Darwinis asuvas Howard Springsi karantiinikeskuses on ruumi 2000 välismaalt saabujale ja 1000 austraallasele. Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Austraalia sõjavägi alustas Põhjaterritooriumitel väevõimuga viima Covid-19 juhtumitega ja lähikontaktseid inimesi Darwinis asuvase Howard Springsi karantiinilaagrisse.

Inimeste sunniviisilise paigutamisega karantiinilaagrisse alustati peale üheksa Covid-19 juhtumi ilmnemist Binjari põlisrahva kogukonnas. Alates möödunud laupäeva õhtust on nii Binjari kui selle lähedal asuv Rockhole'i kogukonnad äärmuslike piirangute vallas, vahendab ZeroHedge.   

"Binjari ja Rockhole'i elanikel ei ole enam viite põhjust kodust lahkumisest," rääkis Põhjaterritooriumite peaminister Michael Gunner, millega osutas viiele lubatud põhjusele, mille alusel on inimestel võimalik kodust väljas käia – toidu ostmine; kuni kaks tundi trenni tegemine; teiste inimeste eest hoolitsemine; juhul kui seda pole võimalik teha kodus, siis töötamine või õppimine ja vaktsineerimine lähimas vaktsineerimispunktis.

"[Nimetatud kogukondade liikmed] võivad kodust välja minna ainult meditsiinilise abi saamise, hädaolukorra, või kui seda nõuab seadus, puhul," rääkis Gunner ajakirjanikele.  

"Väga tõenäoline on, et täna (pühapäeval 21. novembril) viiakse Howard Springsi rohkem inimesi, kas siis positiivseid juhtumeid või lähikontaktseid inimesi," jätkas ta. "Binjaris me oleme kindlaks teinud 38 lähikontaktset, kuid see number on ilmselt suurem. Neid 38 inimest viiakse hetkel laagrisse."

"Ma rääkisin eile peaministriga ja me oleme tänulikud 20 Austraalia Kaitsejõudude sõduri ja sõjaväe veokite eest, kes ning mis aitavad meid viia positiivsed juhtumid ja lähikontaktid karantiinilaagrisse – ning aitavad toetada kogukondi."

"Tänase päeva jooksul me hindame, kas me vajame föderaalvõimudelt veel mingit abi ja peaminister on valmis meid aitama. Ma tänan teda selle eest," jätkas Põhjaterritooriumite peaminister.

Politseikomissari Jamie Chalkner kinnitab: "Me oleme teadlikud, et sellel võib olla teatud mõju inimeste vaimsele tervisele ja nende heaolule."

Põhjaterritooriumitel elab suurel hulgal põlisrahvaste esindajaid ja ametiisikute sõnul on suureks mureks, et elatakse ülerahvastatud hoonetes. Aastatel 2018–2019 elas näiteks üks viiest põlisrahva esindajast (18%) ülerahvastatud elupaigas.

Liiga tihedalt koos elamist peetakse üheks suuremaks Covid-19 nakkuse leviku põhjuseks.

Pühapäeval väitis Gunner, et kuigi meetmed on "tugevad", on ka oht inimeste eludele "ekstreemne".

Binjaris elab ligikaudu 220 ja Rockhole'is 130 inimest.  

Toimetas Karol Kallas