Ameerika Ühendriigide demokraatide valitsus survestab Ukrainat, et riik alandaks sõduripuuduse leevendamiseks värvatavate ea 25-lt 18. eluaastani.
Hetkel on vanus, millest alates Ukraina mehed rindele saadetakse, 25 eluaastat. "Lihtne tõde on selline, et Ukraina hetkel ei mobiliseeri ega õpeta välja piisavalt sõdureid, et riigil oleks võimalik katta lahinguvälja kaotuseid ja hakata vastu Venemaa kasvavale sõjalisele võimekusele," vahendab Ameerika Ühendriikide kõrge ametniku sõnu Financial Times.
USA värbamisea alandamise surve käib kaasas demokraatide valitsuse pingutustega saata Ukrainasse enne Donald Trumpi presidendiks vannutamist (20.01.2025) miljardeid dollareid sõjalist abi.
Ukraina arvab, et nende kaitsejõududel on puudu 160 000 sõdurit. Ühendriikide eksperdid leiavad, et see on vähim, millisest hulgast sõduritest sõja käigu muutmiseks midagi kasu oleks.
Ukraina valitsus väidetavalt mobilisatsiooniea langetamisega nõus ei ole, kuna see oleks riigi rahvastikule liialt suur väljakutse. Sõjalise ebaedu süü üritatakse veeretada lääneriikide kaela, mis annavad Ukrainale väidetavalt liiga vähe, liiga aeglaselt ja liiga lihtsaid relvi.
USA valitsuse julgeolekunõukogu kõneisik John Kirby teatas 27. novembril, et Ameerika Ühendriigid on valmis kiiremas korras suurendama Ukraina sõdurite väljaõpetamise mahtu. Kui oleks, keda õpetada.
Trump lubab ametisse saades sõjale kiiresti lõpu teha.
Euroopa Liidu kõrgeks esindajaks saanud Kaja Kallase sõnul tuleb Ukrainas pidada sõda "nii kaua kui vaja" ja "õiglase võiduni".
Ukrainas elas enne Venemaa sissetungi u 40 miljonit inimest. Tänaseks on riigis inimesi Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni hinnangul kümne miljoni võrra vähem.
Toimetas Karol Kallas