Lada Kuuba pealinnas Havannas. Foto: Bigstockphoto

Eesti Autoomanike Liidu juhatuse hinnangul on automaksu kehtestamine olukorras, kus selle vastu koguti enam kui 77 tuhat allkirja ning kus enne valimisi selleteemalist arutelu ei peetud, ühtlasi nii vastutustundetu kui ohtlik pretsedent.

"Automaksu ja ka teiste maksutõusude puhul oleme näinud, et valimiste eesmärk on inimeselt hääl kätte saada, seost lubaduste, kodanike soovide ja tegude vahel oluliseks ei peeta," ütles EAOL juhatuse liige ja tegevjuht Simmo Saar.

"Olukorras, kus näiteks Soome ja Rootsi vähendavad majandusliku olukorra tõttu autoomanike maksukoormust, suutsid meie valitsejad esialgse 120-miljonilise maksu asemel eelnõusse kirjutada aga ligi kaks korda suurema summa."

Saar soovitab igal riigikogu liikmel tõsiselt mõelda, kas ta ikka tahab automaksu poolt hääletada. "Autoomanike liit tuletab enne valimisi valijale kindlasti meelde nende onude ja tädide nimed, kelle tõttu leibkondade eelarvetesse järjekordne auk tekib."

Ühtlasi kutsub EAOL opositsioonierakondi üles automaksule tõsiselt vastu seisma ning koalitsioonierakondi oma kavast loobuma. "Kui tänases olukorras läheb automaks läbi, on tegemist väga häbiväärse peatükiga iseseisvuse taastanud Eesti ajaloos," ütles Saar.

Eesti Autoomanike Liit esitas enda ettepaneku automaksu mitte kehtestada juba juuni lõpus peetud rahandusministeeriumi ümarlaual, tänaseks on mootorsõidukimaksu väljatöötamise kavatsust kritiseerinud mitmed erinevaid huvigruppe ühendavad organisatsioonid.

Automaksu vastu kogutud petitsioon "Ei automaksule!" kogus kokku 77422 digiallkirja, neist 65 565 inimest andsid oma allkirja rahvaalgatus.ee keskkonnas.

Toimetas Markus Järvi