Berliini politsei töötab välja reageerimise raamistikku juhuks, kui talvel tulevad elektrikatkestused ja sellega kaasnevad kuritegevuse kasv või rahvarahutused.
Kui kaob elektrivarustus, siis kukub infrastruktuur kokku. Berliin mattub pimedusse. Väga lühikese aja vältel võib turvalisus dramaatiliselt halveneda. Tõuseb ka rüüstamiste ja rahutuste võimalus. Just selliseks stsenaariumiks valmistub Berliini politsei, vahendab Die Welt, põhinedes ametkondlikule usalduslikule dokumendile.
Kogu kontseptsioon koosneb kolmest võimalikust stsenaariumist: energiahinna tõus, energiapuudujääk ja elektrikatkestus.
Iga stsenaariumi juures on prognoosid, kuidas võib kriminaalne olukord muutuda või rahvas käituda. Esimene stsenaarium on juba tegelikult aktuaalne – elektrihinna tõusu tõttu on oodata meeleavaldusi ja proteste.
Teise stsenaariumi korral piiratakse energiatarbimist, nii elektrit kui ka kütet. Sel juhul ei ole võimalik igal ajal enam kütta või süüa valmistada. Kolmas stsenaarium tähendab blackout'i ning sellisel juhul on rüüstamised ja rahutused väga tõenäolised.
Politsei ise valmistub elektrikatkestuseks soetades diiselgeneraatoreid, varudes kütust ja varustades üksusi satelliitsidega.
Politsei eesmärgiks on kõige tõsisema stsenaariumi korral kodanike turvalisuse kaitsmine. "Berliini politsei fokusseerib teatud kindlate reaktsioonide tõenäosusele," sõnas politsei pressiesindaja. Hetkel on dokument veel väljatöötamise faasis, kuid peaks saama valmis käesoleva kuu lõpuks. Erakorraliste lahenduste väljatöötamine on oluline ka seetõttu, et halvima stsenaariumi korral tavapärased enesestmõistetavad igapäevased süsteemid, sh käsuliin, side, ressursis olevad üksused, enam senisel viisil ei toimi, kuid ometigi võib sellest mõnel hetkel sõltuda kellegi elu või tervis.
Ühtlasi on politsei andnud ohusignaalid edasi ka linnaosadele. Gerd Landsberg, Saksa linnade ja omavalitsuste liidu juht, sõnas Die Welt'ile, et elektrikatkestused on tõenäolised ja nendeks on hakatud valmistuma. Samuti arvestatakse võimalike IT-süsteemide rünnakuga elektritootmisettevõtetes või jaotusvõrgus. Landsberg soovitab elanikel valmistada end halvaks stsenaariumiks ette ja varuda vähemalt kahe nädala vesi ja toit.
Hiljuti tehti neljas jaotusvõrguettevõttes stressitest, mis elektrikatkestuste tõenäosust veelgi suurendas, kuna teatud asjaolude kokkulangemisel ei ole elektrivõrgu stabiilsus enam tagatud.
Toimetas René Allik