Ajalehes Äripäev töötav ajakirjanik Jaanus Vogelberg avaldas YouTube’is video, milles astub Objektiivi kaitseks välja ja toonitab, et rünnakud Objektiivi vastu on ohtlikud, kuna need võivad sillutada teed üldisematele rünnakutele vaba ajakirjanduse vastu.

“On aeg, et keegi Eesti nö peavoolu ajakirjanikest avaldaks Objektiivile solidaarsust ja toetust, sest kui me ajakirjanikena lubame ühe väljaande vastu selliseid rünnakuid ellu viia, siis võib see osutuda väga tõsiseks ohuks ajakirjandusele tervikuna ja seega ka meile endale,” selgitas varem ka Eesti Päevalehes töötanud Vogelberg.

Muu hulgas väljendab ta muret selle üle, et viimastel aastatel on üha intensiivsemaks muutunud avaliku võimu struktuuride püüdlused kujundada meediaväljaannete hoiakuid selle osas, millised on nö õiged hoiakud ja arvamused.

“Mis ajast muutus kapo meile mingiks autoriteetseks allikaks, kallid sõbrad ajakirjanikud? Kas ajakirjanike roll ei peaks olema kritiseerida jõustruktuuride tegevust? Või oleme me nii ära tinistatud, et me lihtsalt tiražeerime kapo raporteid?” räägib ta, osutades ühtlasi ohtlikele ettepanekutele, nagu peaks ajakirjanikud võimustruktuuridega tihedamat koostööd tegema.

On aeg, et keegi Eesti nö peavoolu ajakirjanikest avaldaks Objektiivile solidaarsust ja toetust, sest kui me ajakirjanikena lubame ühe väljaande vastu selliseid rünnakuid ellu viia, siis võib see osutuda väga tõsiseks ohuks ajakirjandusele tervikuna ja seega ka meile endale.

Oma video all on Vogelberg rõhutanud, et üldiselt teevad Eesti ajakirjanikud head tööd, aga kellelgi pole õigust mõnda portaali “mitteajakirjanduseks” tituleerida.

“Kui selline pretsedent luua, saab seda edaspidi ükskõik millise väljaande vastu pöörata. Põhiseaduse seisukohast pole Objektiivil, Postimehel või mõnel muul väljaandel mingit vahet – “Tsensuuri ei ole.” Kui meie, peavooluajakirjanikud lubame ühte väiksemat alternatiivi kottida, tsenseerida, häbimärgistada, pöördub see viimaks meie endi vastu,” rõhutab Vogelberg.

Alles hiljuti rõhutas Postimehe ametist lahkunud peatoimetaja Lauri Hussar oma Facebooki seinal, et Objektiivi ei ole põhjust pidada ajakirjandusväljaandeks.

“Te ei kvalifitseeru jätkuvalt ajakirjandusväljaandeks. Te ei vasta peaaegu ühelegi ajakirjanduse kriteeriumile. Kui otsida lisaks parteilehtedele veel midagi, millega teid võrrelda, siis ehk Vahitorniga,” kirjutas ta.

Ka suhtekorraldaja Andreas Kaju ja Ainar Ruussaar osutasid hiljuti Postimehe saates “Otse Postimehest”, justkui ei oleks Objektiivi näol tegu ajakirajandusväljaandega.

Toimetas Varro Vooglaid