Vilja Kiisler küsimas Jaanus Karilaiult, kas Keskerakonnal häbi ei ole EKREga koalitsiooni muudustada. Foto: kuvatõmmis

Eile ründas ajakirjanik Vilja Kiisler Postimehe stuudiosse võimalikust Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonist rääkima tulnud Keskerakonna poliitikut Jaanus Karilaidi, küsides talt korduvalt, et kas tal pole häbi EKREga koalitsiooni moodustada, mis on mõnede arvates liit vanakuradi endaga. Karilaiu sõnul valdaks teda selle koalitsiooni puhul aga pigem uhkustunne.

Kui Kiisler süüdistas saates "Otse Postimehest" EKREt muuhulgas sopa loopimises, siis Keskerakonnale heitis ta aga ette poliitilist mängurlust võimaliku koalitsiooni tõttu EKRE ja Isamaaga.

"Kiisler: Poliitiline mängurlus oleks just täpselt see sõna, mida võiks kastuda praegu just Keskerakonna kohta, eriti olukorras, kus Jüri Ratase peamine eesmärk on säilitada peaministri koht. Kas teil ikkagi natukene häbi ei ole ja kas teil ka natukene häbi ei ole kogu selle mängu pärast!? Mõni ütleb, et te lähete liitu vanakuradi endaga. Kuidas selle häbitundega lugu on!?

Karilaid: Te eksite. Te eksite, kui te väidate, et Jüri Ratase poliitilise käigu ainuke eesmärk on hoida peaministri toolist kinni… aga see on vale eeldus.

Kiisler: Nii et üldse ei ole häbi?

Karilaid: … ma eelnevalt väitsin, et eesmärk on viia ellu meie valijate tahet.

Kiisler: Kas natukene häbi on või üldse ei ole?

Karilaid: Häbi teha EKRE ja Isamaaga koalitsiooni?

Kiisler: Jah.

Karilaid: Ma panen käe südamele… mul on pigem uhkustunne.

Kiisler: Hästi.

Karilaid: … aga kas see on ka suure tähega uhkustunne, sõltub sellest, mida me kokku lepime ja kas meil õnnestub ka kokkulepet ellu viia."

Kiisleri arvates oleks Keskerakonna jaoks olnud strateegiline valik jääda opositsiooni, et võita järgmised riigikogu valimised, kuna siis oleks Keskerakond "säilitanud oma näo" ega oleks "solvanud oma valijat".

"Teie vastake küsimustele! Täna küsin mina!" jätkas Kiisler hüsteeriliselt, kui Karilaid julges temalt küsida paremate koalitsioonivariantide kohta Keskerakonna jaoks oluliste küsimuste seisukohast. "Teil on käed selja taha seotud," jätkas Karilaid võimaliku Keskerakonna ja EKRE koalitsiooni kirjeldamist.

Kui Karilaid nentis, et ka Keskerakonna, EKRE ja Isamaa kombinatsioon ei pruugi töötada, siis Kiisler ründas Keskerakonna juhi suhtes isiklikuks mineval viisil vastu: "No kuidas ta siis ei tööta? Jüri Ratas ütles, et tal ei ole põhimõtteliselt ühtegi punast joont. Ta põhimõtteliselt tõmbab kõrvad lonti ja saba jalge vahele ja on kõigega nõus."

Vilja Kiisler: "[Jüri Ratas] tõmbab kõrvad lonti ja saba jalge vahele ja on kõigega nõus." Foto: kuvatõmmis

Karilaid vaidles aga Kiislerile vastu ning selgitas, et nendest punastest joontest räägitakse osapoolte vahel koalitsioonikõneluste laua taga, mitte ei tõmmata neid ajakirjanike ja avalikkuse silme ees.

Kiisleri hinnangul ei ole Keskerakond oma otsusega teha koalitsiooni EKRE ja Isamaaga kõrvale heitnud mitte ainult oma valijat vaid ka suur osa oma parteist vene taustaga poliitikute näol. Karilaid vastas, et seda, kuidas Keskerakond oma eesti ja vene valijabaasi hoiab näitavad juba erakonna teod valitsuses ning eelnevate hirmude ja poliitiliste stampidega ei saa kindlasti poliitikat teha.

Kiisler Tundis ühtlasi muret selle pärast, kuidas hakkab Jüri Ratas välismaal selgitama, et "selline Eesti läänemeelne ja euroopalik suund on nüüd muutunud ja meie eeskujuks on nüüd Poola ja Ungari nii nagu see meeldib EKREle ja Isamaale."

"Jah, ma ka kuulsin seda, kui Eiki Nestor rääkis meie mainest aga ma mõtlesin ka meie maine peale kui lahvatas rahapesuskandaal…," üritas Karilaid vastata kuni Kiisler talle jälle agressiivselt vahele segas. "Rahapesu jääb praegu kõrvale. Karilaid, see ei ole praegu teema. Räägime sellest, mismoodi hakkab Ratas välismaal selgitama," nõudis Kiisler. "Karilaid, rahapesu on teine kord," tänitas ta veelkord.

