Juhtiv tehnoloogiainvestor hoiatab, et suurfirmad nagu Amazon ja Google kasutavad nutikõlareid pealtkuulamiseks, edastab Summit News.

Intervjuus Yahoo Newsile toob endine AOL-i tippjuht ja investeerimisettevõtte Betaworks asutaja John Borthwick esile nutikõlarite ja -kõrvaklappide probleemseid aspekte.

"Tarbija seisukohast kasutatakse neid pealtkuulamiseks. Seda on raske millekski muuks nimetada. On olnud juhtumeid, kus inimesed ostsid nuti-TV – Ameerikas müüdi neid üle 11 miljoni –, mis kuulas toas toimuvat pealt ja kasutas neid andmeid sihitud reklaami edastamiseks või kasutajakogemuse personaliseerimiseks."

Borthwick selgitab nutiseadmete tehnoloogiat ja murettekitavat muutust nende kasutuses. Nutikõlarit ja sarnaseid seadmeid juhitakse häälkäsklusega – tee palun seda või teist. Nüüd aga on Google ja Amazon nutiseadmed sättinud passiivselt kasutaja tegevusest andmeid koguma. Toimunud on vaevumärgatav ent oluline pööre – selle asemel, et seadme juurde minna, häälkäsklust kasutades päring teha ja Google'ile infot anda, jõuame sinnamaale, et Google loeb kõiki meie sõnumeid otsingutulemuste parandamise eesmärgil. 

Borthwicki arvates oleme siin ületanud piiri, mida paljud inimesed peavad pealtkuulamiseks ja see on väär.

Facebook esitas 2018. aastal oma uut seadet nimega Portal, mis kujutab endast ekraani koos nutika kaameraga, mis on võimeline ka ekraani ees liikuvat inimest pidevalt pildis hoidma. Seade on ühendatud Alexa digitaalse assistendi süsteemiga, mida on kahtlustatud privaatsuse rikkumistes.

Teoses "1984" kirjeldab George Orwell igas eluruumis asuvat teleekraani, mis oli korraga nii vastuvõtjaks kui edastajaks ja kandis üle kõik sosinast valjemad helid ja ka ekraani eest paistva pildi. Ekraani ei olnud võimalik välja lülitada ja selle vaateväljas veetsid keskklassi kodanikud enamuse ajast väljaspool tööd. Kõike ekraani ees toimuvat kuulas pealt salapolitsei.

Tuleviku ja tehnoloogia suhtes ei ole Borthwick aga tingimata pessimistlik:

„Ma arvan, et oleme välja mõtlemas, kus on piirid, sest meil on olnud siiani laissez-faire suhtumine andmete omandisse. Usun, et [kasutajatel] peaks olema palju rohkem õigusi oma andmete käitlemise üle."

Hiljutised lekked on avalikustanud, et küsitava pealtkuulamise või jälgimisega tegelevad nii Google, Microsoft, Apple, Amazon kui ka Facebook.

Leketele järgnevalt teatasid kõik firmad, et on sellised tegevused peatanud või on need kasutajatele vaikimisi valitavaks teinud. 

Koostas Oto Tuul

Tehnoloogiahiiud kuulavad inimeste vestlusi süüdimatult pealt

Facebook kuulab pealt ja kirjutab üles kasutajate vestlusi