Pärast pealtkuulamisskandaali puhkemist otsustas Apple oma kasutajaid edaspidi pealt kuulata vabatahtlikkuse alusel. Foto: Scanpix

Hiljuti paljastas vilepuhuja, et tehnoloogiahiid Apple kuulab nii oma kliente kui ka kõrvalisi isikuid oma virtuaalse assistendi Siri kaudu pealt. Nüüdseks on ettevõtte selle pärast vabandust palunud, pealtkuulamise ajutiselt lõpetanud ning koondanud 300 töötajat, kes sellega tegelesid. Samas kavatseb ettevõte sügisest oma kasutajate pealtkuulamist siiski jätkata, küsides selleks edaspidi küll nende nõusolekut.

Juuli lõpus pöördus väljaande The Guardian poole anonüümne vilepuhuja, kes paljastas, et sarnaselt teiste tehnoloogiahiidudega kuulab ka Apple oma kliente ja kõrvalisi isikuid oma virtuaalse assistendi Siri kaudu pealt.

Kuna Siri on lisatud enamikusse Apple'i seadmetest, siis edastatakse vilepuhuja sõnul kõige tundlikumat ja intiimsemat informatsiooni sageli kogemata, näiteks aktiveerides oma Apple'i nutikella või HomePod nutikõlareid.

"[Siri] kogemata sisselülitamise sagedus nutikellal on uskumatult kõrge," kinnitas vilepuhuja. "Nutikell saab salvestada näiteks 30 sekundi pikkuseid helijuppe, kuid see on piisavalt pikka aeg, et saada hea ülevaade sellest, mis parasjagu toimumas on."

Tema sõnul on "olnud loendamatuid kordi, mil salvestistelt on kuulda arsti ja patsiendi vahelisi eravestlusi, äritehinguid, ilmselt ka kriminaalseid tehinguid, seksuaalset läbikäimist ja nii edasi. Koos nende salvestistega tulevad kaasa ka kasutajaandmed, mis sisaldavad asukohta, kontaktandmeid ja rakenduse andmeid".

Nüüd on Apple postitanud oma kodulehele ka ametliku avalduse, mille kohaselt mõistetakse kasutajate muret ning palutakse vabandust, et ei ole suudetud täielikult vastata oma kõrgetele ideaalidele.

Apple kinnitab, et kui nad said kasutajate murest teadlikuks, peatasid nad koheselt ülemaailmse Siri kvaliteedikontrolliprogrammi, mis kätkeb endas kasutajate häälkäskluste aga ka taustal aset leidvate vestluste pealtkuulamist ning hindamist nende töötajate poolt. 

Skandaali otsese tulemusena kaotas oma töö ka ligi 300 inimest, kes olid Iirimaal Corki krahvkonnas asuvas Apple'i linnakus Siri kvaliteedikontrolliprogrammiga seotud. Linnakus töötab tehnoloogiaettevõtte heaks kokku umbes 6000 inimest.

"Meid kõiki lasti pärast skandaali lahti, ilma igasuguse sotsiaalse kaitseta. Enam kui 300 töötajat ainuüksi Corkis, ilma koondamishüvitiseta ning kõigest nädalase etteteatamisega," kurtis üks endine töötaja, kelle ülesandeks oli kasutajaid pealt kuulata.

Apple muudab enda pealt kuulata laskmise vabatahtlikuks

Apple lubas skandaali puhkedes oma senised praktikad ja poliitika põhjalikult üle vaadata ning otsustas selle tulemusena Siri kvaliteedikontrolliprogrammi siiski sügisel jätkata, kui kasutajatele on  vajalikud tarkvarauuendused kättesaadavaks tehtud ning mõned muudatused ellu viidud:

  • Esmalt lubab ettevõte edaspidi Siri helisalvestisi enam mitte säilitada, vaid kasutada Siri täiustamiseks arvuti poolt loodud ümberkirjutusi.
  • Teiseks saavad kasutajad anda edaspidi ise oma nõusoleku enda pealt kuulata laskmiseks Siri täiustamise eesmärgil. Ettevõte väljendab lootust, et inimesed ei jäta seda võimalust kasutamata ning toonitab, et neil on hiljem alati võimalik ka oma meelt muuta ning programmist väljuda.
  • Kolmandaks rahustab Apple, et kui kasutajad otsustavad Siri kvaliteedikontrolliprogrammiga liituda, siis kuulavad nende helisalvestisi ainult Apple'i töötajad, kes kustutavad kõik [arvukad] salvestised, mille puhul tuvastatakse, et need on Siri poolt kogemata jäädvustatud.

Apple väljendab ühtlasi tänu oma kasutajatele nende kire eest Siri vastu ning selle eest, et nad motiveerivad ettevõtet pidevalt paremuse poole.

Tehnoloogiahiiud kuulavad inimeste vestlusi süüdimatult pealt

Facebook kuulab pealt ja kirjutab üles kasutajate vestlusi

Tehnoloogiainvestor: nutikõlareid kasutatakse pealtkuulamiseks