farrukh 2014. aasta Londoni Kashmir Million March'il kõnet pidamas. Foto: YouTube'i ekraanitõmmis

Ühendkuningriigis konkursil Aasta moslem 2017 finaali jõudnud naisaktivist sattus politsei tähelepanu alla, kui kutsus 31. augustil Birminghamis toimunud India vastasel protestimiitingul Kašmiiri moslemeid üles džihaadile.

Ühendkuningriigis tuntud kolmekümne kaheksa aastane islamistist naisaktivist Sumaira Farrukh jäi kaadrisse kõnega, kus kuulutas, et kuna India võttis Kašmiirilt autonoomia ära, siis "moslemite jaoks on ainult üks lahendus ja see on džihaad," vahendab Daily Mail.

Islamistist ärinaine ja ajakirjanik Sumaira Farrukh on jäänud pildile ka selliste mõjuvõimsate brittidega nagu Prints Charles.

Sumaira Farrukh on džihaadi üleskutse pärast sattunud nüüd ka politsei uurimise alla. Moslemina ei tunnista ta aga mingit vaenu õhutamist ja väidab, et ta viitas džihhaadile üldiselt kui "võitlusele" ja uurimise alla sattus ta ainult selle tõttu, et "ta on pearätti kandev jutukas naine".

Möödunud augustikuu viimasel päeval toimunud islamistide miitingul kuulutas ta, et tal on "tänaseks päevaks ainult üks loosung: see on keelutunni lõpetamine Kašmiiris."

"Laske neil oma elu elada, me ei soovi midagi rohkemat. Ja moslemi kogukonna jaoks on meil ainult üks tõde, on ainult üks lahendus ja see on džihaad. Mitte meeleavaldused, ega miski muu. Ainult džihaad."

Peale seda kui India otsustas augusti alguses lõpetada enda valduses oleva Kašmiiri osariigi autonoomia, on Ühendkuningriigis toimunud hulgaliselt India vastaseid proteste. Ühel sellisel loobiti sisse näiteks Londoni India saatkonna aknad.

"Džihaad" tähendab islamis siiski peamiselt kahte asja: võitlust või sõda islami vaenlaste vastu ja inimese võitlust oma patuga.

Farrukh on islamistliku telekanali Noor TV tegevjuht. Ühtlasi jäi ta 2017. aastal Briti Aasta moslemi konkursil "aasta ärinaise" kategoorias teisele kohale.

Ta on aktiivne moslemiõiguste eest võitleja, jagades oma loosungeid regulaarselt ka sotsiaalmeedias.

Kui ajakirjanikud uurisid temalt selle džihaadi üleskutse kohta, siis väitis Farrukh, et "džihaad ei tähenda ainult ühte asja": "Kui sul on Ühendkuningriigi valitsusega probleeme ja sa tahad häält tõsta, siis sellise võitluse nimi on islami kontekstis džihaad."

Kui temalt päriti, kas selliste sõnade kasutamine tänases ühiskondlikus õhustikus on kõige mõistlikum, siis süüdistas ta enda kriitikuid aga hoopis misogüünias: "Inimesed, kes mind kritiseerivad, ei kannata, kui naised millegi kohta midagi arvavad."

"Mehed käivad ringi ja kuulutavad, et me saame vabaks relvade abil. Inimesed karjuvad halbu sõnu ja kutsuvad üles sõjale, kuid seda politsei ei uuri. Inimesed ründavad alati mind, sest ma olen häälekas naine."

Samuti teatas Farrukh, et ei kahetse oma sõnu, kuna "meie kui inimeste kohus on tõsta Kašmiiri elanike nimel häält."

Möödunud nädalal toimunud ÜRO tippkohtumisel kutsus Pakistani president Imran Khan maailma avalikkust Kašmiiri küsimuses sekkuma ning ähvardas tuumasõjaga juhul kui Indiat "korrale ei kutsuta".

Moslemienamusega Kašmiiri osariik on olnud India valduses riigi asutamisest saadik ja India konstitutsioonis on Kašmiirile määratud autonoomia eristaatus. Viimased kolmkümmend aastat on Pakistani poolt toetatud islamistid võidelnud Kašmiiri "iseseisvuse" eest ning vägivaldsed usu- ja rahvuspõhised konfliktid on sealkandis üpris tavalised. Sellele terrorile soovib tänane India juhtkond nüüd lõpu teha.

Toimetas Karol Kallas