Karilaid tuli siinkohal aga EKRE kaitsele, esitades retoorilise küsimuse, et kui EKRE on väidetavalt Eesti mainet alla kiskuv, siis kuidas 100 000 Eesti inimest nende poolt hääletas: "Mina ei halvustaks. Ma ei teeks edetabelit, et vaadake, et see valijaskond, mis on Reformierakonnal on kuidagi parem, usaldusväärsem ja EKRE valijad on kuidagi mainet alla kiskuvad. Minu jaoks on kõik valijad võrdsed."

"Kuidas hakkab Jüri Ratas välismaal selgitama, et meie eeskujuks on nüüd Poole ja Ungari, mitte Euroopa Liidu tuumikväärtused," ei jäta Kiisler jonni. Karilaiu sõnul ei hakka Jüri Ratas kindlasti rääkima, et Poola ja Ungari on tema jaoks eeskujuks, vaid hoiab ka edasi väga selgelt oma välispoliitilist käekirja.

Kiisleri küsimusele selle kohta, kuidas ta kujutab ette koostööd EKRE ministritega, vastab Karilaid, et tal oleks uhke tunne, kui kultuuriministriks oleks ajalooteadlane Jaak Valge. "Aga kultuuriminister Ruuben Kaalep, kuidas oleks?" jätkab Kiisler küsitlemist.

Karilaid leiab küsimusele vastates, et erakondlikke koolitusi selle osas kuidas lihtliikmed peaksid käituma ning milline on hea lastetuba on vaja kõikide erakondade seas: "See ei ole ainult probleem EKRE liikmete seas. Mulle kohati tundub, et Ruuben küll ei käitu avalikult kuidagi ebaviisakamalt kui Jürgen Ligi."

EKRE ja konservatiivide reaktsioonid saatele

EKRE poliitik Jaak Madison viitas Kiisleri saatele oma tänases sotsiaalmeediapostituses:

"Ma olen südamest nautinud tänast päeva, mõnuga. See kisa, lärm ja paanika, mis on käima läinud meedias, tõestab erilist kahepalgelisust. Kas see ongi see nn liberaalne demokraatia? Demokraatia, kus kolm erakonda, kes on saanud väga tugeva valijate mandaadi, ei tohi pidada koalitsioonikõnelusi, kuna see ei meeldi ajakirjanikele ja propagandistidele?

Fakt on see, et iga erakond, kes saab piisava toetuse rahvalt ja pääseb parlamenti, peab olema arvestatud, mitte välistatud iga hinnaga. See kehtib ka EKRE kohta, meeldigu see Reformierakonnale või mitte. Samuti on Keskerakonnal väga suur toetajate arv, millega tuleb arvestada. See hala, kuidas välismaal vaadatakse nüüd Eestit kui "Ungarit või Poolat", on eriliselt vastik. Tüüpiline kadakasakslus, kus muretsetakse välisilme pärast, olles nõus sellega sülitama valimistulemustele ja demokraatiale.

Mis puudutab Raimond Kaljulaidi ja teisi, kes võtavad nüüd poose, siis ei tasu tähele panna. Pigem on see märk sellest, kuidas mõned indiviidid olid omavahel kellegagi Reformierakonnas kokku leppinud ja unistasid magusast diilist. Ei tea, las jääda. Mina aga usun, et läbirääkimised saavad olema konstruktiivsed ja tahtega saavutada võimalikult head tulemused."

Ka EKRE aseesimees Martin Helme kommenteeris täna sotsiaalmeedias üldist peavoolumeedia kajastust seoses võimaliku Keskerakonna ja konservatiivide koalitsiooniga:

"Tegin täna erandi ja lasin hommikul Eesti peavoolumeediast silmad üle ja sain kõvasti naeru pugistada. Ma lihtsalt pidin nautima seda ulgumist ja hammaste kiristamist. Sallivuslased on korraga ahastuses ja raevus! Üks ütleb, et palvetaks, kui oskaks. Hilja, Fedja! need, kes oskasid, palvetasid juba kuude kaupa ja teevad seda praegugi, aga mitte Kanadasse emigreerumise toetuseks vaid kümnete tuhandete majandusemigrantide kodumaale tagasi tulemiseks."

Saadtele andis sotsiaalmeedias tagasisidet ka Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid:

"Ma ei hakka salgama, et seda on lausa nauditav vaadata, kuidas aastaid EKREt süljetopsi ja tallamatina käsitlenud peavoolumeedia ideoloogiatöötajad on EKRE valitsuse lävele astumisest lihtsalt paanikas. Kostuv hädakisa on lausa palsam kõrvadele! Siin on eeskujulik näide Vilja "kas-teil-häbi-ei-ole?!" Kiisleri esituses, Priit Kuusk pakkus "Aktuaases Kaameras" mitte vähem liigutava etteaste.

Vabandust väljenduse pärast, aga Vilja Kiisler klähvib nagu väike tige nähvits, kes ei suuda varjata oma frustratsiooni tõsiasjast, et tema klähvimise üle vaid muiatakse. PUHAS NAUDING!"

Toimetas Martin Vaher