Foto: Piqsels

Ravimitootja Gilead pani väidetava Covid-19 ravimi Remdesivir katsetused toime 53 lapse peal, kellest kolm heitsid hinge, millest hoolimata on selle laste peal kasutamise heaks kiitnud kõik lääneriikide ravimiametid.

Remdesiviri, teise nimega Veklury'it, tohib kasutada alates 28 päeva vanuste laste peal. Ameerika Ühendriikide Maine'i osariigi üldarsti Meryl Nassi kinnitusel korraldas ravimitootja Gilead teiste hulgas lastele mõeldud Covid-19 suu kaudu manustatava ravimi Remdesivir katsetused ainult 53 – mis on ühe ravimi turule toomiseks väga väike arv – lapse peal, kellest kolm surid.

Nassi sõnul tabasid 70 protsenti katsealustest kõrvalnähud, 21 protsenti rasked kõrvalnähud ja kolm last surid. Kuna kontrollgruppi ei olnud, siis on Nassi sõnul arusaamatu, kuidas nii Gilead kui ravimiametid jõudsid järeldusele, et see ravim on lastele kasulik, sest selle väidetavat kasulikkust pole millegagi võrrelda.

Kaja Kallas kirjutas 2021. aasta 2. veebruaril ilmunud arvamusloos "[koroona]piirangute rikkumisele peavad järgnema trahvid" järgmist: "Meie eesmärk piirangute kehtestamisel on olnud vältida üleliigset koormust meditsiinisüsteemile ehk siis raskeid haigusjuhte, mis vajavad haiglaravi. Selle pärast oleme eraldanud raha ravimi Remdesiviri ostuks, mis oluliselt leevendab haiguse kulgu ja lühendab haiglas veedetud aega."

Vähemalt 2021. aasta märtsis kasutas Remdesiviri laste Covidi raviks ka Tallinna Lastehaigla.

Üldine statistika näitab, et lapsi, kes põevad Covid-19, ähvardab surmarisk 0,005 protsenti (1 last 20 000st). Remdesiviri puhul on see risk, vähemalt Dr Nassi andmetele tuginedes, 5,66 protsenti (1 laps ligi 18st).

2022. aasta alguses kaotas Dr Nass väidetava Covidi väärteabe levitamise eest oma arstilitsentsi ja teda sunniti minema psühhiaatri juurde kontrolli.

Toimetas Karol Kallas