Enne oma sooidentiteedi muutmist mängis Hannah Mouncey käsipalli Austraalia meeste liigas ning esindas oma kodumaad ka meeste rahvuskoondises. Pärast hormoonravi alustamist 2015. aastal ning oma sooidentiteedi ümber määratlemist mängib mehe mõõtu Mouncey alates 2018. aastast aga hoopiski Austraalia naiste käsipalli koondise ridades ning on kaasa löönud ka kohalikus naiste ragbiliigas, vahendab The Daily Wire.

Hannah Mouncey (sünninimega Callum Mouncey) tegi oma debüüdi Austraalia naiste käsipallikoondises 2018. aasta Aasia naiste käsipalli meistrivõistlusel Jaapanis, kus ta oli väljakul kõigis kuues mängus ja viskas turniiri vältel 23 väravat, aidates Austraalia koondisel tõusta viiendale kohale ning seega kvalifitseeruda 2019. aasta naiste käsipalli meistrivõistlustele.

Seejuures tekitab 1,88 m pikkusele ja ligi 100 kg kaaluvale Mounceyle aga muret eelkõige tema võimalik diskrimineerimine tema füüsiliste omaduste tõttu:

“Minu suurimaks mureks on tõsiasi, et minu kaalu kasutatakse ühe keskse füüsilise parameetrina minu võimalikuks kõrvalejätmiseks. Seda enam, et sellises mängus, kus on rõhk eelkõige vastupidavusel ja kiirusel, ei ole suur kaal ilmtingimata eeliseks. Ning mõelge ka sellele sõnumile, mis seeläbi naistele ja tüdrukutele nende kehade kohta saadetakse: kui sa oled liiga suur, siis sa ei saa mängida. See on uskumatult ohtlik ja tagurlik.”

Näiteks keelas veel eelmisel aastal Austraalia naiste ragbiliiga Mouncey värbamise tema suure kaalu, pikkuse ja testosteroonitaseme tõttu. Mouncey nimetas aga sellist kaalupõhist regulatsiooni “keha häbistamise” vormiks ning rünnakuks kõigi naiste vastu.

Ühes eelmisel kuul tehtud säutsus kiitis Mouncey koguni Iraani nende kaasava ja progressiivse suhtumise eest transsoolistesse võrreldes tema kodumaaga: “Küll oleks hea, kui Austraalia oleks sama progressiivne ja kaasav kui Iraan.” Seejuures tuleks aga arvestada ka tõsiasjaga, et Iraanis ähvardab homoseksuaale surmanuhtlus, mistõttu elavad neist paljud “vastassoolistena”, kuna see on aktsepteeritavam ja samuti mitte nii eluohtlik variant.

Austraalia Naiste Ragbi Liit andis 2018. aastal viimaks järele ning lubas Mounceyl nende liigas mängida. Samuti valiti ta tänavu John Marriotti aasta sportlaseks.

Toimetas Martin Vaher