AS Tavidi nõukogu esimees Alar Tamming. Foto: Liis Treimann, Postimees/Scanpix

Kullaärimees Alar Tammingu sõnul on tõenäoline, et USA uus president Donald Trump hakkab laeva pöörama – ja siis ei ole ka välistatud, et talle saab osaks John Kennedy saatus.

AS Tavidi nõukogu esimees Alar Tamming ütles Äripäevale antud intervjuus, et kui ta hääletama oleks läinud, siis oleks ta kindlasti hääletanud Trumpi poolt. “Seda eelkõige seetõttu, et Ron Paul seekordsetel valimistel enam ei kandideerinud,” ütles kullaärimees ja kinnitas, et tal on USA valijate valiku üle hea meel.

Tammingu sõnul võitis Trump valimised peamiselt seetõttu, et inimestel on nii-öelda sisehääl, mis suudab eristada poliitkorrektset juttu jutust, mis puudutab tegelikke väärtusi. “Ma arvan, et enamiku Eesti meediaruumis elavate inimeste arvamus Trumpist põhines meediakajastustel, nad polnud ühtegi Trumpi kõnet kuulanud, vaid lugenud kontekstist välja võetud lõike,” selgitas ta.

Tammingu hinnangul näitab Trumpile antud toetus, et suur osa ameeriklastest on mures riigi allakäigu pärast ning neil on soov taandareng lõpetada. Tema sõnul näib see soov olevat eriti suur, kuna paljud lihtsad inimesed andsid oma toetuse Trumpile hoolimata sellest, et ta esindab pigem rikkamate inimeste huve.

Riik, millel pole oma raha, riigipiiri ja kus on USA sõjavägi, ei saa niikuinii iseseisvalt midagi otsustada.

Vastuseks küsimusele selle kohta, kuidas võiks USA presidendivalimiste tulemus mõjutada Eestit, vastas Tamming, et ilmselt pole Trumpil Eestist sooja ega külma: “Riik, millel pole oma raha, riigipiiri ja kus on USA sõjavägi, ei saa niikuinii iseseisvalt midagi otsustada.”

“Eestis elavad ja töötavad inimesed, kes tegid panuse senise olukorra püsimisele, tunnevad aga tugevat kognitiivset dissonantsi ja neil seisab ees raske aeg. Paulused ja Saulused hakkavad kohti vahetama,” ennustas ta, lisades et Trumpi võimule saamine peaks mõjuma Eestile hästi, kuivõrd praegune kolmanda maailmasõja kurss on võimalik seisma panna.

Samas hoiatas Tamming, et see pole sugugi kindel, sest “USA võlakoormus ja majanduslik olukord lausa nõuab, et tähelepanu kõrvalejuhtimiseks on varsti ühte suurt sõda vaja, mille kaela kõik ajada.”

Igal juhul on Tamming seisukohal, et kui Trump hakkab saama Putiniga hästi läbi, on see Eestile parim julgeolekugarantii:

“Kui mõelda kahe variandi peale, siis millal on sõja ja jamade tõenäosus suurem, kas siis, kui Trump ja Putin on konfliktis ja kehtestavad järjest uusi sanktsioone, või siis, kui nad saavad omavahel hästi läbi. Teatavasti tekitab iga vägivald uut vägivalda ja seni pole maailma ajaloost teada juhtumit, kus sanktsioonid või hirmutamine (poliitkorrektne sõna on heidutamine) oleksid kellelegi mõjunud.”

Tammingu sõnul on kindel, et Trump hakkab laeva pöörama, mistõttu ei ole ka välistatud, et talle langeb osaks John Kennedy saatus.

“Aga sel juhul läheme me maailma ajaloos enneolematusse turbulentsi ajastusse ja saab vaid nõustuda analüüsiga, et inimkonna arengus on sõjalised konfliktid läinud järjest verisemaks – 20. sajand jättis oma eelkäijad kaugele seljataha ning 21. sajandil on inimkonna ellujäämise tõenäosus 50/50,” võttis ta teema süngetes toonides kokku.