Jüri Adams Foto: riigikogu fotoarhiiv

Põhiseaduse üks peamistest loojatest Jüri Adams kirjutab Postimehes ilmunud arvamusloos, et olukord, kus peaminister kujunenud valitsuskriisis ei astu tagasi, on põhiseaduse mõttega vastuolus. 

Tegemist on Adamsi hinnangul "juriidiliselt on kõik korrektne" olukorraga, kus peaministri otsus mitte tagasi astuda ei vasta põhiseaduse mõttele. "Praegusel juhul väidab JOKK, et kuna põhiseaduses pole sõnaselget keeldu, et valitsuskoalitsiooni koosseisu ei tohi muuta n-ö libisevalt, siis võib seda teha," kirjutab Adams ja lisab: "Kuna põhiseaduses ei ole sõnaselget käsku, et valitsus, mis on muutunud (ükskõik, mis põhjustel) vähemusvalitsuseks, peaks tagasi astuma, siis seda kas ei peagi tegema või võib sellega lõpmatuseni venitada. 

Adams nendib, et ilmselt on Kaja Kallas saanud eeskuju kunagisest Andrus Ansipi valitsusest, kui Ansip ja Reformierakond vähendasid 2009 .aastal valitsuskoalitsiooni ja enamusvalitsus muutus sujuvalt vähemusvalitsuseks. 

Adams peab oluliseks, et esiteks peaks uue valitsuskoosseisu puhul tutvustama parlamendile uue valitsuse tegevuskava, mis on oluline nii parlamendile toetuse andmisel kui ka avalikkusele-kodanikele.

Teiseks osutab Adams teisele põhimõttelisele asjale – kui peaminister tagasi ei astu, "siis lisandub veel üks põhiseaduse mõtte rikkumine: nimelt võetakse presidendilt ära võimalus täita ühte tema põhiseaduslikku ülesannet nimetada riigile sobivaim peaministrikandidaat".

Toimetas René Allik