Apollo raamatupoes on müügil lasteraamat, milles õpetatakse, et "mõnel lapsel on kaks ema või kaks isa". Foto: Objektiivi lugeja

Apollo raamatupoes on müügil lasteraamat, milles õpetatakse lastele, et "mõnel lapsel on kaks ema või kaks isa". Ühtlasi soovitab Tartu Linnaraamatukogu seda kui "head lasteraamatut".

Üks murelik lugeja juhtis Objektiivi tähelepanu tõsiasjale, et Tartu Kvartali kaubanduskeskuse Apollo raamatupoes on müügil 2015. aastal ilmunud lasteraamat "Minu pere on parim", milles õpetatakse lastele, et "mõnel lapsel on kaks ema või kaks isa".

Raamatu eestikeelse versiooni on välja andnud kirjastus Egmont Estonia, mis on kõige suurem lasteraamatuid ja lasteajakirju välja andev kirjastus Eestis ning on siinsel turul tegutsenud juba üle 20 aasta. Igas kuus jõuab nende kaudu lasteni üle 30 000 ajakirja ning aastas ligikaudu 400 000, milledest ilmselt kõige tuntum on nende poolt levitatav Miki Hiire koomiks.

Raamatu autorid Mary Hoffman ja Ros Asquith on ühes intervjuus selgitanud, et soovivad oma lasteraamatutega "näidata võimalike perekondlike situatsioonide kogu ulatust".

Kui intervjueerija küsis neilt, kas nad katsetasid oma lapsendamisest rääkivat raamatut "Tere tulemast perekonda" eelnevalt ka laste peal, siis Rosi sõnul rääkis ta sellega seoses lastega nende erinevatest kogemustest perekondades:

"Üks kaheksa aastane selgitas mulle kannatlikult, et tal oli kolm ema, neli isa, kaks venda ja seitse poolõde ja -venda. Ta oli ise ka segaduses ning samuti olin mina, kui ma üritasin koos temaga tema sugupuud joonistada! Üks poiss oli kolmes kasuperes, enne kui ta viimaks lapsendati. Lapsed soovivad kangesti näha, et kajastataks ka peremudeleid, mis peegeldavad nende endi elusid ning õpetajad tunnevad sama, mistõttu on mul tunne, et see raamat võetakse hästi vastu."

Mary sõnul ta ise seda raamatut otseselt laste peal ei proovinud, kuigi üks ta tuttav katsetas seda ühes põhikoolis. Samas tunnistas ta, et seda raamatut kirjutades pidas ta silmas eelkõige ühte tuttavat perekonda, milles "vanemad said esimese lapse homosõbralt annetatud sperma abil ning seejärel ootamatult teise, kes oli nende ühine bioloogiline laps".

"Esimesel lapsel oli kolm paari vanavanemaid ning ta kasutas mõisteid "issi" ja "bio-issi"," kirjeldas Mary perekonda, millest ta oma lasteraamatu kirjutamisel lähtus. Tema hinnangul on vaja esile tuua ka selliseid peremudeleid, mida teistes raamatutes ei näidata.

Apollo raamatupoes müügil olevat homopropagandistlikku teost kiidab ka Tartu Linnaraamatukogu oma blogis Head lasteraamatud:

"Kõik pered on isemoodi. On suuri ja väikseid, lärmakaid ja vaikseid perekondi. Isemoodi on ka kodud ja traditsioonid.

Selles raamatus on palju erinevaid peresid ja loodetavasti leiab iga lugeja siit üles ka enda pere.

Räägitakse kõigest igapäevasest nagu kool, töö, puhkus, toit. Vaimukate ja detailirohkete illustratsioonidega raamat pakub palju avastamis- ja äratundmisrõõmu nii suurtele kui väikestele."

Raamatut lugejatele soovitav Tartu Linnaraamatukogu hoidja Anu Amor-Narits usub, et selle seltsis on mõnus ka koos lastega peretraditsioonide üle arutleda.

Toimetas Martin Vaher